2024. április 29. | hétfő | Péter nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Székely Műhely
 

Összes program

Kapcsolódó cikkek
Székely-Nagy Gábor (dr. Székely Gábor, SzNG)
Székely Műhely Zenekar
     
 
Székely Műhely
Megalakulás: 2001.
Web: http://www.szekelymuhely.hu/
Aktív kapcsolat: Dara Vilmos (előadó/zenész, 2001-), Székely-Nagy Gábor (SzNG) (előadó/zenész, 2001-)
 
     

Székely Műhely Zenekar

A Székely Műhely zenekar megzenésített verseket játszik, főként a magyar költészet kincsestárából vett darabokat, és saját szövegű dalokat. A versek között klasszikus és kortárs művek egyaránt szerepelnek. A költők felsorolása hosszú lenne, de megjelent lemezeink alapján látszik, hogy milyen versekkel foglalkoztunk az évek folyamán. A zenekar igazából már több mint húsz éves múltra tekint vissza, hiszen Székely Gábor, Tábi Tamás és egy „másik vonalon" Dara Vilmos, már igen régóta művelik ezt a könnyűzenének minősített - nehéz műfajt.

Dara Vilmos Szélrózsa nevű együttese 1980 és '90 között működött. Sokszáz koncertet adtak országszerte és külföldre is eljutottak több alkalommal. A Hungaroton 1987-ben nagylemezt készített velük, amelyen 17 dal szerepelt, Dara Vilmos és Sólyom Tamás zenéjével, magyar és idegen költők verseire. Dolgoztak a későbbiekben Detre Annamáriával is, gyerekműsorokban.

Székely Gábor és Tábi Tamás 1977-ben, még egyetemi éveikben kezdték a zenélést, ahol főleg megzenésített verseket játszottak, eleinte a Kaláka és Sebő Ferenc dalait is a saját számok mellett, később már csak saját szerzeményeiket. 1986-ig zenéltek Bárka együttes néven, ekkor már Keresztény Csabával közösen. Számos fellépésük volt, de menedzselés híján nem tudtak a hivatalos médiába bejutni. A 87-94 közötti időszakban nem dolgoztak együtt, Székely Gábor templomi kórusban muzsikált ezidőben.

Később ismét együtt játszottak, és ennek két kazetta volt az eredménye: József Attila-versek, illetve egy gyerekműsor anyaga, Iciri-piciri címmel. 1996-97-ben készült egy nagyszabású színpadi anyag Jövendölések címmel az Ószövetség zsoltáraiból. Ez a zene mellett igen erőteljes tánc- és kórusmunkát is jelentett. A mintegy 30 főnyi társulat ezt a darabot Erdélyben is sikerrel adta elő, 1998-ban. Ebben már alkotó módon vett részt Huszárszky Mihály is, mint zenész, és a hangfelvételek készítője. Ezidőtájt már Juhász Anita és Lengyel Zsuzsanna is bekapcsolódott a Jövendölések tánc- és énekrészébe.

Dara Vilmossal a 90-es évek vége felé újították fel kapcsolataikat, és 2001-ben merült fel bennük először a közös muzsikálás ötlete. A Székely Műhely tehát folyamatos működés eredménye, egy közös nemes cél érdekében, melyet röviden így lehetne összefoglalni: a magyar kultúra ápolása, egyfajta irodalmi-zenei értékmentés.

A zenekar több, mint öt, közösen eltöltött év alatt számos emlékezetes koncertet adott, megjelentetett négy multimédiás CD-t és egy könyvet. Az első két CD a “Szép szó” címet viselte, nem véletlenül, részben a lemezek tartalma, és szándékunk szerint, részben pedig József Attila iránti tiszteletből. A harmadik, “Versek éneke” címmel Dara Vilmos jubileumi albuma volt, barátaival és zenekarunkkal közös alkotás. A legfrissebb pedig József Attila-albumunk, “Éltem, így érdemeltem…” címmel, amely 2007-ben jelent meg, 15 új szerzeménnyel, a költő verseire. A lemezek multimédiás anyaggal készülnek, képekkel, dalszövegekkel kísérve. A könyv “Bölcsek és Bolondok” címmel versek, versfordítások és novellák gyűjteménye Székely Gábor tollából.

A dalok szerzői és alkotóközösségi alapon készülnek, a verseket maguk választják, a zenei megoldásokat közösen is megbeszélik, és addig-addig alakítják, formálják, amíg midannyian elégedettek vele....

Mivel mindannyian dolgoznak ún. “polgári” munkahelyeken, számukra a zene; a költészet szeretete és közreadása valahol inkább feladat és egyfajta misszió.

A Székely Műhely Zenekar és Alkotóközösség: Dara Vilmos, Huszárszky Mihály, Juhász Anita, Keresztény Csaba, Székely Gábor, Tábi Tamás.

[2007.05.11.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Az elveszett fejedelmek visszatértek a Barba Negrába  - ilyen volt a Lord of the Lost koncert
Ápri...

Koncz Zsuzsa 78 évesen is rocksztár Avagy pár gondolat a múlt heti arénás buliról
Egy Koncz...

A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
beszámolók még