Kortárs zene a Müpában
A Művészetek Palotája megalapítása óta arra törekszik, hogy sokszínű programokat, a zene és az előadó-művészet minden műfaját felvonultató kínálatot nyújtson a közönségnek. Magyarországon, amely olyan zeneszerzőket adott a világnak, mint Bartók Béla, Ligeti György, vagy Kurtág György, magától értetődő, hogy kiemelt szerep jut a kortárs komponistáknak is.
Idén a Művészetek Palotája is megünnepli Liszt születésének 200. évfordulóját a Liszt! Minden tekintetben elnevezésű eseménysorozatával. Emellett gazdag programkínálat várja a közönséget, benne a kortárs muzsikának szentelt, jelentős produkciókkal és sok olyan koncerttel, amelyeken régebbi korok darabjai mellett napjaink komolyzenéje is képviselteti magát.
A Müpa 2011-ben nemcsak házigazdája, hanem szervezője is a 23. Mini-Fesztiválnak, amely hazánk egyik legjelentősebb kortárszenei fóruma. A fesztivál díszvendégeként január 29-én a műfaj meghatározó együttese, a London Sinfonietta a Müpa meghívására érkezik Budapestre. Február 8-án a BMC és Művészetek Palotája által meghirdetett Új Magyar Zenei Fórum 2011 zeneszerzőverseny döntőjén nyolc fiatal szerző művei közül választ majd a zsűri. A nagyközönség számára is nyilvános megmérettetésen a darabokat az UMZE Kamaraegyüttes és Concerto Budapest adja elő a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
A Szimfonikus körkép folytatásaként megszülető Szimfonikus felfedezések koncepciójának is fontos része korunk muzsikája. A magyarországi szimfonikus zenekarokat kiemelkedő szólisták közreműködésével bemutató sorozat programjának összeállításakor a Müpa arra ösztönözte a fellépőket, hogy minél több, 1900 után született magyar művet vegyenek műsorukra.
A kortárs zenével kiemelten foglalkozó produkciók és sorozatok mellett az évad számos programjában kap meghatározó szerepet napjaink muzsikája. Ilyen lesz február 6-án a Chartres-i nagydíjasok orgonahangversenye. Ezen Dong Ill-Shin és Saki Aoki szólaltatja meg a Müpa hangversenyorgonáját; hasonlóan izgalmas zenei élménynek ígérkezik Fassang László és az Amadinda koncertje január 26-án.
Mint azt a fentebbi produkciók műsora is mutatja, az orgona kedvelt hangszere korunk szerzőinek. Ez nem véletlen, hiszen az elmúlt évtizedekben a technika fejlődésével páratlan hangzásbeli lehetőségek nyíltak meg a komponisták előtt. A digitálisan is tárolható regiszterkombinációk a zenészek és a szerzők számára korábban nem tapasztalt perspektívát nyitottak az orgona felfedezésében. A kortárs zene közreműködésével tehát egészen új oldalairól mutatkozhat meg a hangszerek királynője.
Korunk kiemelkedő szerzője, Steve Reich 2006-ban a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben ünnepelte 70. születésnapját. Az együttműködés következő lépcsőjeként három évvel később a Müpa és az Amadinda Ütőegyüttes felkérésére készült művét, a Mallet Quartetet is itt mutatta be. 2006-ban itt tartották a Kurtág György 80. születésnapjára rendezett Kurtág-fesztivált, és 2011-ben a Nemzeti Hangversenyterem ad otthont a 85 éves Kurtág György tiszteletére rendezett hangversenynek február 20-án. Az UMZE és Rácz Zoltán jegyzi a 2006 óta minden esztendőben, a komponista születésnapjára megrendezett Ligeti-koncerteket, amelyre idén május 23-án kerül sor.
[2011.01.27.]