Gondoltad, volna hogy...? - Meglepő érdekességek Presser Gáborról
Május 27-én hatvanhárom éves lett Presser Gábor zeneszerző, előadóművész, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, érdemes művész.
Presser Gábor az egyszerű dalokat kedveli, a rockzenét, de kísérletező embernek vallja magát. "Ezerféle zene képes megfogni, de nem minden időben egyformán" - árulta el korábban a 61. születésnapját ünneplő zenész, aki gyerekkorában egy házban lakott Seress Rezső zeneszerzővel, a Szomorú vasárnap komponistájával. Négyéves kora óta zongorázik, ötévesen már zenét szerzett. Egyik konzervatóriumi évfolyamtársa vitte el 1967-ben az Omega együtteshez, melynek zeneszerzője lett, a második Táncdalfesztiválon ő kapta a hangszerelői díjat Zalatnay Sarolta Nem várok holnapig című daláért.
Néhány hónapig a Scampolo együttesben játszott, majd 1968-tól az Omega "teljes jogú" tagja lett, Gyöngyhajú lány című szerzeménye a magyar rockzene egyik első nagy külföldi sikere volt. 1971-ben három zenésztársával megalakította az első magyar "szupergrupot": a Locomotiv GT elnevezés a mozdony erejére, teherbírására és a versenyautók (Grand Tourismo) gyorsaságára utalt.
Az LGT-re külföldön is felfigyeltek, koncerteztek Angliában és az Egyesült Államokban is, idővel a tagcserék nyomán csak ő maradt az eredeti felállásból. Dalai ma is élnek a köztudatban, szinte nincs olyan ember az országban, aki legalább egyszer ne hallotta volna például a Miénk itt a tér, a Ringasd el magad, a Neked írom a dalt vagy a Szólj rám, ha hangosan énekelek című szerzeményét.
Az LGT, amely a tabáni koncertekkel hagyományt teremtett, 1992. május 17-én a Nyugati pályaudvar nagycsarnokában rendezett koncerttel köszönt el közönségétől, de 1997-ben, majd 2002-ben újra lemezt készítettek (utóbbit az óbudai Hajógyári-szigeten rendezett LGT-fesztiválon mutatták be), s tavaly öt év hallgatás után hatalmas sikert arattak a Sziget-fesztivál "nulladik" napján.
Musicalszerzőként is sikeres
Presser több hazai előadónak (Zorán, Katona Klári, Demjén Ferenc, Révész Sándor) írt sikeres albumokat, emellett számos musical zeneszerzője. 1973-ban született Déry Tibor kisregénye alapján a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról, 1975-ben mutatták be a Harmincéves vagyok című musicalt, két évvel később Fejes Endre regénye nyomán született a Jó estét nyár, jó estét szerelem.
A budapesti Vígszínház zenei vezetője 1978 óta, ahol önálló dalesteket ad, több mint húsz éve megy teltházzal A padlás című "félig mese, félig musical", s tíz éve mutatták be a Szent István körút 14. című zenés darabját. Ő írta az Operaházban 1982-ben premierre vitt A próba című balett zenéjét (az Electromantic egyik darabja a BBC televízió szignáljaként is felhangzott), s ő vitte sikerre Dés László Nagy utazás című dalát a Sose halunk meg című filmben.
További érdekességek Presserről a következő oldalon folytatódik.
[2011.05.27.]