Kodály Zoltánra emlékeztek a párizsi Fehér éjszakán
Kodály Zoltánra emlékeztek Párizsban – zenével és tánccal.
Borbély Mihály zenekara, a Borbély Műhely szaxofonnal, klarinéttal, tárogatóval, furulyával, kavallal, fujarával és okarinával már kijárta saját útját a Kárpát-medence zenei ösvényein – az elmúlt szombaton a Fehér éjszakában (Nuit Blanche) is utat vágott magának. Ezen az éjjelen (ahogy Magyarországon a Múzeumok éjszakáján), a Franciaországban működő kulturális közintézmények – önkéntes alapon – ingyen és nyújtott nyitva tartással várják a látogatókat. A Párizsi Magyar Intézet (PMI) is részt vett a rendezvénysorozatban.
Hagyományos párizsi esemény
Párizs kulturális ügyekért felelős polgármester-helyettese 2002-ben azt javasolta, hogy az év egy éjszakáját szenteljék a kortárs művészeteknek. Legyen a metropolisban egy olyan éjjel, amely alatt „vándorútra kel az ország”, egyik helyről a másikra látogat a lakosság, amikor művészet és közönség egymásra találhat. Amikor a városi terek valóban közösségi térként működhetnek, amikor hajnalig pezseg a (kulturális) élet, amikor ötletek sokasága kínál szórakoztatást és esztétikai élményt: olyan kulturális kalandot, amely egyszerre könnyed és elmélyült, izgalmas és tartalmas.
Azóta Párizsban minden októberben van egy úgynevezett Fehér éjszaka – idén éppen 6. alkalommal. Ezen a szombaton, október 6-án, este héttől másnap reggel hétig Párizs-szerte folyamatosan zajlottak az érdekes események: a Pompidou központ kiállításaira hajnali egy óráig engedték be a látogatókat, a Châtelet Színházban a Magyarországon is jól ismert Michel Gondry filmjeit vetítették, a Villemin téren táncosok parádéztak, a Madeleine templom mellett multimédia installációba botolhattak az arra járók.
Hangversennyel emlékeztek Kodály Zoltánra A Szajna túlpartján a Párizsi Magyar Intézet patinás épületében különleges, egyszeri koncertre került sor: Borbély Mihály zenekara, a Borbély Műhely – Szabó Dániel (zongora), Szandai Mátyás (nagybőgő), Baló István (dob) –, Kántor Balázs (cselló) vendégeskedése mellett adtak Kodály emlékműsort. Az idén 125 éve született és éppen 40 éve elhunyt Kodály Zoltán gyűjtéseiben, tanításaiban a magyar mellett szlovák, román, szerb, horvát és még sok más zenei áramlat találkozott egymást gazdagítva. Borbély Mihály és zenésztársai szombati koncertjükön ezt a változatosságot, különbözőséget és azonosságot igyekeztek megmutatni a franciáknak a komolyzene, a kelet-európai népzene és a modern dzsessz szöveteit összedolgozó átirataikkal.
A hangversenyt követően DJ Lee n’Gum (Vajna Balázs) szettjeire rophatták a betérők. A Tilos Rádió elnökségében is dolgozó DJ régi magyar slágereket mixelt mai zenévé, és a saját maga által összeállított VJ képekkel segítette átélni a sajátos magyar ízt a megnyert Franciaország-Új Zéland rögbi meccs után betérő boldog franciáknak.
-Párizsi Magyar Intézet-
[2007.10.22.]