"Húúú, de jól dübörgünk" - kipróbáltam a táltosdobolást!
Mindig is kíváncsi voltam arra, milyen lehet dobolni. A jazzkoncerteken lélegzetfojtva figyeltem az ötgyerekes apuka, Majtényi Bálint ( Harcsa Veronika Quartet) dobolását, aki a gyereknevelésben felgyülemlett feszültséget a dobok püfölésében vezette le. Sólyomfi-Nagy Zoltán és kedvese ( Szalai Edit) tartott Táltos Dobkört a Belső Barlangban.
Saját táltosdobom nincs még, a kölcsönzés a dob és tulajdonos közötti bensőséges kapcsolat miatt úgy látszik nem terjedt még el ( hasonló okból kutyakölcsönző sincs). Ezért jobb híján egy afrikai tamtamdobbal kellett beérnem. Az otthonról hozott csörgők túl hangosnak bizonyultak és a fiamtól kölcsönvett színes rumbatököt elő sem mertem venni a hátizsákomból.
A jelenlevők elmeséltek mindent, amit a dobokról tudni kell: a bőrápolástól kezdve a festett szimbólumok jelentéséig. Barátságosan fogadtak és látva szomorú tekintetemet, időnként kölcsönadták dobjukat. Sőt abban a kitüntetésben is részesültem, hogy a háziasszony dobját is üthettem! Pedig inkognitóban voltam. Nem terveztem előre, hogy tudósítok az eseményről, de akkora élmény volt, hogy meg kell osztanom.
Még azt is megtudtam, hogy az OHM (vagy más néven AUM) jel a férfi-női egyesülést szimbolizálja. A 30-asra hasonlító jelben, a 3-as forma a női fenékre utal és a kör a férfiúi ékességet ábrázolja (nem értékelés akar lenni a 0 ). A két óra hamar elrepült, mintha csak egy varázsszőnyegen szálltunk volna. Ez a történet Zoltán szerint a keleti szőnyegminták tudatemelő hatását jelképezi. Vajon ezért imádkoznak imaszőnyegen a muszlimok? Ezek szerint egy kis odafigyeléssel az otthoni házimunkát (szőnyegporszívózás) meditációs gyakorlattá alakíthatjuk át.
Hamar sikerélményhez lehet jutni egy ilyen esten, mert a hangulat magával ragad. És Zoltán nagy dobjának a hangját nem lehet túlharsogni, ezért az ő játéka elfedi ritmusérzékünk hiányosságait és így a viccbéli kisegérhez hasonlóan, aki a hídon halad át az elefánttal : megállapíthatjuk,hogy “ húúú, de jól dübörgünk!”
A táltosdob hangja ráadásul gyógyerővel bír: az emberi fül számára nem érzékelhető magas frekvencián fejti ki ezt a hatást. Táltosaink a honfoglalás korában agyműtéteket végeztek, sőt még a rákot is gyógyították: a beteg erejét élesztették fel, lelket öntöttek bele. És miután szembenézett azzal, hogy akár halálos is lehet a betegsége, bátran leküzdötte azt.
Zoltán több CD-t is megjelentetett már, mély spirituális tartalommal bírnak a dalai. Emellett 1997 óta vezeti az Ősforrás Iskolát, ahol a táltos gyógymódokat tanítja természetgyógyászoknak és gyógyulni vágyóknak. Ja és táltosesküvőket is tart!
Nekem legjobban a cheyenne indián győzelmi dalok tetszettek. Zoltán amerikai őslakos sámánoktól is tanult és rendszeres résztvevője a Naptánc szertartásoknak,melynek magyar változatát 11 éve itthon is vezeti. Alkata alapján indián harcos is lehetne, de mégis szelídséget sugároz: Steven Seagal és Hevesi Tamás egyben.
Edit meseszép Pocahontassá transzformálódik a dobolás közben, érzékien nyitott ajkakkal és csukott szemmel ringatózik. Talán az OHM jelet mantrázza magában. Azt mondják a nők arca szerelmeskedés közben a legszebb, de szerintem a dobolás és éneklés is dobogót érdemelne.
A bürokráciával küzdő egyházalapító hamarosan új alakuló gyűlést szervez, és jó hír a világ zajától elvonulni vágyóknak, hogy tavasszal tovább bővül a Táti “Ashram”: két új izzasztókunyhó épül.
A beígért tisztító, gyógyító gyakorlatokra nem került sor és a világ közelgő változásairól sem esett szó. Ezek szerint jelentős események nem várhatók. Egy barátom a 2012-es év rémisztő jóslataira csak legyintett: „Na és, ha elpusztul a Föld, az még nem a világvége!”
-zendo-
[2011.01.29.]