Vápsúvap..úúúááááá... óóóó... jjjeeeejjjeeeeeeee… sállálállá… tüptürüp… Mi ez? Ha a kedves olvasó véletlenül elsikkadna a cím felett, akkor megleptük a nap találós kérdésével, amelynek egyik lehetséges megfejtése a „szabadfoglalkozás a pszichiátrián”. Pedig nem! Ez bizony egy vokalistától legnagyobb gyakorisággal hallott produktumokból való csapongó jellegű tallózás, avagy holmi hangutánzó mix. S hogy miért pont most támadt kedvem emlékművet állítani a névtelen vokalistának?
Nemrégiben írtam egy összefoglalót egy koncerten szerzett élményeimről. Szószátyárságomnak teret engedve anélkül használtam fel maradéktalanul a cikk még elfogadható karakterszámát, hogy egy nagyon lényeges dolgot megemlítettem volna. Szó esett a művész nagyszerűségéről, de azt nem szőttem bele a cikkbe, hogy az este folyamán nem egymaga állta a sarat. Vendégfellépők hiányában a vokalista hölgyek léptek elő a színpad másodvonalából a reflektorok fényébe, amikor az ünnepelt sztár szusszant vagy éppen fellépőruhát cserélt.
A háttérénekesek profi produkciókkal szórakoztatták a közönséget. Mit tesz a véletlen? Az egyik hölgy lehet, hogy sokak számára ismerősnek tűnhetett. Ez közel sem véletlen, Ambrus Rita Celine Dion dalával remekelt. Ki ő?
Ha a reklámok szövegírói válaszolnák meg a kérdést, akkor azt felelnék: ő a hagyományos mosóporral mosott vokalista.
Használjuk egy pillanatra a fantáziánkat és képzeljük el, hogy a gondviselés kegye által bejutást nyerünk Isten laboratóriumába! Ha már ott vagyunk, csillapíthatatlan vágyunk támad valami nagyszabású alkotást véghez vinni. Felnyálazzuk a kezünk ügyébe kerülő „Hogyan alkossunk különféle embertípust?” című kézikönyvet pont a vokalista címszónál. Nézzük, mit ír: végy szükséges számú szaporítószervet és egy darab gólyát! Kézbesítési címként jelölj meg lehetőleg egy muzikális családot!
A vokalistapalántába programozd be a következő állomásokkal tűzdelt életutat: amikor csak teheti produkálja magát családja és szűkebb környezete számára! Iratkozzon be zenetagozatos suliba, nem árt, ha valamilyen hangszeren is tanul játszani. Mérettesse meg magát énekversenyeken, ki-mit-tud?-okon, tehetségkutatókon! Több olyan zenekarban is énekeljen, amelyek legfeljebb kisebb publikum vagy főként csak a szakma számára ismertek! Ha tehetséges és kellőképpen kitartó, kapjon felkérést egy már ismertebb előadótól! Ha esetleg arra kényszerül, hogy arcát titkolva a hangját kénytelen kölcsönözni egy nagyravágyó tátika-celebnek, akkor se hátráljon meg! Mindeközben reménykedve várja az áttörést, és addig is vápsúvap..úúúúáááááááááá…óóóóó….jjjeeeejjjeeeeeeee…sálálálá…és természetesen tüptürüp.
Bizony, ilyen értelemben véve talán Ambrus Rita sem sértődne meg, ha klasszikus vokalistaként aposztrofálnánk. De mégis mitől tűnik ki a többiek közül?
Ha szabad a szubjektív véleményemnek hangot adnom, szerintem sokkal csinosabb az átlagnál. Külcsínye alapján is színpadra teremtetett. Emellett bebizonyította, hogy harcos alkat, aki nem adja egykönnyen az álmait.
Tetszenek emlékezni egy bizonyos Megasztár 4-re? A leszálló ágába érkező, de az sms-bevételekről lemondani képtelen műsor negyedik évadjában látszólag már nem az igazi tehetségeket keresték, sokkal inkább valamilyen énekelni is képes szociokaraktereket. Sajnos Ambrus Rita abban a hitben élt, hogy az előző szériákhoz hasonlóan valódi énekesek mérettetnek meg. Valamint azzal sem számolhatott előre, hogy a zsűrinek lesz egy mindenhez értő, - saját elmondása szerint - abszolút hallással bíró tagja. Szerintem inkább abszolút kiégett és a közönség számára régóta érdektelen. Nevezzük néven a döglött oroszlánt! Friderikusz Sándor, a rá jellemző nagyképű stílusban Ambrus Rita produkcióját egyik alkalommal így summázta:
- Nem véletlen, hogy 29 éves korodra még csak próbálkozol…
Rita viszont nem hagyta magát és azt sem, hogy költői kérdés maradjon a „mit akarsz itt te kis mazsola”?:
- Ahhoz, hogy valaki ismert legyen és azzal foglalkozzon, amit szeret – és tudjuk, hogy ez a showbusiness miről szól –, ahhoz vagy hatalmas szerencse kell…
Friderikusz megpróbálta beléfojtani a szót:
- Miről szól? Most azt sem tudom, mit mondasz, miről akarsz beszélni?
- Arról beszélek, kedves Sándor, hogy 29 éves koromra a Megasztár az olyan műsor, az a lehetőség, amivel én meg tudom magamat mutatni…
És az azóta eltelt évek bebizonyították: nemcsak a szokványos nyilatkozatokban szereplő közhely volt, hogy számára az éneklés az élet. Azóta is mindent megtesz, hogy azt csinálja, amit szeret. Apró, de magabiztos lépésekkel halad a célja felé, hogy minél szélesebb közönséggel megismertesse magát. (Szerintem abban megegyezhetünk, hogy a mai popszakma állítólagos élvonalban szereplő női képviselőinek legjelentősebb része sírva fakadna, ha élőben el kéne énekelniük egy Celine Dion dalt).
Ráadásul a magányos utat választotta, pedig majdnem ő is elcsábult a Zárai-Vámosi féle szimbiózisok és művészi kényszerkapcsolatok kínálta menedék vonzásától. Erre kiváló példa Balássy Betti, aki a Megasztár vezető vokalistájaként kötötte össze az életét és zenei pályáját az ott megismert Varga Ferivel. Véleményem szerint az effajta művészi kapcsolatok nagy eséllyel zsákutcába vezetnek, még azoknál is, akik már megelőzőleg külön-külön és élvonalbeliként is sokkal ismertebbek (ld. Bereczki-Szinterár páros, Korda-Balázs Klári zenei örökzöld duó és újdonsült pókerarcok).
Ambrus Rita tehát azok közé tartozik, akik mernek nagyot álmodni, akik szentül hiszik, hogy bármikor rájuk vetülhet a reflektorfény, ha azt csinálják, amit szenvedélyesen szeretnek. Mindegy, hogy egy vidéki koncerten vagy éppen a Csináljuk a fesztivált-ban, de….
...énekelnek…és milyen jóóóóóóól! Először csak óvatosan: vápsúvap..úúúúáááááááááá…óóóóó….jjjeeeejjjeeeeeeee…sálálálá…és természetesen tüptürüp, de aztán egyre határozottabban kirajzolódnak a vokalista szobrának arcvonásai. És jéééééééé…már nem is névtelen!