Ismét Magyarországon varázsolja el közönségét a 40 éves Uriah Heep
Időről időre visszatérnek a hazai pódiumokra, hiszen a magyar közönség erőteljes tetszésnyilvánítással hálálja meg a hiteles, minőségi produkciót. Márpedig a Uriah Heep nevéhez – eddigi fellépéseik alapján – kizárólag az említett jelzők társíthatók.
Mick Box –gitár, David Byron –ének, Ken Hensley –billentyűsök, Alex Napier –dob, valamint Paul Newton basszusgitár. Uriah Heep – 1969, Nagy Britannia. A nagy formátumú hardrock kortársak (Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin) mellett, az évek során több mint huszonöt kiadott nagylemezével, összességében harmincmilliós eladott példányszámot produkálva egy életre beiratkozott a világ egyetemes zenetörténetébe.
Nevüket Charles Dickens David Copperfield című regényének egyik kitalált szereplője után választották. Megszólalásukat az alapfelállásból Byron jellegzetes orgánuma, Hensley virtuóz és invenciózus Hammond-, illetve billentyűjátéka tette népszerűvé. Korai lemezeik élvezték a kritikusok méltatását, de érdekes módon inkább Amerika és Európa figyelt fel a tehetséges bandára, saját hazájukban nem lehettek próféták. Szövegeiket a mágia, a varázslat tematizálta, amely visszatükröződik a Demonds And Wizzards (1972) és a The Magican’s Birthday (1972) c. albumukon.
Számos kiemelkedő alkotásuk volt
Emellett a progresszív hangzással is kísérleteztek (Shadow Of Grief). Kiemelkedő alkotásaik közé tartozik az 1971-ben napvilágot látott Look At Your Self album, amely számos sikert tartalmaz, többek között a Love Machine, What Should Be Done és I Wanna Be Free c. dalokat. A korai Heep felvételek közül a legnépszerűbb darabok a Gipsy és a Lady In Black, melyek koncerteken a közönség örök kedvencei. Bár egymás után jelentették meg jobbnál jobb bakelit korongjaikat, népszerűségük mégis csökkent, miután belső ellentétek marcangolták a csapatot. 1976-ban az arculat meghatározó Byron távozott, ettől számítható a Heep mélyrepülése. Tagcserék végeláthatatlan sora következett, többen már meg is húzták a lélekharangot a zenekar fölött. Ám a tényleges feloszlás – szerencsére csak igen rövid időre – 1981-82-ben következett be. Ekkor újjáalakultak és változó népszerűség mellett 1987 telén Moszkvában történelmi jelentőségű hangversenysorozatot adtak.
Az eseményeket a Live In Moscow c. LP-jükön megörökítették, amely máig a gyűjtők féltve őrzött kincse. A hullámvölgyek azóta is tartanak, igazán nincs eldöntve, hogy a Uriah Heep létezik e- vagy sem. Azaz hogy igen: az egyetlen ős-tag Mick Box gitár, Trevor Bolder basszusgitár, Bernie Shaw ének, Phil Lanzon billentyűk, és Russell Gilbrook dob felállású formáció most éppen járja a világot.
Tavaly óta ünnepelnek
A legendás hard rock banda már tavaly elkezdte fennállásának negyvenedik évfordulóját ünnepelni: Celebration címmel kiadtak egy albumot, mely bizonyítja, hogy Mick Box aktuális csapata is abszolút frissen és lendületesen játssza az olyan klasszikus nótákat, mint a Sunrise, a Look At Yourself, a Stealin', a The Wizard, a Gypsy, vagy épp a Free & Easy, és persze a July Morning. A negyvenedik évforduló megünneplése hosszú európai, majd amerikai turnéval folytatódik, ennek keretében érkezik hozzánk is a Mick Box vezette csapat. Május 4-én a Uriah Heep a Petőfi Csarnok színpadán bizonyítja be rajongóinak, hogy a rock and roll igenis él.
- Hegedűs István -
[2010.04.22.]