Dés László az Arénában ünnepelt - képekben
Illusztris vendégekkel és lenyűgöző dalokkal várta Dés László vendégeit születésnapi partijára, akik szinte teljesen meg is töltötték a Budapest Arénát. A házigazda a közösségi oldalán már napokkal előbb jelezte: „A koncertet szeretnénk pontosan kezdeni, mivel nagy és gazdag műsort válogattam össze erre a számomra is különleges estére.” A fegyelmezett, zömében középkorú közönség este 8 órára fel is töltötte a katonás rendben sorakozó székeket, kezdődhetett a visszatekintés a művész igen sokrétű életművére.
Kossuth díjasok a színpadon
A Sentiment című új dalával nyitotta koncertjét Dés, elmondása szerint úgy érezte, hogy ez illik legjobban az alkalomhoz. Aztán hazánk elismert és közkedvelt színészei sorra jelentek meg a színpadon: Básti Juli, Udvaros Dorottya, Cserhalmi György és Kulka János, akik a zenész-zeneszerző Déssel közösen jegyzik a 2008-ban megjelent Férfi és nő című albumot, amiről több szám is elhangzott a karizmatikus színész-énekesek előadásában. Az első zenei blokkban a szólóban énekelt, többnyire a szerelem témáját érintő dalok mellett szenzációs duetteket is színpadra varázsoltak a művészek a Vetkőzés (Udvaros-Kulka) és a Tíz kicsi bűnjel (Básti-Cserhalmi) című dalokkal.
Trio Stendhal
Közös éneklés után, amig a következő formáció technikáját beállították a színpadra, Dés elmesélte a Trio Stendhal zenekar keletkezésének történetét, miszerint a ’80-as évek végén mindhárom zenész valami mást keresett, amit addig csinált, így találtak egymásra, és akkoriban főleg kis bárokban léptek fel. A Dés László (szaxofon, zongora), Snétberger Ferenc (akusztikus gitár) és Horváth Kornél (ütősök) trió két zseniális dalban mutatta meg talán még a jazz zenéhez nem túl sokat értő fülek számára is nyilvánvaló tehetségét.
Szövegíró társak
Az ünnepelt a dalok között rövid kis beszédekkel méltatta kollégái tehetségét, külön kiemelve szövegíró társait. Elmondása szerint jellemzően három alkotótárssal dolgozott pályája során. Bereményi Géza szövegeivel több dal csendült fel főleg a színművészek által előadott zenei blokkban. Majd megemlítette, hogy egy tehetséges fiatal szövegírót ő vezetett be a színház világába, és hogy a Geszti Péterrel való együttműködésben megszületett Dzsungel könyve már túl van az 1000. előadáson. Nagy sajnálatomra ebből nem hangzott el egyetlen dal sem, pedig óriási kedvence az egész családnak a kicsiktől a nagyokig. Kifejezetten vártam, talán pont a nemrégiben történt jubileumi előadás miatt, de természetesen megértem, hogy egy ekkora repertoárral rendelkező művész nem tud mindent beleszorítani egy estébe, így is három órás volt a koncert.
Jazz+Az
Geszti viszont cserébe a pop világába vitte bele Dést a Jazz+Az együttes – a másik személyes nagy kedvencem – létrehozásával. Az énekes lányok (Behumi Dóri, Kozma Orsi és Váczi Eszter) tehetsége és hangja a régi, ráadásul a lányok talán szebbek, mint valaha. Ha nem tudnám, hogy Kozma Orsi mintegy fél évvel ezelőtt ikreknek adott életet, ezután a fellépés után el sem hinném, nem tűnt tipikus kismamának. Geszti büszkén feszített a lányok gyűrűjében és nyomta a szöveget, mint mindig, miközben mind a négyen érezhetően egyfajta áhítattal tekintettek Dés játékára. Ritka alkalom, hogy a Jazz+Az újra összeáll, ez is egy ilyen különleges alkalom. A Jazz+Az dalok nagyon jók, jó a szöveg és jó a zene. Kitűnő zenészek, laza örömzenéje. Nagyon jó érzés volt hallgatni újra a Megint hétfőt vagy a Hello édest, meg persze a Csepp a tengerben címűt a bársonyos hangú Váczi Eszter előadásában. Természetesen Fekete Kovács Kornél is szólózott egyet trombitáján az Egynek jó című számban.
|
További képekért kattints! |
Filmzenék
Amikor levonult a zenekar, a színpadot a hatalmas ívben körülölelő kivetítőn gyerekkori képeket láthattunk Dés Lászlóról, miközben egy 6 éves korában vele készült interjút hallgathattunk. Nagyon édes, cserfes kis srác volt, aki már akkor is szépen énekelt és remekül szolmizált. Aztán már élőben a zongorája mögött arról mesélt, hogy neki bizony sosem egy kecses hölgy volt a múzsája, ahogy az általában lenni szokott, hanem egy színész-rendező férfi, Koltai Róbert. Rengeteg filmzenét szerzett Dés, ezen a koncerten legjobban egy ’56-ban játszódó filmrészlet teljesen lehengerlő dala, a Legyen úgy jutott el a szívemig.
A Horváth Kornél és Dés András által előadott ütős duett alatt is még inkább az előző dal hatása alatt maradtam. Természetesen a koncertnek címet adó Nagy utazás is elhangzott, amihez a közönség segítségét is kérte a művész, hogy énekeljük el együtt a dalt. Úgy tűnt, inkább félénk emberek töltötték meg az Arénát, nem kerekedett fergeteges együtténeklés – ami a közönséget illeti.
Finálé
A színpadra viszont sorra tértek vissza az est fellépői. A Dés által szerzett musicaleket ezúttal a Valahol Európában egyik fő dala, A zene, képviselte. Kulka János mellett a Jazz+Az-os lányok énekelték, ez is szívhez szólóra sikeredett. A fináléban Dés zenekarának kitűnő vokalistái is előre jöttek énekelni és mindenki, tehát az összes fellépő kéz a kézben énekelte a Szól a dal című búcsúdalt. Monumentális, felemelő és lenyűgöző volt – szerintem. Nagy élmény volt az egész koncert, szívből gratulálok a zenészeknek, énekeseknek, és ezúton tisztelettel köszönöm, hogy Dés László munkával ünnepelte a születésnapját és hogy ennek én is részese lehettem. Szívből gratulálok az eddigi életműhöz és várjuk a további dalokat!
– Frk4muzik –
[2014.01.22.]