Véget ért a VIDOR fesztivál
A kilenc napos világzenei rendezvényen újra a műfaj jeles képviselői mutatták meg tudásukat szórakoztatva az estenként akár több ezer embert is.
Az elmúlt hétvégi eseményekről szóló fényképes beszámolóinkat ITT olvashatja!
A tanítványokkal kiegészült Sebő Együttes is koncertet adott a VIDOR Fesztiválon. A zenekar jelentős szerepet tölt be a magyar népzenei életben, több televízió- és rádióműsorhoz, valamint filmekhez is készítettek már zenét. Az együttes vezetője, Sebő Ferenc is régóta jelen van a hazai muzsikus-életben. Lemezeket már a hetvenes évek eleje óta készít, harminchat kiadványon működött közre valamilyen formában. Jelentős szerepe van a hazai népzenei mozgalom és táncház elindításában, a zenészt számos díjjal tüntették ki pályafutása során.
Zenekarát 1970-ben alapította, de volt a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője is, hat éve pedig a Hagyományok Háza szakmai igazgatója.
Az utóbbi években a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára. A növendékeit nemcsak oktatja, de koncertekre is magával viszi őket azért, hogy lehetőséget biztosítson a felnövekvő generációnak a bemutatkozásra.
Tükrös kis muzsika
Az autentikus magyar népzene többször is felcsendült már a VIDOR-on. Szerda este a világszerte egyre ismertebb Tükrös Zenekar adott koncertet. Az 1986-ban alakult zenekar nemrégiben tért haza egy tengerentúli turnéról, az Egyesült Államokban és Kanadában léptek fel.
Ez azt is mutatja, hogy a magyar népzene még mindig kedvelt az idegen országokban. A turné alatt a magyar közösségek mellett idegen anyanyelvűek előtt is felléptek, koncertjükkel ott is nagy sikert arattak.
Eddigi legutolsó nagylemezük tavaly jelent meg. A mi Mezőségünk című album az erdélyi terület sokszínű zenei világát mutatja be Magyarpalatkától kezdve Széken és Visán át egészen Bonchidáig.
Az albumról egy dal az fRoots nevű londoni válogatáslemezre is felkerült, amivel világszerte megismerhetik a tradicionális magyar népzene keleti szegmensét.
A Tükrös Zenekar mellett az argentin Juan Carlos Cáceres adott koncertet a VIDOR világzenei nagyszínpadán. A hetvennégy éves énekes-zongorista, akit a Songlines magazin élő legendának nevezett két éve már fellépett Nyíregyházán. Előadása azért is kuriózumnak mondható, mert azóta nem járt Magyarországon. Ezt a hiányát most pótolta, a Kossuth-tér közönsége nagy érdeklődéssel várta a dél-amerikai művészt.
A Lovasi Andrással kiegészült Csík zenekar koncertezett Nyíregyházán. A VIDOR utolsó előtti napján fellépő zenekart várta a legjobban a közönség, a Kossuth-téren két-háromezer ember hallgatta a koncertet. A Csík népszerűsége évek óta egyre nagyobb, idén nyáron alig volt olyan fesztivál, ahol ne léptek volna fel.
Zenéjükben a hagyományos népzenei hangszereket ötvözik a szaxofonnal és a gitárokkal. A nagyközönség előtt pár évvel ezelőtt egy Tankcsapda feldolgozással jelentek meg, azóta több popdalt is népi hangzásra ültettek át. A Kispál és a Borz frontembere mellett rendszeres vendég a koncerteken a herflis Ferenczi György és Quimby énekes-gitárosa, Kiss Tibor is.
A Csík koncertje után sem örült ki teljesen a Kossuth-tér. A fiatalabb generáció többsége ugyan távozott a külföldi fő fellépő előtt, többen azonban megvárták a Bollywood Brass Band koncertjét. Az angol-indiai formáció fúvóselőadását bhangra dobok színesítették, különleges hangzásvilágot teremtve ezzel Nyíregyháza főterén.
-ej-
[2009.09.07.]