Szívvel és lélekkel élünk a színpadon - interjú a Group n' Swinggel
A Group n’ Swing két frontemberét, Mihályi Rékát és Gájer Bálintot faggattuk az idei év terveiről, a készülő lemezről, és arról, hogy mennyire érzi vajon a hazai közönség magáénak ezt a műfajt...
- Merre jártatok a zenekarral az elmúlt évben? - G.B.: A legtöbb felkérés Budapest és környékéről érkezik, de a tavalyi évben egyre több meghívást kaptunk vidékről is. Főként fesztiválok, városi, céges rendezvények állandó fellépője a zenekar. Budapesten nagyon erős a klubélet, így ha valaki rendeszeresen szeretne hallani bennünket, az Orfeumban és a Jazzy Pubban megtalál bennünket.
- Mit gondoltok, miért szereti a közönség ezt a fajta zenét? - M.R.: Bárhol is játszunk, magára a swing stílusra jellemző könnyedség és vidámság mindig garantált. A zenekar minden tagja kiveszi a részét a műsorból. Olyan is előfordul, hogy a fúvósók a közönség közé mennek, a harsonásunk Almási Attila fekve ’húzza’ a hangszert vagy épp darabokra szedi, mindvégig hangot csikarva belőle, sőt a billentyűsünknek, Lőrincz Ádámnak van egy dala, amit már követel a közönség („Angelina”), ő ilyenkor gyakran a zongoraszéken állva adja elő a dalt. Nemcsak zenélünk, hanem teljes szívvel és lélekkel élünk a színpadon. Minden koncert interaktív, a közönség pedig hálás, ha a műsor részesének érezheti magát.
- Nem csupán zenében, de öltözködésben is visszahozzátok azt a hangulatot, amit nagyszüleink, dédszüleink élhettek át fiatal korukban. Ma milyen korosztályt szólítotok meg a zenétekkel? - M.R.: Kortalan a zenénk, ezt igazolja az is, hogy a 22 éves húgom és baráti társasága ugyanolyan lelkesedéssel fogadja ezt a zenei stílust, mint a szüleink, nagyszüleink korosztálya. A swing zenére jellemző elegancia fontos eleme a színpadképnek. A fiúk egységes öltönyben, kalapban vannak. Bálint egyébként a mindennapokban is nagyon csinosan öltözködik, neki kifejezetten jól áll a selyemfiú szerep! Az én színpadi öltözékemre nagy hatással van a dédnagymamám. Kislánykoromban bebújtam a szekrényébe és kutattam a kincsek után. Van is egy fellépő ruhám, amit anno kézzel varrt. Azt gondolom ehhez a zenei életérzéshez elengedhetetlen a külcsín és mi örömmel teszünk ennek eleget. Sőt, az öltözék mellett egy 1938-as saját tulajdonú Chevrolet Master Deluxe veteránautó is segít hozzájárulni a hangulat felidézésében, mikor ezzel érkezünk meg egy-egy koncertre.
- Egyik barátomtól hallottam, hogy Éliás Jr. a magyar Barry White, és Gájer Bálint a magyar Bublé. Bálint, Te mennyire tudsz ezzel a gondolattal azonosulni? - G.B.: Szeretem Michael Bublé zenéjét - magam is nagy rajongója vagyok -, ezért jól esik, ha valaki felfedez hasonlóságot köztünk. De persze nem szeretnék Bublé-imitátor lenni. Hasonló az orgánumunk, szeretem az eleganciát és ami még közös bennünk, hogy ugyanazt a zenét szeretjük. Általa sokan megismerhették a swinget és az igényes pop zenét. Mivel a Group'N'Swing zenekarral is ezt a műfajt képviseljük, egyre népszerűbbek vagyunk mi is. Felvettünk 4-5 Bublé által is feldolgozott dalt a repertoárba, legtöbben a "Feeling good" című számot szeretik; nekem is ez a kedvencem és ahogy a négy fúvóssal megszólal, az igazán nagy hatással van a közönségre is. A feldolgozások mellett a „Swing amíg élek” lemezünkről is játszunk több számot a koncerteken. Nagyszerű érzés látni, hogy egyre többen éneklik velünk együtt a szövegeket.
- 2012-re milyen terveitek vannak? - M.R.: 2011-ben sokat koncerteztünk Budapesten és vidéken is. Szeretnénk többet szerepelni vidéki fesztiválokon. Azt tapasztaljuk, hogy a magyar nyelvű dalok sokkal népszerűbbek vidéken és igény is van az általunk képviselt könnyedségre, a vidámságra, hogy mindannyian egy kicsit elfelejthessük a hétköznapok gondjait. Márciusban elkészül a második nagylemezünk. Az elsőnél ez sokkal populárisabb, stílusában is változatosabb lesz. Ezt az anyagot szeretnénk népszerűsíteni az idei évben. Egy lemezbemutató koncerttel is készülünk.
- A klubkoncerteket szeretitek jobban, vagy a nagyobb színpadokat? - M.R.: Nem teszünk különbséget. A nagy színpadokon nagyobb a mozgástér és a motiváció is nagyobb, hogy Bálinttal táncra perdüljünk - bár még csak tanuló fázisban vagyunk. A klubkoncertekre főként a saját közönségünk érkezik, vagy swing táncosok, akikről ma már azt mondhatjuk a barátaink, illetve akikkel egy-egy rendezvényen együtt is dolgozunk. (Réka)
- Mit gondoltok, vajon itthon meddig lehet eljutni ezzel a zenével? Mi lehet a reális cél, ami egy zenekar életében elérhető? - G.B.: Alapvetően a '40-'50-es évek hangulatát próbálja visszahozni a zenekar, de követni kell azért a mai trendeket is, persze a műfaji határokon belül. Ezért a hamarosan megjelenő második lemezünk már hangzásában is modernebb, és a hangszerelések is sokkal "rádióbarátabbak" lesznek. Továbbra is magyar nyelvű saját dalokat írunk, ezt nagyon fontosnak tartjuk, hogy itthon a saját nyelvünkön énekeljünk. Az előző lemezen csak saját számok voltak, az új anyagon már lesz 3-4 feldolgozás is. - M.R.: Alapvető cél lenne, hogy minél szélesebb spektrumban lehessünk jelen. Hiszünk abban amit csinálunk, és mindig kell egy mosoly, mi ehhez vagyunk az eszköz. Szeretnénk minél több hazai rádióhoz eljutni, hogy egyre nagyobb réteg ismerhesse meg a zenénket. A cél még több fellépés, még nagyobb közönség előtt, újabb nagylemezek, videoklipek, sok-sok önfeledten szórakozó ember a koncerteken. Mivel a repertoár nagy része angol nyelvű, így nem csak belföldön állja meg a helyét a zenekar. Szeretnénk többet koncertezni külföldön is, idén már kaptunk meghívást Szlovákiába, Németországba és egy holland jazz fesztiválra is.
- Milyen zenekarban szerepeltek még? - G.B.: A Group'N'Swing a nagy szerelem. Elég sok formációval dolgoztam már életemben, mindig kerestem egy olyan zenekart, amivel igazán azonosulni tudok és saját zenéket is énekelhetek. Ha az időm engedi, más zenekarral is dolgozom együtt (Cool Miners, HelloKids, PartyArts Show Band, Smoodies Party Band). A másik nagy kedvenc a "Forever Sting Band", ahol négy fantasztikus zenész társaságában énekelhetem (Romhányi Áron - billentyű, Tornóczky Ferenc - gitár, Temesi Berci - basszusgitár, Kottler Ákos - dobok) a Sting és Police dalokat. Aztán "Swing amíg élek" címmel összeállítottunk Rékával egy fél-playback műsort. Pár swing táncos közreműködésével adjuk elő a legnépszerűbb swing slágereket. Frank Sinatra, Michael Bublé, Tony Bennett, Natalie Cole, Louis Prima és a Group'N'Swing zenekar legismertebb számaiból állítottunk össze egy műsort. - M.R.: Több formációban megfordultam (mint pl. Bridge pop zenekar, InTeam party zenekar), mire rám talált Pély Barnabás és megkért, hogy legyek a GnS zenekar énekesnője. Az első próba után tudtam, ez volt az, amire egész életemben vártam. Mindemellett szívemhez közel áll a Sound Force zenekar, ahol Ferenczy Andrással már lassan hét éve dolgozunk együtt. Továbbá rengeteg mai pop slágert vokálozok fel mind a mai napig. Kedvesemmel, Romhányi Áronnal, a világhírű tubás Szentpáli Rolanddal, a Solti György Rézfúvós Együttessel és Szendőfi Péterrel pedig „Melange” címmel elkészítettük első feldolgozás-lemezemet. Hivatalosan anyukámnak készült ajándékba, de már a Jazzy Rádió is előszeretettel játszik róla dalokat.