Elhunyt a népzenekutató
Elhunyt 94 éves korában Vargyas Lajos néprajz- és népzenekutató. Munkásságát számos kitüntetetéssel ismerték el. Megkapta a Széchenyi-, az Erkel-, a Magyar Örökség- és a Prima Primissima díjakat.
Vargyas Lajos tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar-néprajz szakán végezte, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola egyházzenei szakán. 1952-1961-ig a Néprajzi Múzeum népzenei osztályának vezetője. 1961-től az MTA Népzenekutató Csoportjának tagja és 1971-től 1973-ig igazgatója. A néprajztudományok kandidátusa, a néprajztudományok és a zenetudományok doktora.
A Budapesti Egyetem Néprajz Tanszékén, a Budapesti Egyetemi Könyvtárban, a Néprajzi Múzeum Népzenei Osztályán, az MTA Népzenekutató Csoportjában és az MTA Zenetudományi Intézetében dolgozott. Kodály Zoltánnal a Zeneakadémián máig tankönyvként használt, s csak "Kodály-Vargyas"-ként emlegetett - A magyar népzene című - munkát 1952-ben adták közre, amelynek Vargyas Lajos a példatárát szerkesztette.
Vargyas Lajos a népzene mellett leginkább a népballada műfajával foglalkozott. A nemzetközi szempontból is egyedülálló A magyar népballada és Európa című művében a népballadát tekinti át a kontinens népei szempontjából.
- bíró -
[2007.10.14.]