2025. január 7. | kedd | Attila, Ramóna nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolatok
Palya Bea
Bartók Vonósnégyes
Ifj. Sánta Ferenc

Zenészek lehetnek milliomosok december 4-én

A Prima Primissima-kampány és egyben a Prima-díjasokra való szavazási lehetőség utolsó óráihoz érkezett.

A Prima Primissima díjakat december 4-én, a magyar vállalkozók napja alkalmából rendezett gálaesten adják át; a tíz primissima 50 ezer euró, míg a primák 10 ezer euró díjazásban részesülnek.

Kedvenc primájára idén is szavazhat a közönség november 30-ig: a www.primaprimissima.hu honlapon, telefonon és személyesen a Művészetek Palotájában, valamint a Westend City Center bevásárlóközpontban is.

A legtöbb szavazatot kapott jelölt részesül majd a közönségdíjban és az azzal járó 50 ezer eurós elismerésben, amelyet Csányi Sándor a magánvagyonából ajánlott fel.

A Magyar zeneművészet kategória idei jelöltjei: a Bartók Vonósnégyes, Kelen Péter és Ifj. Sánta Ferenc

Bartók Vonósnégyes tagjai: Komlós Péter, Hargitai Géza, Németh Géza és Mező László. Első sikereiket 1958-tól folyamatosan aratták. 1964-ben elnyerték az akkori legrangosabb vonósnégyes verseny első díját Liege-ben. Azóta az együttest a világ vezető vonósnégyesei között tartják számon, eddigi 4200 koncertjük mellett számtalan nemzetközi fesztiválon szerepeltek nagy sikerrel. A New York Times szerint: „kétségtelenül a világ nagy quartettjei között a helyük”. Az együttes eddigi kitüntetései: Kossuth-díj (1970.-ben és 1997.-ben), valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal (2008.-ban).

Kelen Péter operaénekes. 1972-tõl az Operaház ösztöndíjasa volt, 1973-tól az intézmény magánénekese lett. A 20. század végi operajátszás egyik meghatározó egyénisége, akit többek között Alfréd, Edgar, Don José, Don Carlos, Faust szerepeiben is láthatott a közönség. Nevéhez több operafilm fűződik. Oratóriuménekesként is jelentős. Lírai-hőstenor szerepekben rendszeresen fellépett a világ operaszínpadain, vendégszerepelt a milánói Scalában és a bécsi Staatsoperben is. Munkásságát sok más kitűntetés mellett Kossuth-díjjal is elismerték.

Ifj. Sánta Ferenc Liszt és Kossuth-díjas hegedűművész-tanár. A 19. és 20. századi klasszikus és népszerű Zeneirodalom avatott, virtuóz tolmácsolója. Idén ünnepli munkásságának 40. évfordulóját.Felhívta a figyelmet a magyar zenekultúra műfaji és stílusbeli sokszínűségére, változatosságára.A magyar zeneirodalom és a nemzeti dalkincs szolgálatában felbecsülhetetlen értékű zenei pályafutást tud maga mögött.A Magyar Nemzeti Cigányzenekar elnöke és művészeti vezetője is egyben.Magatartásával és kiemelkedő művészi tevékenységével öregbíti a magyar zenei kultúra jó hírét itthon és külföldön egyaránt.

A Magyar népművészet és közművelődés kategória idei jelöltjei: Foltin Jolán, a Nemzeti Táncszínház és Palya Bea

Foltin Jolán koreográfus-rendező, táncpedagógus. 1959-től a Bihari János Táncegyüttes táncosa, koreográfusa, később pedig vezetője. A magyar gyermektánc oktatás és művészeti nevelés megújítója, alapítója és tíz éven át elnöke az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesületnek. 1972-ben egyik kezdeményezője és szervezője a később mozgalommá váló első magyar táncháznak. Nagyobb lélegzetű koreográfiái a Honvéd Táncszínháznál születtek: Asszonyok könyve, Harangok, Lagzi, Ki népei vagytok?, és a Tánczmester. Munkásságát sok más kitűntetés mellett Kossuth-díjjal is elismerték.

A Budai Várnegyed impozáns környezetében található Nemzeti Táncszínház 2001 óta a magyar táncművészet otthona. Egy befogadó színház, ahol a hivatásos magyar táncművészet teljes spektruma megtalálható a néptánctól a klasszikus balettig, a kortárs táncszínháztól a flamencóig. A Nemzeti Táncszínház támogatásával inspirálja az alkotókat új művek létrehozására, amelyek tovább bővítik a stílusgazdag repertoárt; gyermek-, ifjúsági és felnőtt előadásokkal. A színház nagy hangsúlyt fektet nemzetközi kapcsolatainak bővítésére, fesztiválok szervezésével, látogatásával és külföldi produkciók bemutatásával.

Palya Bea énekes. A Magyar Kultúra Követe, Esélyegyenlőségi Nagykövet. Magyar, cigány, bolgár és más zenékkel foglalkozik, dalokat ír, játszik improvizációs zenéket. A Folkestra, Zurgó együttesek alapító tagja. Első szólólemeze az Ágról-ágra, majd az Álom-álom, kitalálomkövetkezett. Weöres Sándor Psychécímű versciklusát Gryllus Samuval írták zenévé. A Fonogram-díjas Adieu les complexesháromszoros platinalemez, Európa húsz legjobb világzenei albuma közé került. Új, Egyszálének című albumán egyedül énekel, dalírói munkája itt nagy hangsúlyt kap. 2009-ben a Carnegie Hall-ban adott telt házas koncertet.

[2009.11.30.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között szolgáltatás [2025.01.03.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Tarja Turunen Dark Christmas koncertje fényt gyújtott a szívekben
Aligha kell bárkinek...

Hooligans évzáró péntek tizenharmadikán - beszámoló
Szerencsés péntek tizenhárom, azaz...

Tripla thrash metal party a Barba Negraban
Megnéztük a 10 éves jubileumi Total Dance Fesztivált - képekkel
A Da Vinci-kód a Játékszínben
Mellékhatás a Centrál Színházban - kémia és érzelmek egy kísérlet tükrében
FAUN labirintus az A38 hajón - megnéztük a FAUN első magyarországi koncertjét
beszámolók még