A Magna Cum Laude meglepő bejelentése: "Nem akarunk MINDEN ÁRON zenekar lenni."
Első hallásra kicsit furcsának tűnhet az alaphelyzet: rock zenekar a Művészetek Palotájában. Mező Mihály frontembert kérdeztünk, mit is várhatunk ettől a produkciótól.
- Hogyan készül a Magna a Művészetek Palotájában való fellépésre?
- A mellett, hogy akusztikus hangszereken játszunk teljesen, máshogy kell egy dalhoz hozzá nyúlni. Az összes dalt át kellett hangszerelni. Ezen
a koncerten nem csak négyen leszünk a színpadon egy zseniális zongorista barátunkat, Magda Lajost kértük fel a közös muzsikálásra. A Fool Moon acapella zenekarból Németh Miklós és Czutor Ignác (ki a szaxofonból is csalja a hangokat) vokáloznak. Két vendéget hívtunk meg az est folyamán: Sub Bass Monstert és a hasfájásért felelős Irigy Hónaljmirigyet.
- A közegen kívül, miben lesz ez más, mint egy fesztiválon való szereplés?
- A műsort teljesen máshogy kell felépíteni, míg egy fesztiválon (ahol te csak egy fellépő vagy a sok közül) a pörgősebb dalokat várják, a saját koncerten pláne ilyen gyönyörű közegben a finomabb muzsikákat is szívesen játsszuk.
- Közel 10 éves fennálásotok óta sosem fordult meg a fejetekben, hogy populárisabbak legyetek, több emberhez juttassátok el a mondanivalótok?
- Mindig is magunknak írtuk, írjuk a dalokat, nem vagyunk hajlandóak kompromisszumokat kötni semmilyen esetben. Ha a közönség
elfogadja a dalainkat, akkor nagyon jól dolgoztunk. Nem akarunk" MINDEN ÁRON" zenekar lenni. A mai poppalettán nagyon kevesen képviselik az értéket, a tartalmat a zenében. Nem akarunk beállni a sorba. Egy nagyon igaz mondás jut az eszembe: Lassú víz, partot mos.
- Ha már mondanivaló, akkor egy mondatban összefoglalva, mi a Magna Cum Laude hitvallása, célja, irányelve?
- Hitvallása a zenekarnak: Az őszinte érzések, szövegek mindig megtalálják az embereket. A közönséget nem lehet becsapni, az izzatság szagot azonnal megérzi. Céljaink, közé tartozik sok jó lemez elkészítése, minél több emberhez jusson el a muzsikánk, és nagyon sokáig örömmel együtt zenélni
- Volt, vagy van-e valamilyen külföldi példa, ami előttetek lebeg?
- A zenekarban mindenkinek vannak példaképei, minden típusú zenét hallgatunk, sokáig tudnánk sorolni. Egy pár: Stevie Wonder, Prince, Depeche Mode, stb . Szeretnénk annyi sok jó dalt írni, mint Stevie Wonder, saját stílust teremteni, mint a Depeche Mode.
- Szeretnétek Nyugat Európában, vagy Amerikában berobbanni a köztudatba?
- Úgy gondolom, hogy van még mit tennünk ebben az országban. Talán majd egy-két nótát angol nyelvre is lefordíttatunk és felteszzük egy erre, alkalmas oldalra, de ez még a jövőzenéje.
- Láttok ebben realitást? Ilyen stílusú együttes, kevés van a világon, egyediek vagytok.
- Szerintem nagyon nehéz egy magyar zenekarnak külföldi karriert befutni. Nyelvi, logisztikai problémák. Az Ektomorf zenekarnak sikerült: Az életüket tették fel rá és bejött. Rengeteg jó banda van külföldön, akik harmadrangú zenekarok és ők is ott állnak a lehetőségek kapuja ellőtt, és
várnak a csodára. Mindent ki találtak már nem igazán lehet újat mutatni.
- Ha marad Magyarország, akkor mi lenne az, amit még el szeretnétek érni?
- Magyar topkategóriába tartozik: Ákos, Tankcsapda. Hihetetlen profizmussal építkeznek. Ez lebeg a mi szemünk előtt is.
– Fábián Tamás –
[2008.05.09.]