2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Mi lesz veled Zöld Pardon? Indulhat a leghosszabb nyári fesztivál?
Idoru és Till We Drop a Dürerben - videó
Lopni bűn, letölteni nem az
Black Label Society: Zakk Wylde végre Budapesten!
Kapcsolódó események
A 8 éves A38 bemutatja: Peter Brötzman Chicago Tentet+1 (USA/S/D)
[2011. április 30.
szombat 19:00]

Peter Brötzmann Chicago Tentet a Hajón

Peter Brötzmann vitathatatlanul az európai free jazz legkiemelkedőbb muzsikusa: a hatvanas évek szabad improvizációs hullámának motorja, képzőművészként a Fluxus mozgalom egyik vezéralakja, akinek művészi érdeklődése nem ismer semmiféle megkötést.

Az 1968-as Machine Gun című lemeztől (ami a free jazz történetének egyik legfontosabb albuma) a nyolcvanas évek zajrock- és heavy metal-kísérleteiig számtalan irányzatban alkotott maradandót. Túlzás nélkül legnagyobb szabású és leginnovatívabb vállalkozása a Chicago Tentet, ez a tíz- (az A38-on tizenegy) tagú monumentális, elsősorban a fúvósszekcióra koncentráló együttes, amely a kortárs szabad improvizációs zene legnagyobb alakjait vonultatja fel, Mats Gustafssontól Joe McPheen át Ken Vandermarkig.

Habár Brötzmann rengeteg formációnak tagja, vezetője, zenei-szellemi iránymutatója, igazán a nagyszabású produkciókban érzi otthon magát. Éppen ezért jelentős a Chicago Tentet budapesti fellépése – habár Brötzmann többször járt hazánkban, az A38 Hajón is koncertezett már, valójában ezzel a nagyívű és nagyigányű, tizenegy tagú társulattal nyújtja igazi énjét. Az 1997-ben Chicagóban először oktetként alakult, majd tíztagúra bővült együttes elsősorban lazán szerveződő zenei műhely, gyakran változó és cserélődő tagjai között a szabad improvizációs zene zsenijeivel: a bőgős William Parker éppúgy részt vett a Tentet munkájában, mint a trombitás Tosinori Kondo vagy Roy Campbell, de Brötzmann időnként „outsidereket” is bevon, mint például a színész Mike Pearsont, aki 2004-ben „szövegmondóként” tűnt fel a zenekar soraiban.

Az együttes jelenlegi felállása is elképesztő: hét fúvós, két dobos és egy kéttagú „vonósszekció” - ráadásul a fúvósok mindegyike hangszerének kimagasló tudású mestere, akik önálló együtteseikben is maradandót alkottak. Ken Vandermark vagy Mats Gustafsson egyaránt Brötzmannhoz mérhető „acéltüdő”, akik egyedül is képesek egy estén keresztül maradéktalanul betölteni a rendelkezésükre álló teret. Sok dudás mégiscsak megfér egy csárdában – a Chicago Tentet elemi erejű, vulkánkitörés-intenzitású, de mégis páratlan tudatossággal és szellemiséggel komponált koncertjei, lemezei és darabjai azt bizonyítják, hogy Peter Brötzmann integratív egyénisége nagyszerű kovásza az új zenei törekvéseknek.

A Peter Brötzmann Chicago Tentet (+1) magyarországi fellépése része a zenekar nagyszabású európai turnéjának, mellyel a zenekarvezető hetvenedik születésnapját ünnepli. A 70 éves Brötzmann a 8 éves A38 Hajón – lehet-e ennél izgalmasabb születésnapi ajándék?

[2011.04.21.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még