Elbúcsúztatták Boross Lajos prímáskirályt
Zenésztársai, tisztelői, családtagjai és barátai, összesen több száz ember kísérte utolsó útjára Boross Lajos Kossuth-díjas prímáskirályt a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben pénteken. Jöjjön Mága Zoltán búcsúgondolatai
A cigányzenében elért rangjához méltóan, megrendülten, szemünkben könnyekkel, de szívünkben és lelkünkben büszkeséggel kísértük utolsó útjára Boros Lajost, a prímások királyát, a királyok prímását. A legnevesebb cigányzenészt négylovas fehér hintó muzsikaszó kíséretében vitte végső nyughelyére, a Fiumei úti Nemzeti Sírkert Díszparcellájába. A Kossuth-díjas művészt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is méltatta. Az egyházi búcsúztatást Dr. Székely János Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke, címzetes febianai püspök úr celebrálta.
A prímások királyának lenni nem örökölhető titulus, ezt a címet csakis igazi tudással, a szakma és a zenésztársak elismerésével és szeretetével lehet kiérdemelni. Lajos Bácsi iránti mérhetetlen szeretet és tisztelet a gyászszertartáson is megmutatkozott. Zenészek, kollégák, tisztelők százai állták körbe ravatalát, hogy végbúcsút vegyenek attól az embertől, akinek neve eggyé vált a cigányzenével, a nótaszóval. Boros Lajos hét évtizeden át szolgált, kereste az emberek jókedvét, még akkor is, ha csak televíziók képernyőjéről vagy hangfelvételekről hallhatták. Ott volt az emberek öröménél, bánatánál.
Büszke vagyok arra, hogy már gyermekkoromtól személyesen ismerhettem, koncertjeimen, gálaestjeimen vendégül láthattam, televíziós műsoraimban vendégként üdvözölhettem. Közös muzsikálásunk legkedvesebb emlékeim közé tartozik, arcát, hangját, intelmeit soha nem feledem! Megtiszteltetés volt számomra, hogy az ifjú zenésztársak nevében én búcsúzhattam el a prímások királyától, egy olyan embertől, aki zenészként és emberként is példakép volt.
Boros Lajos Kossuth-díjas prímás búcsúztatásán Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is beszédet mondott. "A magyar cigányzene nélkülözhetetlen ahhoz, hogy igazán jó legyen a kedv és érezzük azt, hogy a kultúrában találkozunk" – fogalmazott. Jelen voltak a legnevesebb cigányzenészek, elismert és szeretett művészeink, Kállai Kiss Ernő Kossuth-díjas klarinétművész, a 100 Tagú Cigányzenekar tagjaival együtt. Közösen, zenész szokás szerint muzsikaszóval kísértük utolsó útjára a legnagyobb mesterünket, Boros Lajost.
Most egy csillaggal kevesebb lett itt a földön, és egy csillaggal több a mennyben. Lajos Bácsi! Ott az égi kávéházban üldögélve, vagy muzsikálva kérlek, időnként tekints le ránk! Hegedűdből zendülő nótákkal hozz jókedvet az Istennek, hogy eltörölje a szenvedést, a nélkülözést, és békében, szeretetben élhessünk együtt itt a Földön!
Nyugodj békében!
Mága Zoltán
[2014.07.18.]