Ihász Gábor
Énekes, zeneszerző.
1946. október 29-én született. Édesanyja konyhai alkalmazottként dolgozott. Édesapja a Magyar Honvédségnél volt hivatásos tiszt, mellette amikor ideje engedte labdarúgóbíróként tevékenykedett. Bátyja, Kálmán a Vasas labdarúgócsapatában focizott, ahol magyar bajnok lett és 1964-ben, a tokiói olimpián a magyar válogatottal elhódították az aranyérmet. Gábor is focizott, ő is a Vasas igazolt játékosa volt, sőt16 évesen az ifjúsági válogatottba is bekerült.
1961-ben kezdte meg a középiskolai tanulmányait az Irinyi János Gimnázium és Vegyipari Szakközépiskolában, ám 1963-ban átiratkozott a Kölcsey Ferenc Gimnáziumba. A gimnáziumi évek alatt ismerkedett meg feleségével, Pintér Évával, akivel 1966-ban házasodtak össze. Még ebben az évben kiderült, hogy szívproblémái miatt nem folytathatja tovább az élsportot. Ám nem szakadt el a labdarúgástól, mert masszőrként továbbra is a Vasas csapatát erősítette.
1968-ban született meg lánya, Adrienne, akihez az egyik nagy slágere, a „Szerelmes az én lányom” című dal is szól. Ezekben az években ismerkedett meg a zenével, autodidakta módon képezte magát, soha nem tanult zenélni vagy énekelni. Nagy segítséget jelentett zenei pályafutásában és a dalok szerzésében jó barátja, S. Nagy István a kor elismert dalszövegírója.
1977-ben érkezett el az igazi siker és az ismeretség Ihász Gábor életében, amikor is a Metronóm ’77 fesztiválon „Múlnak a gyermekévek” című dalával elnyerte a közönségdíjat. Ezzel berobbant a magyar zenei mezőny élvonalába, egyre többen ismerték meg nevét és dalait, az említett nótából pedig hatalmas sláger született, amely még napjainkban is számos alkalommal csendül fel.
A kor nagyjai közül remek barátságban volt Szécsi Pállal és Máté Péterrel. Szakmailag is egy hullámhosszon voltak, mindkettőjüknek jobbnál jobb dalokat írt, amelyekből hatalmas slágerek születtek. Remek munkakapcsolat alakított ki többek között Malek Miklóssal, Heilig Gáborral, Solymos Antallal és Payer Andrással is. Ám munkáját a kor könnyűzenei vezetése jelentősen nehezítette, de a zene iránt érzett elkötelezettsége és alázata továbblendítette a holtpontokon.
1980-ban jelent meg első nagylemeze, amelynek az Ihász I. címet adta.
1981-ben megszületett kisfia, Gábor, aki második házasságának gyümölcse volt, ugyanis ekkor már a Vasas kézilabdázója, Hajós Mária volt a felesége.
1983-ban jelentkezett új albummal, amely követte az elsőt, így az az Ihász II. nevet kapta.
1986-ban, 40 éves korában megszületett unokája, amit hatalmas ajándéknak tartott az életében.
1989. június 29-én súlyos és hosszan tartó betegség következtében, Ihász Gábor, megannyi sláger és nagyszerű dallam szerzője fiatalon, 42 évesen elhunyt.
Diszkográfia:
Ihász I. (1980)
Ihász II. (1983)
Posztumusz lemezmegjelenések:
Életem, dalaim (1989)
Múlnak a gyermekévek (1994)
Égi Trió (Ihász Gábor, Szécsi Pál, Máté Péter ) (1996)
Amíg a szív dobog (1999)
Im memoriam Ihász Gábor
Pályatársak, akiknek Ihász Gábor írt dalokat: Szécsi Pál, Máté Péter, Cserháti Zsuzsa, Tárkányi Tamara, Szűcs Judith, Fábián Éva, Horváth Attila, Expressz Együttes, Záray Márta és Vámosi János, Aradszky László, Delhusa Gjon, Monyók Gabi, Generál és a Mikrolied, Katona Klári, Beton Együttes, Korda György, Kék Csillag Együttes, Zalatnay Sarolta
[2007.03.20.]