A titokzatos kedves jóvoltából: Nemzeti Filharmonikusok Beethoven sorozata
A Nemzeti Filharmonikusok Beethoven-estjeinek három koncertből álló sorozata szombaton kezdődik meg Martonvásáron, a Magyar Tudományos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézet angol parkjában lévő hangverseny-szigeten. Kocsis Zoltán együttese 51. éve tart koncerteket Beethoven kedvelt magyarországi alkotó helyén.
Az első koncerten, július 18-án, Kocsis Zoltán vezényletével és Tóth László trombitaművész közreműködésével Haydn Esz-dúr trombitaversenyét és Beethoven III. Esz-dúr, Eroica szimfóniáját adja elő a zenekar. Esőnap július 19.
A következő hangversenyen, július 25-én, Beethoven V. c-moll, Sors szimfóniáját valamint Beethoven Krisztus az Olajfák hegyén című művét hallhatja a közönség Antal Mátyás vezényletével, a Nemzeti Énekkar, Sáfár Orsolya (szoprán), Szappanos Tibor (tenor) és Bretz Gábor (basszus) közreműködésével. Esőnap július 26.
A nyári sorozat utolsó koncertjén, augusztus 1-én, Kocsis Zoltán közreműködésével Beethoven Esz-dúr zongoraversenyét majd Beethoven I. (C-dúr) szimfóniáját játssza a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, ezúttal Medveczky Ádám vezényletével. Esőnap augusztus 2.
Évtizedek óta nagy siker
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar nyári Beethoven sorozata, 1958 óta a hazai zenei élet egyik fontos kulturális eseménye, melyre a hazai közönség mellett minden évben népes külföldi közönség is kíváncsi.
A legenda szerint a koncertsorozat elindításában nagy szerepet játszott Környei Elek, az MTI Fejér megyei tudósítója, aki rávette 1958-ban a megyei idegenforgalmi hivatal vezetőjét, hogy valósítsák meg a martonvásári Beethoven koncertek több évtizede szunnyadó tervét.
A koncertek színhelyéül azért választották a kutatóintézet parkjában levő, tó által körülölelt szigetet, mert a korabeli feljegyzések szerint Beethoven, akit szoros barátság fűzött a ma kutatóintézetnek otthont adó kastély gazdáihoz, a Brunszvik grófi családhoz, gyakran időzött Martonvásáron és a szigeten. A zeneóriás nem kisebb művét ajánlotta „bajuszos magyar” barátjának, ahogy a kastély gazdáját nevezte, mint az Appassionata szonátát, és család egy másik birtokán komponálta a Holdfény szonátát.
A zenetörténet egyébként 12 Beethoven művet köt Martonvásárhoz, a Brunszvik családhoz, és nem utolsó sorban a Brunszvik- lányokhoz, különösen a fiatalon elözvegyült Josephinhez, aki nagy valószínűséggel a zenetörténészek által oly sokat kutatott „titokzatos kedves” lehetett…
– filharmonikusok.hu –
[2009.07.16.]