Exkluzív titkok! Zola segítségével kiveséztük a Retro School Band dalait
4 éjen át
A zenekar első saját és egyben klipes büszkesége. A 2008-as EFOTT fesztivál kampánydala, amelynek köszönhetően országos ismeretségre tehettünk szert. Egy ilyen volumenű, több évtizedes múlttal rendelkező, egyetemistáknak szóló rendezvényhez mindenképp slágeres, fülbemászó slágert kell írni, ami mindenki számára ugyanazt az érzést nyújtja. A 4 éjen át születése esetében is – mint minden sajátomnál - a zenei alap és a dallam született meg elsőként. A munka befejeztével a „4 éjszakás kalandvágy” címet biggyesztettem a dalszöveg elé, majd ez módosult a jelenlegi címre. Valószínűleg az eredeti cím túl hosszúnak és kevésbé beszédesnek tűnt - remélem jó döntés volt.
A dal szövege a mindenki által jól ismert sátras-fesztiválozós hangulatot eleveníti fel, melyben - ha jobban odafigyel a hallgató - rájön, hogy mennyi szexuális utalás található, de mindez végül is romantikus csomagolásban! Egy naturális rock-dalról van szó, amelyhez naturális klipet szerettünk volna. Több forgatókönyv is felmerült, de végül a szabad ég alatt való zenélést választottuk, sátrakkal és a basszeros Andor talpával megspékelveJ A dal érdekessége, hogy a versszakok sorait eredetileg egy neon reklámokról szóló dalhoz írtam, ami félbeszakadt, de annyira tetszettek a női testrészek felsorolása, hogy úgy gondoltam jól passzolna egy fesztiválos nóta mondanivalójához!
2 perc
Sok zenekarra jellemző, hogy nem az első dalukkal, hanem a második vagy a harmadik lesz az igazi slágerük, a „real smash hit”! Nos, velünk is ez történt, ugyanis a 2 percnél egyértelmű jeleket kaptunk, hogy ez bizony tényleg közönség kedvenc lesz! Amikor először eljátszottam a bandának, rögtön ráharaptak. Az eredeti cím „2 perc szünet” volt, a mondanivaló pedig univerzális és egyértelmű. Érdekes, hogy elég sokszor járom körbe ezt a témát, az örök körforgást, az elmenekülést, a malomkerékből való elvágyódást, a teljes kikapcsolást. Ez a szám tényleg jól példázza, hogy milyen dalokat, milyen szövegeket szeretek írni. Az a tény és tudat, hogy a zenésztársaim is imádják és rögtön tudnak vele azonosulni, az maga a tökély! Jómagam az első percben hittem ebben a szerzeményben.
Nagyon jó érzés olyan dalt szerezni a mai pop-rock világban, ami nem hasonlít semmire. De ami ennél is nehezebb, hogy olyan klipet készíteni egy dalhoz, ami őszintén kivívja a hallgató – és persze a néző – szeretetét! A 2 perc eseténél nagy hálával tartozunk Rusvai Rolandnak, aki a klipet rendezte és aki a videoklip ötletgazdája volt! Vidám, könnyed, de mégis tartalmas klip, ami tökéletesen passzol a dal mondanivalójához. Ezt a számot egyébként imádjuk koncerten játszani. Az egész dal sodrása, dinamikája, zeneisége olyan energiákat áraszt, amit a közönség érzékel és szinte kétszeres erővel csapódik vissza ránk. A dalt február óta játsszák a hazai zenecsatornák, illetve a vidéki rádiók, a videó-megosztó portál nézettsége pedig örömteli számokat mutat!
A Boldogság mezején
Talán az egyik legkomolyabb szerzeményem - a szövegét tekintve mindenképp. Nagyon sokszor visszatérek az elvágyódás témájához, ebben a dalban pedig halmozott képek utalnak arra, hogy az embernek nagyon mehetnéke van. A muzsika 2009 nyarán született, eredetileg nem is zenekari számnak szántam, de amikor elkészült, nem bírtam ki, hogy ne játszam el a srácoknak. Nagyon lelkesen fogadták! Elég mély és komoly a szövege, a zene pedig ehhez méltóan hoz egyfajta goo goo dolls-os dinamikát és lüktetést. Sohasem politizáltam a dalszövegeimben és nem is fogok, de azért az utalásokat nyilván mindenki érti majd…(„…ez az ország teszi tönkre sokak álmát…”).
A hangszerelés igazi csapatmunkaként zajlott. A fiúk rengeteg ötlettel ruházták fel a dal zenei alapját, így egy nagyon jó hangulatú dal született. Nekem a kedvencem a kiállós rész, az ún. melléktéma, amely az utolsó refrén előtt hallható. Az a rész teszi fel az egész dalra a kalapot és válik teljessé a kép. A szám érdekessége, hogy amennyire reménytelen és szomorúak a sorok, annyira válik mégis magasztossá és reményteljessé a dallam és a zene által.
- zene.hu -
[2011.01.07.]