Vérpezsdítő vérszívók 175. bálja - interjú a remek musical rendezőjével
A musicalirodalom talán egyik legcsodálatosabb darabja a Vámpírok bálja immáron a 175. magyar nyelvű előadását érte meg szeptember 07-én. A meglepetésekkel tarkított jubileumi előadás alkalmából a rendező, Cornelius Baltus is nyilatkozott a zene.hu-nak.
Tíz évvel a bécsi ősbemutatót követően, Magyarországra is eljutott a teljes mértékben magánvállalkozásban bemutatott, akkor felújított, azóta is teltházas előadásokkal futó, látványos produkció. Külön érdekesség, hogy a magyar változatot láthatta 2009-ben ismét Bécs, majd 2010-ben Antwerpen, legutóbb pedig 2011 szeptemberében Szentpétervár közönsége is.
A Broadway-től Tokióig elsöprő sikert arató musical hazai verziója nemcsak a nézők és a szakemberek által, nemzetközi viszonylatban is az egyik legjobb Krolock gróf megformálójának tartott Egyházi Gézának, a profi szereplőgárdának, hanem a Kentaur által tervezett díszleteknek, kosztümöknek, és nem utolsósorban a produkció mögött álló, Simon Edit producer vezette, hozzáértő és lelkes csapatnak köszönheti egyértelműen nagymértékű és pozitív visszhangját.
Az alkotók a 175. előadásba csavart építetve be, megduplázták a Sarah-kat és megtriplázták az Alfredokat. Ez az ötletes megoldás talán a kezdetek óta oszlopos tag, Egyházi Géza számára lehetett furcsa, aki színről színre, azonos szerepben, más ritmusban pulzáló nyaki ütőerekkel találta szembe magát.
Nyomj egy lájkot, ha szereted a musicaleket.
A lendületes, izgalomban, érzelmekben, harapásokban és humorban bővelkedő darabot a látványos táncbetétek, a varázslatos fénytechnika és a kiváló szereplőgárda együttes megléte teszik megunhatatlanul élvezetessé. A zeneileg és színészileg egyaránt kifogástalanul szereplő, méltán elismert Egyházi Géza mellett kiemelkedő alakítást nyújtó Sándor Dávid (Abronsius professzor), valamint a tánckarral többször is, egyenrangú partnerként remekelő, lenyűgöző arcmimikával és hangi betétekkel agáló Pirgel Dávid (Herbert) egy felejthetetlen este fő okozói.
A hosszú perceken át tartó, teltházas álló- és vastaps szavakban ki nem fejezhető elismerés az alkotók és közreműködők számára, egyértelmű visszajelzés a produkció létjogosultságára, illetve folytatásának szükségességére.
Nézd meg a Vámpírok bálja trailerét!
A szívvel és lélekkel összekovácsolt produkció meghatározó szereplője a darab megálmodója, szülőatyja, Roman Polanski által a rendezéssel megbízott, a 2007-es vérfrissítést a magyar változaton végrehajtó, majd az azt azóta Bécsben, Antwerpenben és Szentpéterváron is adaptáló Cornelius Baltus. A jubileum, illetve a rendező budapesti tartózkodása kiváló alkalmat szolgáltat arra, hogy egy kis összegzésre leüljünk beszélgetni.
— Nem mindennapi teljesítmény – kiváltképp Magyarországon – egy magánvállalkozásból finanszírozott produkciót 175. alkalommal is színpadra állítani és sikerre vinni. A Vámpírok bálját többször, különböző országokban rendezte. Mennyiben más, mitől különleges a magyar változat? — Az eredeti, 1997-ben, Bécsben bemutatott változatot – amelyben társrendezőként működtem közre – vittem tovább Németországba, amit a varsói előadás követett, ahol már egy lengyel díszlet- és jelmeztervezővel dolgoztam. Magyarországon, 2007-ben, Kentaurral ugyanezzel az elgondolással láttunk munkához: magyar hatásokkal akartuk bővíteni, átalakítani a színpadi megjelenítést. Ez aztán annyira sikeresnek bizonyult, hogy 2009-ben a bécsi felújítást nem az eredeti, hanem a budapesti változat alapján csináltuk meg.
Talán az is számít valamit, hogy egyre közelebb kerülünk a darab helyszínéül szolgáló Erdélyhez. [Felnevet.] Valami oknál fogva a darabra gyakorolt magyar hatás nagyon pozitív volt, így ezt vittük tovább Szentpétervárra.
— Roman Polanski mennyire része a produkciónak? — A berlini változat óta aktívan már nem vesz benne részt. Ott alkalmaztam először nagyobb változtatásokat, dolgoztam át egyes részeket. Ennek ellenére a mai napig kikérem a véleményét, intenzív kapcsolatot ápolunk, hiszen mégiscsak ő az egésznek az ősatyja. Nagyon hálás vagyok, hogy a tulajdonképpeni „gyermekét” rám bízta. Azonban a feladat, hogy határokon átívelően továbbvigyem, felneveljem ezt a gyermeket, rám hárul.
— Lesz folytatás? — A Vámpírok bálja mindig folytatódik. Halálra nevetem magamat, hogy sokszor gondoltam, itt a vége, fuss el vége. A vámpírok azonban halhatatlanok, olyanok, mint a gaz: mindig a legváratlanabb időben és módon jönnek elő. Szerencsére még mindig érdeklődés övezi a darabot.
További képekért kattints!
— Milyen a magyar művészekkel való közös munka? — A művészek tehetségesek, élénkek és sikeréhesek, de ami a színházrendszert illeti… Nem teljesen értem, hogyan csinálják ezt Magyarföldön. Őszintén szólva furcsállom, hogy nincs támogatás, és ezért nincs elegendő pénz semmire. Komoly hiányosságot érzek a magyarországi képzésben is, fogalmi zavarok vannak a tekintetben, milyennek is kellene lennie valójában a musicalszínháznak. A színház alapvető törvényeit sem tanítják, hogy hogyan kell viselkedni, így például azt, hogy nem rohanunk csak úgy keresztül a színpadon. Egy kicsit olyan itt, mint a vadnyugaton. Ellenben nem okoz problémát, sőt, valahol szeretem, hiszen ez egyfajta kihívás számomra.
— Egyházi Géza a produkció robusztus oszlopa, igazi őskövület a darabon belül. Mennyire tartja kiemelkedőnek? — Nemcsak magyarországi tekintetben kiemelkedő. Számomra, az általam látott, illetve rendezett Krolock-ok közül egyértelműen benne van a legjobb háromban. Emlékszem, hogy szinte a semmiből jött, és öröm látni, hogy mivé vált. Gyönyörű az előadása, amit minden egyes alkalommal rendkívüli módon élvezek.
— A Vámpírok báljának Magyarországon belül milyen fejlődési perspektívája van? — Ez innentől kezdve kizárólag anyagi kérdés. Támogatással ez a show sokkal lenyűgözőbb, szó szerint fenomenális lehetne. Le a kalappal Simon Edit előtt a töménytelen mennyiségű rosszindulattal, mohósággal és irigységgel szemben tanúsított, lankadatlan kitartásáért. Mindenkinek a hasznára válna, ha határozott állami – anyagi és erkölcsi – támogatással lehetne működtetni egy ilyen, egyébként is sikeres projektet.
Íme a további előadások időpontja - jegyekért klikk a linkre.