Megasztár és X-faktor, ami a műsorok mögött van!
Megasztár: Itt kicsit könnyebb helyzetben vagyunk, hiszen láttuk már őket munka közben, míg az X-Faktor zsűrijét dolgozni legfeljebb a zsűri-castingok résztvevői láthatták.
Friderikusz Sándor: Jól hozza az ügyeletes „Dr. Genya” szerepet. Ebben abszolút hiteles. Bár a zenéhez lövése sincs, mégis jól működik.
Mester Tamás: Nekem ő mindig „csak” egy jó énekes marad, de igazából nem tudott felnőni a feladathoz. Nem tartom hiteles ítésznek, mindamellett, hogy volt sok jó javaslata.
Presser Gábor: Gyanítom, hogy azért kellett felkérni, hogy legyen egy igazi, megingathatatlan szaktekintély a zsűriben. Nincs is ezzel semmi baj, én mégis úgy érzem, hogy kicsit mintha rosszul érezné magát ebben a szerepben. Talán fáradt, talán azt érzi, hogy „minden mindegy, így úgysem lehet tehetséget kinevelni” – nem tudom. Eddig mindenesetre nem volt túl aktív. Remélem, ez változni fog, és a konkrét szakmai kérdések és fontos döntések során többet hallhatjuk majd. (Az is igaz, hogy eddig ilyenek nem nagyon voltak.)
Eszenyi Enikő: Nem udvariatlanságból hagytam a végére. Ő az, aki olyan javaslatokat tesz, olyan döntéseket hoz, amivel bármikor kivívhatná valamelyik hanglemezkiadónál a „Tiszteletbeli A&R Igazgató” címet, már ha lennének még működő hanglemezkiadók. Figyeljünk rá, mit mond, ösztönösen jól csinálja! Le a kalappal.
(Magyarázat: A&R = Artist and Repertoire)
X-Faktor: A műsor eredeti koncepciója szerint a zsűritagok mentorok is. Magyarul segítenek a felkészülésben is, dalt választanak, stb., vagyis ily módon egymással is versenyeznek. A műsor eredeti koncepciója szerint ez hozza a feszültséget. A magyar zsűrit összeállítók ezt az utóbbi feladatot kétségtelenül jól oldották meg. De hogy ezek a zsűritagok milyen hatékonysággal mentorálnak majd, az egy nagy kérdés.
Nagy Feró: Az eredeti műsor szerint Simon Cowellé, az X-Faktor kitalálójáé ez a szerep. Simon egy hihetetlenül kellemetlenkedő, mondhatni bunkó figura, aki mellesleg kitűnő A&R szakember. Nagy Ferónál Simon Cowell tulajdonságainak a fele már megvan. Feró zsűritaggá választásából az már most világosan látszik, hogy szó sincs itt semmiféle tehetségkutatásról.
Show készül, melyben a zsűri a főszereplő, s a „tehetségek” csak statiszták lehetnek. Sajnos Feró nem csak az A&R-hoz nem ért, de zenésznek is csapnivaló. Ráadásul iszonyatosan régimódi zenéken szocializálódott, magyarul fogalma sincs arról, mi történt a popzenében az elmúlt húsz évben. Viszont Ford Fairlane szinkronhangként kiváló volt, s ez némi bizakodásra ad okot – legalábbis a show-t illetően.
Geszti Péter: Kitűnő reklámszakember és szövegíró, sejthetően jó beszólásai lesznek, amiből ismét látszik, hogy itt bizony show készül. Viszont a tehetségkutatáshoz, a dalválasztáshoz, a zenei stílusokhoz sajnos ő sem ért.
Keresztes Ildikó: Gondolom, a show koreográfiája szerint ő játssza majd az „érzékeny nő” szerepét, ennek megfelelően kb. három percenként fog sírógörcsöt kapni, pláne, ha Feró beszól neki. Lesz itt kérem feszültség! Nem is értem, miért vállalta.
Ifj. Malek Miklós: Nem lesz könnyű dolga. Évek óta egy másfajta gondolkodásmódban él, egy másfajta zenei kultúrát képvisel. Számomra ebben a zsűriben az egyetlen hiteles ember. Kíváncsi leszek, ez mire lesz elég.
Mindent összevetve komoly döntés a tehetségkutatókban való szereplés, vagy nem szereplés kérdése. Aki rövidtávon csillogni szeretne, annak mindenképp jó lehet. Aki szeretné magát megmutatni, és rendelkezik olyan manageri háttérrel, ami ezt a szereplést hosszútávon is kamatoztathatóvá tudja tenni, annak is jó döntés lehet. A többieknek inkább azt javaslom, keressenek meg egy szakembert, egy producert, aki látja, hogy mit lehet kihozni az adott produkcióból, majd koncertezzenek rengeteget, használják a youtube-ot, myspace-t, facebookot, és minden új lehetőséget. Ha kitartóak, előbb-utóbb sikeresek lesznek.
És soha ne felejtsük: Munka, munka és munka.
A későbbiekben is nyomon fogom követni mindkét tehetségkutatót, s ha valami érdekes történik, megírom.
Sok sikert kívánok mindenkinek!
[2010.07.12.]