Pina Bausch
Eredetileg Philippine néven látta meg a napvilágot a németországi Solingenben. A táncot először Essenben, majd a neves New York-i Juillard Schoolban tanulta. Ezekben az években ismerkedett meg az akkor még csak kialakulóban lévő, ma meg már tánctörténeti jelentőségű technikákkal, többek között José Limón, Anthony Tudor, Paul Taylor munkájával.
A Metropolitan Opera balettkarához került, később visszatért szülőhazájába és egykori tanára, Kurt Joos esseni társulatában szólótáncos szerepet szántak neki. 28 évesen Bartók Béla zenéjére készítette el első koreográfiáját. Egy évvel később pedig már átvette mestere helyét az igazgatói székben.
32 éves volt, amikor saját társulatot alapított, amelyből később kinőtte magát a világhírű Wuppertali Táncszínház. 43 évesen pedig annak a karnak lett az igazgatója az esseni főiskolában, ahol ő maga is végezte tanulmányait fiatal lányként.
Magyarországon több ízben is tiszteletét tette, 1999-ben például a budapesti Trafóban dolgozott társulatával, amelynek eredményeként a művet 2000 májusában a Vígszínházban láthatta a közönség.
2007-ben megkapta a japán Inamori Alapítvány által alapított Kyoto-Díjat. Az életművét elismerő díjat - melyet Művészet és Filozófia kategóriában kapott - első nőként vehette át 2006 novemberében. A Kyoto-díj - a Nobel-díj mellett - világszerte a legmagasabb elismerés a kultúra és a tudomány világában.
Koreográfiáinak gyakran áll középpontjában a férfi-nő kapcsolat, olyannyira, hogy egy ízben Pedro Almodóvart is megihlette, aki a Beszélj hozzá! című filmjének készítésekor gondolt a művésznőre, és ő is szerepet kapott benne. "
Wim Wendersszel éppen az első három dimenziós táncfilmen dolgoztak együtt, amikor tavaly júniusban rákot diagnosztizáltak nála. Pár nappal azután, hogy megtudta betegségét, lelkét visszaadta teremtőjének és 68 éves korában az égi színpadokon táncol már tovább, immár örökre.
[2009.07.26.]