Emlékszel? Tíz éve ért véget a Faith No More pályája
Éppen 10 éve annak, hogy az újdonságnak számító zenét, a heavy metal, a rap és a funky stílusokat ötvöző Faith No More úgy döntött: nincs tovább. Ennek apropóján emlékezzünk meg a csapatról.
San Francisco-ban 1982-ben alakult együttes újdonságot hozott a zenei életbe azáltal, ugyanis ötvözték a heavy metal, a rap és a funky jegyeit, így alakult ki az egyéni stílusuk, amivel nagyot robbantak. Ennek megfelelően szédítő sebességgel tettek szert rajongókra. Ennek ellenére debütáló lemezükre egészen 1985-ig kellett várni, amely a We Care A Lot nevet kapta. Ezen a korongon Mosley énekelt mellette főleg Jim Martin heavy stílusú gitárriffjei domináltak.
A következő dobás
A soron következő nagylemez, az 1987-es Introduce Yourself (Mutasd be magad), már egy sokkal összetettebb kiadvány, ahol a metál és a rap elemei már könnyedebben férnek megy egymás mellett. A lemezt kitörő lelkesedéssel fogadták, ám ennek ellenére a formáció 1988-ban megválik Mosley-től akinek helyét a Bay Area egykori énekese, Mike Patton igazol. A következő hanghordozót így már az új énekessel rögzítik, amely a The Real Thing címmel került a boltok polcira. Rögtön kiderült, hogy főnyeremény az új srác, ugyanis Patton kiválóan tudott váltani az éneklés és rappelés között. Emellett derekasan kivette a részét a szövegek írásából is, ami természetesen maradt továbbra is meglehetősen bizarr.
A csúcspont és a szakítás
Zenei csúcspontjuk is ezt követően jött el, amikor piacra dobták az Epic című kislemezt, amelyvégre a jelentős hard rock együttesek közé emelte a csapatot. S hogy még feljebb is volt, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az 1992-ben megjelentetett Angel Dust névre hallgató lemezük még nagyobb sikereket ért el, mint eddig bármelyik. Ám a formáción belüli viták sem kerülték el zenekart, amely a lemezt népszerűsítő koncertkörúton egyre inkább kiéleződtek, és Martinnal kapcsolatban mindenféle pletykák röppentek fel. Kiderült, hogy nem alaptanul, ugyanis a következő album megjelenése után nyilvánosságra hozták, hogy Martin helyén a King For A Day, Fool For Lifetime című lemezen már Trey Spruence gitározik.
Ám nem tudott gyökeret verni a csapatban őt Dean Mentia követte, majd Jon Hudson következett. Vele készült el az együttes legsikeresebb nagylemeze, melynek Az Év Nagylemeze címet adták. S milyen igazuk lett, ugyanis a hanghordozó lett az 1997-es év albuma. A turnén, amelyet a lemez megjelenése követett azonban már tudni lehetett: képtelenség, hogy együtt maradjon a csapat, így 1998-ban a Faith No More feloszlott. Ez után is jelent meg egy összefoglaló kiadvány, amelyet Who Cares A Lot címmel láttak el, de ez így már természetesen csak posztumusz jelenhetett meg.
– literatura.hu(lászló zoltán) alapján: havassy –
[2008.04.22.]