Fischer Iván
Karmester, a Budapesti fesztiválzenekar zeneigazgatója
1951-ben Budapesten született. Előbb zongorázni és hegedülni tanult, majd cselló- és zeneszerzés tanulmányokat folytatott Budapesten. Hans Swarowsky híres bécsi karmester osztályában szerzett diplomát, majd két évig Nikolaus Harnoncourt asszisztenseként dolgott.
Új, intenzív próbamódszereket vezetett beNemzetközi karrierje a Rupert Foundation 1976-os londoni karmesterversenyének megnyerésével indult. Egy évig a BBC szimfonikus zenekarait vezényelte, majd a Londoni Szimfonikus Zenekar kérte fel rendszeres együttműködésre, velük világkörüli turnéra is utazott. Számos országba hívták vendégkarmesterként, Amerikában a Los Angelesi Filharmonikus Zenekarral egy Brahms-sorozattal debütált. Jelentős nemzetközi sikerek után 1983-ban visszatért Magyarországra és megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart. Új, intenzív próbamódszereket vezetett be, nagy hangsúlyt fektetve a kamarazenére és az egyes zenekari tagok kreatív munkájára. Az új zenekar egymás után kapta a meghívásokat a nemzetközi zenei élet legrangosabb fesztiváljaira (Salzburg, Edinburgh, Luzern, London), szenzációs sikerei Fischer Ivánt a világ legújítóbb, legsikeresebb zenekarvezetői közé emelték.
1995-ben exkluzív lemezszerződést között a Philips Classics céggel. Bartók és Liszt felvételeit Gramophone-díjjal, Arany Diapason-díjjal, Telerama-díjjal, Arte, MUM és Erasmus díjakkal tüntették ki. Lemezre vette Brahms Magyar táncainak részben saját hangszerelésű változatát, a szimfonikus zenekart cigányzenei elemekkel bővítve. 2004-től a Channel Classics lemeztársasághoz fűzi megállapodás, az első három itt megjelent lemez, Rachmaninov, Csajkovszkij és Mahler zenéjével, nagy sikert aratott.
Vendégkarmesterként Fischer Iván rendszeresen vezényli a Berlini Filharmonikusokat, a Concertgebouw Zenekarát, a New York-i Filharmonikusokat, a Clevelandi Zenekart, az Orchestre de Paris-t, a Müncheni és az Izraeli Filharmonikusokat, az Orchestra of the Age of Enlightenment-t. Kiváló Bach, Mozart, Brahms, Mahler és Bartók interpretátorként tartják számon. Operakarmesterként Mozart ciklust vezényelt a Bécsi Állami Operaházban és több produkciót irányított Zürich, London, Párizs, Brüsszel, Stockholm és Budapest operaházaiban.
Zeneigazgatója volt a brit Northern Sinfonia-nak és Kent Operának, első vendégkarmestere a Cincinnati Szimfonikus Zenekarnak. 2001-től 2003-ig a Lyoni Nemzeti Operaház zeneigazgatói posztját töltötte be. Alapítója a Magyar Mahler Társaságnak, patrónusa a Brit Kodály Akadémiának. Elnyerte a Magyar Köztársaság Elnökének Arany Emlékérmét, és a nemzetközi kulturális kapcsolatok fejlesztéséért a Davosi Világgazdasági Fórum Kristály-díját. A francia állam a Chevalier des Arts et des Lettres címmel, a magyar állam Kossuth-díjjal tüntette ki.
A következő évben Fischer Iván Mozart Cosi fan tutte című operáját vezényli a Glyndebourne-i Operafesztiválon, vendégkarmesterként fellép a Berlini Filharmonikusokkal, a Clevelandi és Philadelphiai zenekarral, a Concertgebouw Zenekarral, az Izraeli Filharmonikusokkal és megkezdi hároméves munkáját a washingtoni Nemzeti Szimfonikus Zenekar vezető vendégkarmestereként.
[2006.07.23.]