Anti-Flag
A pontos "lexikoni" meghatározás szerint amerikai politikai-punk-rock zenekar, Pittsburgh-ból. Gyakran emlegetik a punk-legenda Exploited vagy a szintén punk-kult bandaként elismert Circle Jerks utódjaként.
Ám ahhoz, hogy az
Anti-Flag történetét elmeséljük, vissza kell nyúlni egészen 1988-ig. "Akkoriban még kezdő zenészek voltunk. Pocsék gitárosok, és nem sokkal jobb dobosok… "- vallják ma már be a tagok. Mégis fennmaradtunk, hiszen a környéken, ahol laktunk, mi voltunk az egyetlen punk-rocker banda." És hát a punk-rock pedig kell…
Tehát hivatalosan is megalakultak, és elkezdtek fellépni, kezdetben persze csak otthoni kis helyeken, egy - a maira még egyáltalán nem hasonlító Anti-Flag-gel. Majd egyre nagyobbakon, de még mindig csak Amerikában (ami nagy szám volt, hiszen se kapcsolatuk, se pénzük, se kocsijuk nem volt akkoriban… haverok viszont nagy számmal). Továbbá szükségük volt egy jó basszerosra, aki nem sokkal későbbb meg is érkezett Andy Flag személyében, (akit az alapító tagok abszurd módon a templomból ismertek még, rajtuk kívül egyetlen punk kölyökként a templomban).
Sokat játszottak együtt, ám nevük még nem volt. A korai próbálkozások "munkacímét", az Anti-Flag-et néha elvetették, néha meg spontán módon visszatértek hozzá. Aztán egyszer csak hivatalosan is ezen a néven érkeztek meg egy koncertre. S, hogy miért pont Anti-Flag? A tagok szerint ez fejezi ki jól azt, amiről énekelnek. Ez a dac, az ellenszegülés szimbóluma.
Időközben persze viták is akadtak, Andy Flag kilépett, de nagyobb probléma nem történt - komoly megegyezés kötötte őket össze Andy távozása után: barátság. Nem akartak több viszályt a bandában. És újra basszerost kerestek. Néhány beugró pótlék után pedig '96-ban megtalálták
Chris no.2-t, akinek a segítségével így már be tudták fejezni harmadik stúdióalbumukat, a New Kinds of Army-t.
Első komolyabb lemezük a
Kill kill kill '95-ből, amit számos stúdióalbum és egyéb kiadvány követett, legutóbb a 2007-es A
Benefit for Victims of Violent Crime. Ezek mellett tíz videó is szárad a lelkükön, amiből a legkorábbi egy 2003-as felvétel.
A nagy áttörés pedig 2002-ben történt, amikor a szintén punk zenét játszó Millencolinnal elindultak egy Európai turnéra, majd egy évvel később Japánba.
Összefoglalásul: mint ahogy az albumcímek is jól mutatják, zenéjük -a világban már mindenhol fellelhető, a híradók által lassan már unásig közvetített- erőszakról, háborúról, terrorizmusról szól. Próbálkozás a világ megváltoztatására, pozitív értelemben, amolyan Anti-Flag-es értelmezés szerint. Eközben pedig újabb problémák merülnek fel, ahogy járják a világot, hasonló szemléletű fiatalokkal érintkezve. De az újabb problémák újabb dalokat szülnek, szerencsére…
-Rocket Queen-
[2008.08.04.]