2024. április 19. | péntek | Emma nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
100 Folk Celsius
 

Legutóbbi programok

Összes program

Kapcsolódó cikkek
Összetartozás és rock and roll: Horváth Attila életműkoncert az Arénában
Lemezzel és koncerttel ünnepel a 35 éves 100 Folk Celsius
Ifj. Kocsándi a 100 Folk Celsiusszal muzsikált!
Lemondta amerikai turnéját a népszerű magyar együttes
Gyászol a 100 Folk Celsius
     
 
100 Folk Celsius
Megalakulás: 1976.
Web: http://www.100folkcelsius.hu/
Aktív kapcsolat: Balla Gábor (előadó/zenész, 1976-), Heilig Gábor (előadó/zenész, 1987-), Kocsándi Miklós (előadó/zenész, 1985-), Légrády Péter (előadó/zenész, 1995-), Littvay Imre (előadó/zenész, 1976-), Mikes Attila (előadó/zenész), Orbán József (előadó/zenész, 1976-)
Egyéb kapcsolat: Somogyi Tibor (előadó/zenész, 1976-1977), Zsembery István (előadó/zenész, 1977-1980), Drosztmér István (előadó/zenész, 1977-1987), Kovács József László (előadó/zenész, 1977-1995), Torontáli István (basszusgitáros, 1996-2010)
 
     

100 Folk Celsius

1976 nyarán alakult a zenekar.

 Zenei stílusukat a country és a bluegrass határozta meg.

Alapítótagok:
Littvay Imre (gitár, mandolin, dobro, ének, zenekarvezető), Orbán József (gitár, szájharmónika, ének), Balla Gábor (basszusgitár, ének)
Somogyi Tibor (conga, ének).

1977-ben Somogyi Tibor helyére Zsembery István (conga, ének) került, majd később Balla Gábor helyét két másik zenész, Kovács József László (gitár, banjo, ének) és Mikes Attila (hegedű, ének) töltötte be. Így alakult ki egy klasszikus country-felállás: gitár-banjo-hegedű-mandolin-basszus.

A zenekar erőssége volt még, hogy mind az öten énekeltek is,ezáltal a hazai popzenében nem túl gyakori többszólamú hangzás alakult ki. Koncertjeik humoros, vidám hangulatúak voltak, melyről elsősorban a zenekar frontembere, Orbán József gondoskodott.

Kezdetben kizárólag akusztikus hangszereket használtak, de a népszerűség és a közönség számának együttes növekedésével az elektromos hangszerek is helyet kaptak zenéjükben.
Első slágerük a "Jó öreg tér visszavár" című szám volt, mely egyben az első kislemezt is jelentette. Eközben folyamatosan készültek rádiófelvételek, de az első lemez még váratott magára.

1980. táján Zsembery Istvánt Drosztmér István (basszusgitár, ének) váltotta fel a zenekarban.
Drosztmér István kitűnő énekes, zeneszerző, szövegíró volt, és dalai (pl. "Drága otthon", "Mikor Szekszárdra készültem, "Nincs jobb lány, mint a Jo-Jo") meghatározóak voltak a zenekar első, 1982-ben megjelent 100 Folk Celsius című nagylemezén. A korong több mint 70 ezer példányban kelt el, és még több sikert és népszerűséget hozott a zenekarnak.

Még az első lemez megjelenése előtt két musical-ben is szerepeltek. Az egyik "Trunkos András-Boros Lajos: Bekapcsol a bosszantógép", a másik "Gyarmati István-Csemer Géza: Az ezüst tó kicse" című darabja volt.

Az első nagylemez megjelenése után folyamatosan készültek az új lemezek: Ohio (1983), Paff, a bűvös sárkány (1984), Ferkó, Öcsi meg én (1985), A nagy ho-ho horgász (1986).
A Paff, a bűvös sárkány átütő sikert hozott a zenekarnak: több mint 300 ezres eladott példányszámával arany- és platinalemez lett, és a zenekarnak újabb rajongókat szerzett, a gyerekeket.

A nagy ho-ho horgász szintén aranylemez lett, és ezzel a két lemezzel a zenekar működése kissé új irányt vett: a stílus megtartásával, a felnőtteknek szóló koncertek mellett, kezdtek megjelenni a gyermekek részére készült műsorok.

1985-től új taggal bővült a zenekar. Kocsándi Miklós (dob, ének) a Karthágó együttesből igazolt át, és az ő hangjával tovább erősödött a vokál, valamint állandó megjelenésével kissé keményedett a hangzás. Ez idő tájt a zenekar az egyik legtöbbet koncertező zenekarrá vált az országban. Évente 3-400 koncertet adtak, nagy részét Magyarországon, de már elkezdődtek a külföldi turnék is (NDK, Jugoszlávia, Románia, Lengyelország, Csehszlovákia, Nyugat-Németország, Hollandia), melyek végigkísérték a zenekar pályafutását.

1987-ben tragikus csapás érte a zenekart: betegség következtében elhunyt Drosztmér István.
Az együttes egy lemezzel (Kalapos ember) adózott társuk emlékének, mely lemezen más előadók, barátok is közreműködtek (Vágó István, Heilig Gábor, Eszményi Viktória, Vikidál Gyula, Gálvölgyi János, Bojtorján, R-Go, Dolly Roll, Modern Hungária).

Drosztmér István helyére a zenekarban Heilig Gábor (basszusgitár, ének) került, aki zeneszerzőként és szövegíróként is jelentős szerepet vállalt az együttesben. Folytatódott a nagylemezek készítése, már Heilig Gáborral.

Az első 1987-ben a Három kívánság volt, melyen Eszményi Viktória is közreműködött.
Ebben az évben jelent meg a zenekar első angol nyelvű lemeze külföldön (Hollandiában), Redgrass címmel.

1987. novemberében a zenekar meghívást kapott a country zene hazájába, az Egyesült Államokba. Egy hónapot töltöttek Kaliforniában, melyről egy film is készült, és erről az útról később egy dalban is megemlékeztek.

1988-ban a 100 Folk Celsius eMeRTon-díjat kapott.

A következő lemezek, az Orrom krumpli, hajam kóc - Eszményi Viktóriával, a TV Maci (1989) és egy válogatás, a 100 Folk Celsius legjobb gyermekdalai (1990) még a Hungaroton gondozásában jelentek meg, de az új kiadók megjelenésével a zenekar a Polygram keretein belül működő Zebra kiadóhoz szerződött.

1991-ben egy újabb átütő siker itt készült el, a Miki Manó meséi, amely szintén arany- majd platinalemez lett.

1992-ben hosszú idő után ismét a felnőttekhez szólt a zenekar: elkészült a (nem)Csak felnőtteknek című lemez, amely már CD-n is megjelent. Az album külön érdekessége, hogy egy technikai bravúr segítségével Drosztmér István hangja is hallható a lemezen. Ugyanebben az évben elkészült a Miki Manó-sorozat második lemeze, Miki Manó és az űrmanók címmel.
Szintén ebben az évben jelent meg a Hungaroton gondozásában 100 Folk Celsius címmel egy válogatás CD, mely a Hungarotonnál eltöltött öt év dalait foglalta össze.

zekben az években az együttes már rendszeres vendége volt a nyugat-európai country fesztiváloknak és country kluboknak.

1993-ban ismét kiadóváltás történt a 100 Folk Celsius életében: a zenekar a Warner Music világcég magyarországi leányvállalatához, a Magneotonhoz szerződött. Az új kiadónál az első lemez a Miki Manó-sorozat harmadik része, a Miki manó és a dinoszauroszok (1993) volt, melyet ismét egy válogatás, a Paff, a bűvös sárkány és barátai követett (1994), amely az 1984-1994 között eltelt tíz év legjobb gyerekdalait fogta össze. Ez utóbbi ismét aranylemez lett.

1995-ben Kovács József László helyére Légrády Péter (banjo, gitár, ének) került.
A következő megjelenések a Magneotonnál a Miki Manó-sorozat negyedik része, a Miki Manó kedvencei (1995) és a Tele van a (1995) című albumok voltak.
Ez utóbbi az akkoriban divatos disco ritmusokat ötvözte a country zenével.
Az albumon főleg régi dalok felújításai szerepeltek, melyek közül a Vidéki kislány újra sláger lett. A lemez másik érdekessége, hogy a rajta lévő dalokról a videoklipek az USA-ban készültek.

1996-ban Heilig Gábor helyére Torontáli István (basszusgitár, ének) került. A két új taggal (Légrády, Torontáli) a zenekar stílusa némileg a country zenén belüli új hullám, a "new country" felé fordult. Ugyanazon év őszén a 100 Folk Celsius meghívást kapott a szórakoztatás fellegvárába, Las Vegasba. Erről az útról is film készült a televízió részére.

1997-ben két új lemezzel rukkoltak ki: egy a gyermekeknek és egy a felnőtteknek szólóval. gyermeklemez Nyunyó, a hunyó, a felnőtt-lemez Országút címmel jelent meg. Az utóbbi lemezen már markánsan érződik a már említett "new country" stílus. Ugyanebben az évben újabb amerikai meghívás érkezett a zenekarhoz Nevadába és Arizónába.

1998-ban a zenekar a Budai Parkszínpadon nagyszabású koncerttel ünnepelte 22. születésnapját, melyet a Magyar Televízió is rögzített.
A koncert vendégei voltak: Eszményi Viktória, Heilig Gábor, Gerendás Péter. A zenekar tagjai ezen a koncerten kapták meg kiadójuktól az egymilliomodik eladott lemez után járó emléklemezt.

Még ebben az évben Garfield címmel megjelent egy újabb album a gyerekeknek; valamit egy újabb amerikai turné Las Vegasban és környékén.

Az évezred utolsó 100 Folk Celsius lemeze ismét egy gyermekeknek szóló válogatás volt, Miki Manó 2000 címmel.

A 2001-es év fontos és jelentős dátum a 100 Folk Celsius életében: az együttes ebben az évben ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. Huszonöt évvel ezelőtti fő céljuk, a gyermekek (és felnőttek) felhőtlen szórakoztatása a mai napig megmaradt.

Ez a hosszú idő nem múlt el nyomtalanul: 1 millió eladott hanghordozó - ebből négy arany, két platina - és több mint 6000 koncert a világ minden táján , de elsősorban Magyarországon - jelzi a zenekar útját.

Diszkográfia:
100 Folk Celsius (1982)
Ohio (1983)
Paff, a bűvös sárkány (1984)
Ferkó, Öcsi meg én (1985)
A nagy ho-ho horgász (1986)
Kalapos ember (1987)
Három kívánság (1987)
Redgrass (1987)
Orrom krumpli, hajam kóc (1988)
TV Maci (1989)
100 Folk Celsius legjobb gyermekdalai (1990)
Miki Manó meséi (1991)
(nem)Csak felnőtteknek (1992)
Miki Manó és az űrmanók (1992)
100 Folk Celsius (1992)

[2008.02.07.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.17.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
...

A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Ha három-négy éve valaki azt mondja...

Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
Megnéztük Majka 360°-os koncertjét az MVM Dome-ban - képekkel
Szörnyek és Valhalla harcosok szeánsza a Barba Negraban
Újra egy varázsos éj - Loreena McKennitt ismét Budapestre látogatott
beszámolók még