Erotika helyett elegancia - interjú a Princess tagjával
A Princess hegedű trió alapító tagjával, Pados Krisztinával ültem le csevelyre. Úgy tűnik, ezek a hercegnők a többi "kék vérűvel", sztárokkal ellentétben teljes mértékben mentesek a színpadi és magánéleti botrányoktól. Ami miatt mégis érdekesen alakult a beszélgetés, az Krisztina őszintesége, melynek köszönhetően a provokatívabb kérdésekre is őszintén felelt. Elsőnek a közelmúltban lezajlott tagcsere került szóba.
– Itt sincs semmi balhé - mosolyog Krisztina hercegnő. – Csupán annyi történt, hogy az ős-tag Sándor Kriszti családjával Németországba költözött. Már az év elején jelezte felénk, hogy sor fog kerülni erre. Mivel lendületben vagyunk, készülnek új számok, a fellépések egymást érik, nem merült fel, hogy abbahagyjuk. Keresgéltünk, így most van egy Dorottyánk - Ilosfai Dorottya a teljes neve. Nem csak a neve ilyen szép: a hölgy magas, barna hajú, vékony, kék szemű.
– Hogyan történt a kiválasztás?
– A hegedűs kör kis hazánkban elég belterjes, mindenki ismer mindenkit. Fontos szempont, hogy a jelölt mennyire van lekötve, rendelkezik-e elég idővel a Princess számára. A váratlan helyzetekhez is tudni kell alkalmazkodni, amikor menedzserünk, Andorka Judit felhív minket: lányok, ráértek holnap este?
– Mennyiben fontos, hogy a Princess-lány csinos legyen? Ha például jelentkezik nálatok a vasorrú bába, aki úgy játszik, mint Paganini, szorítotok-e neki helyet?
– Legalább annyira fontos, hogy csinosak, színpadképesek legyünk, mint a hegedűtudás. Mi a külsőnk alapján adjuk el magunkat. Illetve Judit mindet :-) Sportolunk, odafigyelünk arra is, hogy mit eszünk.
– A külsőségekben meddig mentek el? Gondolom, volt már ajánlatotok férfimagazinoktól...
– Volt, de ez nem a mi világunk. Az elején kikötöttük, hogy ilyen nem lesz. A külsőségek hangsúlyozása a színpadi jelenlétre vonatkozik. Ha kapnánk egy férfimagazintól mondjuk 600 ezer forintot, az igaz, hogy minden számla be van fizetve, viszont a rajongóinknak csalódást okoznánk. És főleg magunknak. Másképp is fel lehet ébreszteni a figyelmet. Lehet, hogy az erotika is működik mint marketing, de nekünk nem ez az utunk. Amit mi képviselünk, az az elegancia, és nem az erotika. Ez neveltetésből is fakad. Nem az a célunk, hogy a férfiak csurgassák a nyálukat és a lábunk elé boruljanak.
– Ha ezek szerint nyálcsorgató férfiak nem is, akkor kik alkotják a Princess közönségét?
– A mi esetünkben igaz a közhely: 8-tól 80 éves korig mindenki ott van a koncertjeinken. Ami kellemes meglepetés, az a rendkívül sok gyermek jelenléte. Úgy tudjuk, sokan miattunk kezdtek el hegedülni tanulni. De a szülők, sőt a nagymamák is ott vannak a koncerten.
– Az új felállásban készültök-e új lemezzel?
– Egyelőre internetes terjesztésben gondolkodunk. Majd meglátjuk. Nincs értelme cd-t kiadni, mert nem éri meg. A lemezvásárlás sajnos kiment a divatból. Mindenki letölt mindent az internetről: nem csak zenét, hanem filmet is; bármit, amit szeretne. Van három új számunk, köztük egy Bach-feldolgozás, a d-moll toccata és fuga, egy Bizet átirat, de rögzítettük a fellépéseken nagy sikerrel játszott Balázs Fecó-féle Homok a szélben balladát is.
– A sokféle stílus közül, amit játszotok, melyik az igazi szerelem?
– Vannak magyaros dalaink, játsszuk Offenbach híres Kán-kán-ját, a Tere-fere polkát, mambót és olasz dalokat is, Rossini-, illetve Mozart nyitányokat. Mindegyik csokrunkból tudnék kedvencet mondani. Tulajdonképpen minden dal olyan kicsit, mintha a gyermekünk volna.
– Komolyzenészként kezdtetek. Hogyan viszonyulnak hozzátok a volt pályatársak?
– Amikor elkezdtük, tudtuk előre, hogy a klasszikus zenei élet képviselőinek céltáblájává válunk. Vannak, akik nem tartják a művészetek csúcsának,, amit csinálunk, de komoly produkciónak ismerik el és becsületesen hozzáteszik azt is, hogy ők nem tudnák ezt csinálni: 15-20 számot kotta nélkül eljátszani koreográfiával, és még konferálni is! Ez valahol elismerés, és jól esik nekünk. :-)
– ... és az ellenkező szempontból nézve: bennetek van-e irigység vagy rosszallás az újonnan feltörekvők, például a tehetségkutatókban feltűntek iránt?
– Én személy szerint inkább együtt érzek velük. Ha 16 vagy 20 éves volnék, én is belefognék. Ez az egyetlen esélyük az érvényesülésre, megértem őket. Sőt, drukkolok is nekik..Sokáig sajnos az ő diadalútjuk sem tart, mert jönnek a még újabb versenyzők. Ezek a tehetségkutatók –mint tudjuk- csak a műsor miatt fontosak a tv-knek, nem a versenyzőkért vannak…
– A három hercegnő egyúttal barátnő is?
– Amikor megalakult az együttes, összejártunk a magánszférában is. Ma már ez nem jellemző, de csupán azért nem, mert mindenkinek sok a dolga, gyermekek is vannak. Amúgy sok időt töltünk együtt. Van, hogy a fellépés előtt együtt ebédelünk, vagy utána együtt vacsorázunk. Ezek csapatépítő tréningnek is beillenek. Érzékenyek vagyunk egymás problémái iránt, mindenki mesél mindig az otthoni dolgokról. Bármikor hívhatjuk egymást. Más kérdés, hogy én például nem vagyok az a kifejezett csacsogó típus. Abból már kinőttünk, hogy hisztizzünk, de ha még is előfordul(na), Juci, a managerünk „tesz rendet köztünk”. Amúgy mindenki jó szándékkal áll a másikhoz, tehát nagy baj sosincs.
– Az imént szóba kerültek a gyerekek. A Princess tagjai milyen megoldást találnak a munka vagy anyaság dilemmára?
– Azt látom a többieknél, hogy megfér egymás mellet a két dolog. Szervezés kérdése.
– Mindezt megelőzően: a párkeresésben előnyt vagy hátrányt jelent Princess-lánynak lenni?
– Az indulásnál rengeteget szerepeltünk a médiában; sokszor, sokan felismertek. Ma már ez nem annyira jellemző. Igazából nem tudom a helyes választ, a férfiak biztosan számon tartják, ha valaki Princess- lány, de elsősorban nők vagyunk mindannyian: a boldogságot keressük, ugyanúgy, mint bárki más.
– Említetted, hogy a sajtó egy idő után elengedett titeket. Mi lehet annak oka, hogy zajlik körülöttetek az élet, tagcsere van, fellépések vannak, és mégis hallgat rólatok a média?
– Említettem, hogy amikor új volt a produkció, sokat foglalkoztak velünk. Azután sokat turnéztunk Németországban, emiatt sok hazai fellépést kellett lemondani. Aztán születtek a gyerekek, közben pedig a képernyőt és a lapokat elfoglalták a megasztárosok. Így nem mi kerültünk a pletykalapok címoldalára, mert nem találtuk meg minden héten a nagy Őt.
– Készültem egy játékkal. Felsorolnék neveket, és te elmondod, kik azok, akikkel szívesen szerepelnétek egy színpadon? Apocalyptica, Mága Zoltán, Vanessa-Mae...
– A világért sem akarom elrontani a játékodat, de közös produkciót inkább olyanokkal tudnék elképzelni, akik teljesen mást csinálnak, mint mi. Mága Zoltánt személyesen ismerjük, egyébként más műfaj, nem zavarjuk egymás köreit. Van két szép lány, aki mögötte muzsikál, nincs értelme, hogy mi is ott legyünk. :-) Ha minden hegedűs egy színpadra állna, abban mondjuk volna érdekesség. De a poén inkább az, ha pl. énekesekkel állunk közös színpadon, lehetőleg fiúkkal! :-)
– Végezetül: milyen élményekkel és tervekkel van tele a bőrőndötök mostanában?
– Tavaly az EU-elnökség lejártakor Cipruson egy amfiteátrumban játszottunk, aztán egy Japán szervezésű óceánjáró hajón töltöttünk egy hetet, ahol két ízben is felléptünk. Nagyon lelkes és nyitott volt a japán közönség a zenénkre. A jövőre vonatkozólag pedig szeretnénk, ha minden fellépésünk zenekaros lenne! Igaz, eddig sem playbackeltünk. Ha zenekar nincs, a zenei alapokat visszük magunkkal, erre játszunk.
– Villax Richárd –
[2012.12.13.]