2024. november 14. | csütörtök | Aliz nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Hasznos tanácsok zenészeknek 2. - Hogyan készíts jó honlapot?
Hasznos tanácsok zenészeknek 1. - Hogyan hangolj be egy gitárt?
Kapcsolatok
Legnépszerűbb csengőhangok

Hasznos tanácsok zenészeknek 3. - Hogyan cseréljük le a húrokat a gitáron?

Gitáriskola sorozatunkban olyan tippeket szeretnénk megosztani a gitározás szerelmeseivel, amelyek nem csak kezdőknek nyújthatnak segítséget.

Miért van szükség a cserére? A húrok különfélék, de jelen esetben fémből vannak és éppen ezért korrodálódnak egyrészt a levegő miatt is, másrészt meg ugye játszunk rajta, az ujjunk sem tiszta, száraz. Éppen ezért folyamatosan romlik a húrok minősége. Lehet is érezni, ha a kezünket végighúzzuk rajta, hogy egyre érdesebb a felületük. Ez ugye játszani sem jó, és a hangját is rontja. Ha bármilyen előadás közben elszakad egy húrunk, akkor lehet egyet is cserélni, de érdemes húrkészletet egyben cserélni.

A leszerelés

A gitárhúrok leszerelése az egyszerűbb része a dolgoknak. Azért is ezzel kezdjük, mert, ha valaki vesz egy gitárt, azon nagy valószínűséggel már van valamilyen szintű gyári húr - amit egy ideig használunk, aztán utána már nem.

Ezen a gitáron, egy "furcsa" felfüggesztés van, egy testen átmenő felfüggesztés. A húrokat a gitáron lévő kulcsokkal kell egyre inkább lehangolgatni, letekerni, hallatszik, hogy egyre lazábbak, hogyha elég laza lesz a húr, egy idő után már le lehet kapni két kézzel is, nem muszáj tekergetni. Ha elég laza már a húr, a testen átmenő kis pöcköket kell megrántani - és ezt a kis pöcköt ilyenkor ki lehet venni. A pöcökben a húrt az tartja, hogy a húrnak a végén van egy kis tartó gyűrű. Belül a gitárban ennek a húrnak a vége belemegy egy horonyba és a tartógyűrűn megakad. Ez sokkal jobban megfeszíti, mintha csak oda lenne hurkolva valamivel. Kövessük ezt a metódust, és ugyanígy szedjük le a többi húrt is.

Praktikus apróságok
Ilyenkor érdemes egy pár olyan apróságot megtenni, amit normál állapotban kicsit nehéz. Mivel a húrok alatt és egyáltalán minden helyen porosodik a gitár, ha már szétszedtük, egy sima, száraz ronggyal vagy zsebkendővel akár le is törölgethetjük. Ezek után jön a nagyobb feladat, a húrok visszahelyezése.


Figyeljünk arra, hogy milyen húrkészletet veszünk! Az akusztikus gitárok hosszabbak és nagyobb testűek, mint például az elektromos gitárok. A műanyag húrokat a klasszikus, avagy spanyol gitárra illik fölszerelni, és azokra a gitárokra nem szabad fém húrt rakni, ugyanis annak teljesen más felfüggesztése van és egyszerűen kiszakítanánk a helyéből.

Első húr felszerelése

A megvásárolt húrkészletben egymás után, megfelelő sorrendben vannak a húrok, úgy, ahogy fel kell őket szerelni. Lehet érezni is, hogy melyik az első, amely a legvastagabb. Mindig ezzel kell kezdeni, ugyanist azt nem szabad elfelejteni, hogy amikor a gitárt lehúrozzuk, akkor a gitár megszabadul egy hatalmas adag nyomástól, és a fa ilyenkor kiegyenesedik. Ha elkezdem húrozni, gyakorlatilag újra összehúzom az egészet, tehát éppen ezért illik a legvastagabbal kezdeni.

Megfogom a húrt, illetve a kis pöcköt, ami ezt tartja. Bedugom a gitárhúrt a lukba, ráteszem a pöcköt és benyomom a lukba - benyomott állapotban egy kicsit visszahúzom a húrt azért, hogy teljesen ráüljön. Figyeljünk arra, hogy függőlegesen ne húzzuk tovább, mert akkor a pöcök ebben az állapotában még könnyedén kijön a helyéről. Az első, felső legközelebbi hangoló kulcsba fűzzük bele, húzzuk meg, és kezdjük el szépen tekerni - ez meggyorsítható bizonyos kütyükkel, ezeket általában elektromos gitárnál szokták alkalmazni. Arra kell figyelni, ah húrozunk, folyamatosan tekeredik fel, és ezért ügyelni kell, hogy ne össze vissza tekeredjen fel, hanem egyfajta spirálban - pontosan azért, mert máskülönben, akár napokig, hetekig el fog hangolódni a gitár.

Hamarosan folytatjuk
Ügyeljünk arra, hogy ha feltettük az első húrt, ne húzzuk meg túlságosan, mert majd később korrigálunk. Ahogy feltesszük a következő húrokat, egyre feszesebb lesz a gitár nyaka, és később utánaállítunk majd.

Olvass tovább:
Hasznos tanácsok zenészeknek 1. - Hogyan hangolj be egy gitárt?

- zene.hu smartvideo.hu alapján -

[2010.01.06.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
AZONNALI ONLINE HITELEK szolgáltatás [2024.11.13.]
GYORS ÉS KOMOLY HITELMEGOLDÁSA szolgáltatás [2024.11.13.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Legolvasottabb cikkek

Megnéztük Reviczky Gábor visszatérését a Magyar Színházban
A Valahol Európában című...

Tripla melodic death metal orgia a Barba Negraban 
Tripla melodic death metal est a Barba Negraban....

Izgalmas pszichológiai thrillert mutattak be a Játékszínben
Ilyen volt az Ivan & The Parazol lemezbemutató koncertje - képriport
Megnéztük - Opera metal a Barba Negraban 
A kevesebb néha több - Bryan Adams koncerten jártunk
Tűz és Jég - Sonata Arctica / Firewind koncert a Barba Negraban
beszámolók még