"40 év Rock - Jubileumi koncertturné" az ŐsMinivel
1968. Nyugat-Európán végigsöpörnek a diáklázadások, a szovjet tankok (magyar részvétellel) eltapossák az éppen csak nyiladozó Prágai Tavaszt, hazánkban a szocializmus túlélése reményében bevezetik az Új Gazdasági Mechanizmust, és az igényes zenét kedvelő népek nagy-nagy örömére megalakul a Mini együttes.
A Török Ádám alapította friss formáció következetes, kemény munkával hamarosan a magyar progresszív rock egyik legmeghatározóbb, megkerülhetetlen tényezőjévé növi ki magát. 1971. január 24-én, a Corvin mozi színpadán már egy merőben más összeállítású alakulat varázsolja el egyre népesebb publikumát: Doxát – alias Dobos Sándort –, majd Román Pétert Németh „Nemecsek” Tamás váltja a dobfelszerelés mögött, míg Czipó Tibortól Nagy István örökli meg a basszusgitáros posztját. Az igazi „Nagy Dobás” azonban a konzervatóriumot végzett Papp Gyula billentyűs leigazolása, aki a zeneszerzés, hangszerelés terén is rendkívül aktívnak bizonyul. Török Ádám énekes, fuvolista, dalszerzőtárs és szövegíró merész húzással úgy dönt, hogy gyermekkori barátja, zenésztársa Závodi János helyét üresen hagyja (gondoljunk bele: ez időtájt egyre másra alakultak a gitárcentrikus hangzásra épülő fiatal bandák!); a harmóniákról billentyűs hangszer gondoskodik.
És a szekér egyszeriben meglódul: a külföldi és saját szerzeményű progresszív-rockot játszó banda a Radics Béla fémjelezte Sakk-Mattól megörökölt budapesti állandó klub, a híres-nevezetes Bem-rockpart 6. előtt, vasárnap délutánonként hosszú, tömött sorokban várakoznak a fiatalok bebocsátásra várva. A tumultuózus jelenetek, a banda frenetikus sikerének híre a hivatalos szocialista kultúrszervek egyébként szelektív nagyothallással rendelkező füleihez is eljut. Az eredmény: nyári ORI- turnék (Országos Rendező Iroda, amely a belföldi koncertek, turnék kizárólagos szervezője) az Illés zenekarral, majd az LGT-vel közös műsorban. Mindemellett természetesen ott van a korszak jellegzetes, divatos koncerthelyszíne, a Budai Ifjúsági Park, ahol a Sakk-Mattal osztoznak a rideg, szürke betonszínpadon és a sikerben.
A közhiedelemmel ellentétben az ő nevükhöz fűződnek az óriási népszerűségnek örvendő, a tabáni domb lankás lejtőjén lebonyolított május 1-i ingyenes megakoncertek. E korszakukban születnek, illetve öntenek „végleges” formát a Papp-Török szerzőpáros tollából származó olyan emblematikus saját dalok, mint a Kereszteslovag, a Gőzhajó, a Délelőtt, a Haloványkék gondolat, (sőt, a Vissza a városba is) vagy épp a korát évtizedekkel megelőző Bartók Béla népdalgyűjteményéből a Román táncok, illetve az Este a székelyeknél feldolgozása. Erre már a magyar Rádió is felkapja a fejét. Kiss Imre, a dzsesszért felelős stúdióvezető irányítása mellett elkészülnek az első rádiófelvételek (köztük a Bartók-feldolgozással, melyet az örökösök letiltanak a hanghordozókról; és mára nyomtalanul eltűnik), majd az abból napvilágot látó három kislemez. A billentyűszólamokat Papp Gyula – aki ekkor még nem rendelkezik a horribilis összegért elérhető hangszerrel – Presser Gábor Hammond orgonáján játssza fel.
Hiába sorakozik egy komplett LP-re való zeneanyag, a hanglemezgyár fura urai (pardon: elvtársai) nem teszik lehetővé a Mini együttes első albumának megjelenését. Pedig a siker garantált lenne… A „bemutatkozó” nagylemezre 1978-ig várniuk kell, ám ezt már egy más összetételű zenekar rögzíti.
2011. júliusában, a banda 40 éves fennállásának évfordulójára megszületik a gondolat és elhatározás a Nagy Négyes újbóli összeállására. Papp Gyula, Török Ádám, Nagy István és Németh „Nemecsek” Tamás ez év őszétől újra egy színpadon nyomja a Mini-klasszikusokat, felejthetetlenné téve a négy évtizedes jubileumot, Papp Gyula 60. születésnapját, valamint az emlékek sokaságát őrző Budavári Művelődési Ház (népszerűbben Bem-rockpart 6.) fennállásának 45. évfordulóját.
E hármas ünnep jegyében kerül sor a kis együttes nagy örömkoncertjére 2011. november 19-én, szombaton a kultikus Bem-rockparton. A 19 órakor kezdődő előadásra a jegyek november 6-tól, elővételben 2 500.-Ft-ért, a koncert napján, a helyszínen 3 000.-Ft- ért kaphatók.
Erre az estére a negyedik ikszét betöltött Mini együttes visszavarázsolja a korai hetvenes évek hamisítatlan hippi- hangulatát.
– Hegedűs István –
[2011.11.15.]