Remekül kezdett a Yamato - Gamushara Budapesten - beszámoló a Taiko dob show-ról
A japán Yamato rendszeres vendég hazánkban, népszerűségük pedig energikus, lenyűgöző előadásuknak köszönhető. Akit érdekel a dob, mint hangszer, annak persze alap, hogy lássa őket legalább egyszer élőben. De a Yamato nem csupán egy ütős csapat. A Yamato valami egészen más.
Egy egyedi vallás. Egy küzdősport. Egy rendkívül fegyelmezett életforma. Egy spirituális lét. Előadásaikat a páratlan energiabomba és a koncentrálásnak egy olyan foka jellemzi, ami lenyűgöző. Ennyire mélyen csak az tudja átélni, amit előad, aki szó szerint a nap 24 órájában ennek áldozza az életét, az év minden napján. Az első perctől meggyőződhettünk róla, hogy egy ilyen lehengerlő előadáshoz rendkívüli képességek kellenek.
Mentálisan és fizikálisan egyaránt olyan fokon csúcs, ahogyan a produkcióban léteznek, amely állapot eléréséhez rendkívüli akarat kell. Látványosan dobolnak és elképesztően izmosak. És azon kívül, hogy látványosan dobolnak, a színpadi világítás finom eszközeivel is változtatnak a pillanatnyi hangulaton. Nem egyfajta lézershow ez persze, egyszerű, fehér, irányított fénnyel világítják meg őket, de nagyon hatásos a végeredmény.
Természetesen megszokhattuk már, hogy a Yamato társulatának remek humorérzéke van. Különböző vicces elemekkel színesítik az előadást. Míg egy könnyűzenei koncerten a közönséget megénekeltetik, itt közönség tapsoltatás folyt. Összességében elmondható, hogy egy percig sem engedték lankadni a figyelmünket. Az előadás címe: Gamushara. Összpontosítást jelent. Ez az előadás az emberi akarat és koncentráció olyan elképesztő energiáját mutatja be, amely nem csupán egy műsor, hanem a 17 Yamato tag teljes azonosulása az úttal, amin járnak, 17 átszellemült ember, 17 egyszerre dobbanó szívvel.
Shaolin szerzetesek életéhez hasonló, szigorú és rendkívül fegyelmezett életet folytatnak a Yamato tagjai. Önmegtartóztató életet élnek , saját termesztésű ételekkel táplálkoznak, az ősi taiko dob, mint kultikus vallási eszköz jelenik meg a mindennapjaikban. Fizikai állóképességüket is minden nap formában tartják. Emellett a különböző méretű taiko dobokat saját maguk készítik. A Yamato lelke egy 170 cm átmérőjű, négyszáz éves fából készült, ötszáz kilós dob. Ehhez a hangszerhez az előadás során csak a legnagyobb tisztelettel és áhítattal értek hozzá.
Némi éneklést is hallhattunk, több ízben is. Nem lett kórus persze a Yamatoból, de az emberi hang műsorba illesztésével náluk korábban még nem találkoztam. Három húros hangszer és egy kilenc ütőfelületből álló „csodadob” is újdonság volt számomra.
Önmaguk szívverése viszi előre a múltat a jövő felé
Minden egyes ütésükben maximális koncentráció és energia feszül. Egyszerűen lehetetlen dolgokat művelnek. A legapróbb ütéseket is elképesztő módon, egyszerre és maximális koncentrációval adják elő. A leghangsúlyosabb ütés pedig konkrétan úgy néz ki, hogy teljesen fej felett, nyújtott karral indul az ütés. Ezt persze bárki megcsinálja, de ilyen pontosan, pregnánsan, gyorsan, fegyelmezetten, kontrolláltan egyszerűen lehetetlen. A Yamato Gamushara előadása tulajdonképpen lehetetlen mozdulatok összessége. Saját bevallásuk szerint önmaguk szívverése viszi előre a múltat a jövő felé, szívdobbanásaik láncolata pedig az élet alapja. Minden egyes ütésükbe beleteszik az összes gondolatukat és energiájukat. Ezt Masa Ogawa, a Yamato alapító művészeti vezetője fogalmazta meg.
Aki teheti, nézze meg, én bátran ajánlom. Még pár napig Budapesten is látható az előadás, de Debrecenben és Veszprémben is fellépnek. Engem dobosként elképeszt, amit ma láttam. Tátott szájjal néztem végig, pedig már sokadszorra láttam őket. Lehengerlő volt!
A jegyvásárláshoz klikk az előadás dátumára.
Budapesti Kongresszusi Központ, Budapest |
|
|
|
Veszprémi Aréna, Veszprém |
|
|
|
Debreceni Főnix Csarnok, Debrecen |
|
|
|
- Sólyom Attila -
Kép: Kollányi Zsuzsi
[2012.02.14.]