57 éves a Magyar Állami Népi Együttes
Az 1951. március 31-én alapított Magyar Állami Népi Együttes célja a nemzeti folklórkincs megőrzése és megszerettetése a közönséggel, előadásaikban autentikus népzenét és néptáncot, dramatikus játékot és kortárs táncszínházi elemeket is felhasználnak.
Az együttes első művészeti vezetői: Gulyás László (zenekar), Csenki Imre (kórus) és Rábai Miklós (tánckar). Az első műsorokban a vonószenekar a tánckar kísérete mellett a hangszeres parasztmuzsika és a verbunkosirodalom átiratait mutatta be, míg a vegyeskar Bartók Béla, Kodály Zoltán, Bárdos Lajos, illetve az újabb szerzőgeneráció kórusműveivel szerepelt.
A tánckar kisebb-nagyobb szviteket, népszokásokon alapuló zsánerképeket vitt színre. Zömüket Rábai Miklós komponálta, mellette korábban Náfrádi László, később Vadasi Tibor és Létai Dezső készített táncműveket. A társulat arculatát az 1970-es években is a koncertszerű műsorok jellemezték, a három művészeti kar nagyjából paritásos részvételével, bár a karok önálló fellépésekre is gyakran vállalkoztak.
Az 1980-as évek közepétől a Magyar Állami Népi Együttes struktúrája megváltozott. Kikapcsolódott a kórus, bizonyos táncok kíséretét pedig a parasztzenekarok mintájára létesült külön kiszenekar látja el. Az új művészeti vezető, Tímár Sándor irányításával az együttes az 1980-as évektől erőteljesen közvetíti az újabb táncfolklorisztikai kutatások eredményeit kamaratáncok vagy éppen nagyívű szvitek formájában.
Bejárták a világot, a föld negyvennégy országában szerepeltek nagy sikerrel, nem véletlen, hogy a 2007-es Príma Primissima Díj közönségdíjasai.
További március 31-ei történésekVideók az Magyar Állami Népi együttesről - elérhető a bal oldali linkek menüpontból.
- zene.hu -
[2008.03.31.]