A házszámvilágítás szerepe a mindennapokban
A házszámvilágítás nagyon fontos szerepet kap a tájékozódásban. Miért? Mert akkor, amikor a csomagküldő szolgáltatások korát éljük, alapvető, hogy a lakcím könnyen azonosítható legyen. Így nem kell a futárnak alkalmatlankodnia másoknál.
Házszámvilágítás: variációk egy témára
Arra, hogy a házszámvilágítást létre tudd hozni, számtalan lehetőséged van. Elsőként szóba jöhet a hagyományos megoldás - azaz az elektromos hálózatra köthető változat. Ezek olyan lámpatestek, amelyek egy alapszintet képviselnek az alternatívák sorában. Működésükben a klasszikus kültéri lámpákkal egyeznek meg, azaz a villanyszámlád garantáltan tartalmazni fogja a fogyasztásukat.
Megbízhatóak, a homlokzati elhelyezésük miatt mindig jól láthatóak, viszonylag olcsón beszerezhetőek. Hátrányuk az energiapazarlás mellett az, hogy áramszünet esetén érthető módon nem működnek.
Szintén hátrányként említhető az a tulajdonságuk is, hogy meglehetősen régimódi módon működtethetőek: neked kell le- és felkapcsolgatni ahhoz, hogy a feladatukat ellássák. Persze ezek is “okosíthatóak” alkonykapcsoló segítségével, de ez anyagi ráfordítást igényel és némi szerelési munkát.
Alkonykapcsolós házszámok
Az alkonykapcsolóval ellátott modellek működtetése is nagyon egyszerű. A lámpatestet rögzíted a homlokzaton, és összekötöd az elektromos hálózattal. A házszámvilágítás manuális beavatkozás nélkül bekapcsol sötétedéskor, majd amikor világosodni kezd, el is alszik.
Ráadásul az alkonykapcsolóval szerelt házszámvilágítások olyan LED-es izzókkal vannak ellátva, amelyeknek számos előnye van. Hosszú élettartamuknak köszönhetően akár 50.000 üzemórát is képesek meghibásodás nélkül működni. Rendkívül energiatakarékosak, költséghatékonyak, nem igényelnek karbantartást. Mi kell még?
Mozgásérzékelős házszámvilágítás
A házszámvilágítás kivitelezésének kényelmesebb módját jelenthetik a mozgásérzékelővel ellátott változatok. Ezeket is a villamos hálózathoz kötheted, működési elvük nagyon egyszerű: amikor mozgást érzékelnek, felkapcsolódnak. A vezérlés automatikus, de a fényforrás elhelyezésénél mindenképpen figyelned kell az érzékelési paraméterekre.
Ilyen a világítási idő, az érzékelés távolsága, az érzékelési szög. Ha ezek nem megfelelően vannak beállítva, akkor borul az egész rendszer működése. A hatékonyság csak optimális körülmények mellett garantálható.
A napelemes technológia is kiváló megoldás lehet
A legkörnyezetbarátabb alternatívát jelenthetik a te otthonodban is, hiszen ezeknek a napelemes házszámvilágításoknak semmiféle elektromos hálózatra nincs szükségük a működésükhöz. Nincs villanyszámla, csökken az ökológiai lábnyom - csak a megvásárlásuk kerül némi anyagi befektetésbe. Működésük elve egyszerű: a napsugarak energiája feltölti a lámpa akkumulátorait, amelyek sötétedéskor automatikusan bekapcsolnak.
A fentiek alapján a számodra is kiderült, hogy a házszámvilágítás kialakítása nem nagy ördöngösség, érdemes időt és pénzt szánni rá. Élj te is a lehetőséggel!
[2021.11.28.]