Boldog születésnapot! Kóbor János 70 éves
Május 17-én ünnepli hetvenedik születésnapját Kóbor János, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas énekes, becenevén „Mecky”, az Omega együttes tagja.
Első együttesét a József Attila Gimnázium tanulójaként alapította osztálytársaival. A hangszereket sorsolással választották ki, Kóbornak a ritmusgitár jutott, a bőgős, basszusgitáros Varsányi István lett, a dobos pedig Laux József (ő volt az egyetlen, akire nem sorsolással osztották a hangszerét). Később Laux a Benkó Dixieland Bandhez került, Kóbor és Varsányi pedig megalapították a Ciklon együttest, többek között Kovacsics András szólógitáros társaságában. A repertoárjukat instrumentális nyugati számok alkották.
Mivel állandó fellépőhelyet nem sikerült szerezniük, 1962-ben Kovacsiccsal és Varsányival együtt kiszemelték a Próféta együttest és elhatározták, hogy egyenként bekerülnek oda. A tervüket sikerült megvalósítaniuk, majd ősszel a Próféta utódjaként létrejött az Omega. 1964-ben csatlakozott a volt osztálytárs Laux is.
Nyomj egy lájkot, ha szereted az Omega dalait.
A kezdeti években továbbra is nyugati slágereket dolgoztak fel. Ekkor még Kóbor mellett énekelt Benkő László is, néhány alkalommal Koncz Zsuzsa, majd csatlakozott Somló Tamás és Wittek Mária. A hatvanas évek második felében azonban az Omega saját slágereinek többségét már Kóbor énekelte, az 1971 óta felvett dalokban pedig ő az egyedüli szólóénekes. A 6-13. és 16. albumokon az összes háttérvokál is az ő hangján hallható (leszámítva a 7-9. albumok néhány dalában a női vokált).
Az angol albumokon szintén ő énekel, kivétel az 1968-as Omega Red Star from Hungary, aminek felvételére nem tudott kiutazni Angliába, valamint az 1996-os Transcendent, amin csak vokálozott a holland Edwin Balogh mellett.
Az angol albumokon szintén ő énekel, kivéve az 1968-as Omega Red Star from Hungaryt, aminek felvételére nem utazhatott Angliába, illetve az 1996-os Transcendent, amin csak vokálozott a holland Edwin Balogh mellett.
Azt mondták ezzel nem szabad viccelődni
- Milliós példányban adtunk el nyugaton lemezeket, mi voltunk a szocialista tábor Rolling Stones-a. Vállaltuk, honnan jöttünk, és hová megyünk vissza. Nekem például volt egy hatalmas vörös csillag a mezemen, amit a világon mindenütt tudtam hordani, csak itthon nem. Azt mondták, ezzel nem szabad viccelődni. Ma már tudjuk, nem használtuk ki az Omegában rejlő nemzetközi lehetőségeket. Ismertek lettünk, de soha nem kerültünk be a szupersztárok közé. Itthon mindent elértünk, amit csak lehetett Volt bennünk állandó igény a továbblépésre. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Omega nevéhez fűződik az első magyar bakelitlemez, ez volt a Trombitás Frédi 1968-ban Platina címmel megjelent válogatásunk volt az első hazai CD, és magunkénak tudhatjuk az első hazai gyártású DVD-t, amely az Omega 1999-es koncertjének videólemeze. Mi már 1977-ben lézert, öt éwel később pedig számítógépet használtunk a színpadon - mesélte Kóbor, aki a gitározással Presser Gábor lebeszélése nyomán még 1970-ben felhagyott.
A dalok megírásánál az 1970-es években főképp az énekdallam és a szöveg egymáshoz igazítása volt a feladata, ezekben a dalokban a nevét a zeneszerző és a szövegíró között jegyzik. Írt néhány szöveget önállóan is: Hűtlen barátok, Régvárt kedvesem, Helló, Elefánt! (nem került lemezre), Addig élj, Ne legyen / Never feel shame. Olyan dal, aminek a zenéjét írta, sokáig csak kevés volt (Félbeszakadt koncert, Levél - Posta restante), 2006-ban az Égi jel albumon azonban többségében az ő szerzeményei hallhatók: négy önálló (köztük a címadó dal), kettő Mihály Tamással, egy Szekeres Tamással közös.
Énekesi pályafutása szinte teljesen az Omegához kötődik, ugyanakkor az Omega-stúdióban számos lemez készítésében vett részt producerként, zenei rendezőként, hangmérnökként. Egyedüli közreműködése más produkcióban a Scorpions budapesti és kassai koncertje volt 2009-ben, ezzel Klaus Meine és Rudolf Schenker 1994-es vendégszereplését viszonozta. 2010-ben elkészítette az Omega Rhapsody albumot, amit szólóalbumként harangoztak be, de címéből is kitűnik, hogy nagyban az Omegához kapcsolódó anyagról van szó. 2011-ben élőben is bemutatták a művet.
Hobbija a vitorlázás, amit Balatonaligán szokott űzni, de nem versenyszerűen, mert elmondása szerint nem szeret megszabott útvonalon haladni.
Kóbor János, boldog születésnapot kívánunk.
Lájk, ha te is csatlakozol a jó kívánságunkhoz.
- zene.hu/wikipedia -
[2013.05.15.]