2024. november 21. | csütörtök | Olivér nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Hátborzongató! Dzsesszünnep Veszprémben Herbie Hancockkal - képekben
Mi történt augusztus 4-én? - a nap viccével
Kapcsolatok
Fekete-Kovács Kornél
Legnépszerűbb csengőhangok
Fekete-Kovács Kornél Quartet

Boldog születésnapot Fekete-Kovács Kornél!

A harminckilencedik születésnapját ünnepli ma a trombitán, szárnykürtön is játszó hangszerelő és zeneszerző, a Budapest Jazz Orchestra alapítója. A Zene.hu is köszönti e jeles napon.

Tanulmányait a bajai Liszt Ferenc Zeneiskolában, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, később a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakán folytatta. Nem csak mint hangszeres szólista, zeneszerzőként és hangszerelőként is Európaszerte elismert művész.

A Budapest Jazz Orchestra megalapítása is az ő nevéhez fűződik, s zenekarnak 1998 és 2005 között művészeti vezetője és szólistája is volt. 2005 októberétől újabb kihívással nézett szembe, ugyanis a Modern Art Orchestra vezetője lett. Egy évvel később megalakította saját kvartettjét, amely később kiegészült Oláh Szabolcs gitárossal és a Fekete-Kovács Kornél Quintet nevet viseli.

Tanítványai is vannak

A művésztől a tanítás sem áll távol, hiszen a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékének és a Kőbányai Zenei Stúdiónak is tanára. Pályája során olyan neves nemzetközi zenekarokban játszott, mint az IASJ Big band Koppenhága, a EBU Big band Amszterdam és Budapest, vagy a Brande International Music Workshop Orchestra, Dánia, UMO Jazz Orchestra Finnország, Central Europian Jazz Connection, Finn-Magyar Jazz Műhely.

A Magyar Rádió képviseletében 2001 őszén tagja volt a Finn - Magyar Jazz Műhely elnevezésű nemzetközi zenekarnak. Egy évre rá szólistaként Nemzeti Örökség Kulturális Minisztériumának delegáltja volt, a Central European Jazz Connection elnevezésű nemzetközi együttesbe. 2002-től tagja Dés László Szeptettjének és Horgas Eszter Klassz Jazz Band elnevezésű zenekarának valamint az Emil.Rulez együttesnek. 2003-tól pedig a Németh Gábor Project szólistája.

Fekete-Kovács, mint zeneszerző

Zeneszerzőként számos kisebb kompozíció mellett a "Budapest Jazz Szvit" szerzője (amely az első Budapest Jazz Orchestrának íródott darab). A magyarországi bemutató után, a szerző dirigálása mellett az UMO Jazz Orchestra előadásában, Helsinkiben is bemutatásra került 2002 májusában. Második big band-re íródott egész estés darabja, "A Vándor", a Magyar Rádió felkérésére íródott. Bemutatására a EBU Jazz Orchestra előadásában, 2002 májusában, Budapesten került sor.

A darabot a Budapest Jazz Orchestra rögzítette, David Liebman vendégszereplésével a BMC kiadásában HUMAN CIRCLE/The Wayfarer címmel látott napvilágot. Hangszerelője és szerzőtársa Zsoldos Béla: Üstdobverseny című darabjának jazz nagyzenekarra íródott verziójának. Szintén a Budapest Jazz Orchestrának íródott a "Dedications" című nagyszabású műve, amely 2005. márciusában került bemutatásra. Legutóbbi szvittje, a Karácsonyi Napló, amely a Modern Art Orchestra előadásában került bemutatásra, 2005 decemberében.

Hangszerelőként folyamatos résztvevője a magyar könnyűzenei és jazz életnek. Hangszerelőként jegyzett kiemelt produkciói: Jamie Winchester és Hrutka Róbert: Wood and Strings, Illényi Katica nagyzenekari produkciója, Veszprémi Légierő Big bandje, Magyar Honvédség Központi Zenekara.

Különféle díjakat is kapott

Krakkóban 1993-ban megrendezett Jazz Juniors Competition jazzversenyen zenekarával megszerezte az első helyezést, egyéni teljesítményével pedig a legjobb trombitás díját is érdemelte ki.

A "Magyar zeneművek bemutatása és megismertetése érdekében végzett kimagasló tevékenységéért" az Artisjus Zenei Alapítvány díjával tüntették ki. "Az Év Zeneszerzője"-ként 2002-ben eMeRTon Díjat kapott.

a Magyar Jazz Szövetség elnökségi tagja volt 2003-2005 között, a Szövetség big band szekciójának vezetője, illetve a Budapesti Big band Találkozók fesztivál kitalálója, és a rendezvények főszervezője 2001-2004-ig.2005-től a Magyar Jazzművészek Társaságának tagja.

Számos hazai és külföldi fesztivál szereplője volt, ahol muzsikustársai között szerepeltek, többek között: Dave Liebman, Johnny Griffin, Bob Mintzer, Peter Erskine, Herbie Mann, Merilyn Mazur, Kyle Gregory, Ray Anderson, Butch Lacy, Tony Lakatos, Mario Gonzi, , Dés László, Pege Aladár, Szakcsi Lakatos Béla, Oláh Kálmán, Dresch Mihály, Gadó Gábor, László Attila, Balázs Elemér, Hárs Viktor, Kőszegi Imre, Lakatos "Ablakos" Dezső, Kovács Gyula...

Szólistaként és stúdió zenészként több mint 100 különböző lemezen, és számos koncerten működött közre a hazai zenei élet olyan ismert szereplőivel, mint Marton Éva, Presser Gábor, Horváth Charlie, Hrutka Róbert Jamie Winchester, Emil.Rulez, Cotton Club Singers, Balázs Fecó, Hernádi Judit, Gerendás Péter, Zorán, Mini, Tolcsvai László, Jazz+Az zenekar, vagy a Miskolci Szimfonikus Zenekar, Danubia Szimfonikus Zenekar, MÁV Szimfonikus Zenekar, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar.

Születésnapján a Zene.hu jó egészséget és további sikeres pályát és mindennapokat kíván a kiváló muzsikusnak!

– zene.hu –

[2009.08.04.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
A sürgos egyének közötti kölcsön kínálat szolgáltatás [2024.11.21.]
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között szolgáltatás [2024.11.21.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még