Nyolc magyar együttes képviselheti hazánkat Európa-szerte a Zene Ünnepén.
Öt európai ország fővárosában - Berlinben, Brüsszelben, Londonban, Párizsban és Pozsonyban - tevékenykedő magyar kulturális intézetek közösen írtak ki pályázatot a június 21-i több helyszínes zenei fesztiválra.
A
Zene Ünnepét először 1982-ben rendezték meg Franciaországban.
Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a meteorológiai nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék, és bárki „büntetlenül“ zenélhessen a köztereken, függetlenül attól, hogy amatőr, vagy profi előadó. A Zene Ünnepe európai, sőt világméretű megmozdulássá vált: több mint száz országban rendezik meg június 21-én.
A mára nemzetközivé vált rendezvény gondolata akkor is, most is ugyanaz: kicsiknek és nagyoknak, szegényeknek és gazdagoknak egyaránt ingyenessé, elérhetővé tenni a zenét. A francia fővárost egy teljes napra muzsikaáradatba borító rendezvénysorozaton tavaly a már valódi profizmusra és hazai ismertségre szert tett
Napra és
Zuboly zenekarok, valamint az ifjú tehetségeket számláló, külön e pályázatra készült repertoárral jelentkező Live Act formáció képviselte hazánkat.
Tavaly előtt
Lakatos Róbert és a
Rév, valamint
Mitzura lépett fel a francia-magyar közönség előtt. A pályázó zenekarok listája a
Magyar Intézet (oldalsó link) oldalán a
Fête de la Musique címszó alatt a
„tableau à télécharger” feliratra klikkelve megtalálható.
A beérett gyümölcsAz összefogás meghozta a gyümölcsét, hiszen a
Párizsi Magyar Intézet által először tavaly meghirdetett felhívásra akkor százhuszonhét pályázat érkezett, idén már százkilencvenegyen kívántak élni a külföldi fellépés lehetőségével. Az idei lesz a harmadik év, amikor a francia fővárosban a Zene Ünnepén magyar zenekarok külső helyszínen, százak-ezrek előtt léphetnek fel.
A
Balassi Intézet hálózatához tartozó Párizsi Magyar Intézet tavaly írt ki először pályázatot magyar zenekarok részére az eseményen való részvételre. Derdák András igazgató azt szerette volna elérni, hogy minél több magyar tehetség kapjon esélyt a francia nyilvánosság előtt való bemutatkozásra.
A sikeres programhoz idén csatlakoztak a berlini, a brüsszeli, a londoni és a pozsonyi magyar intézetek is. Közös pályázatuk célja a Zene Ünnepén való egyszeri fellépésen túl az, hogy a kiutazó zenekarok lehetőséget kaphassanak, hogy a kint töltött maximum hat nap alatt saját csatornáikon elindulva, önállóan megszervezhessék következő turnéikat. Az intézetek vállalták a kiutaztatás költségeit és a szállás biztosítását a zenészek és menedzsereik számára. Ezen kívül a helyszínen terjesztendő idegen nyelvű szórólapok (zenekaronként ötszáz darab) elkészítését, az anyagok eljuttatását az adott ország szaksajtójához, továbbá a zenekar bemutatkozó anyagának megjelentetését a saját honlapjaikon.
A pályázatra olyan zenekarok jelentkezését várták, akik azon túl, hogy szívesen képviselik hazánkat a magyar népzene gyökereiből táplálkozó, de a XXI. század zenei stíluselemeit is felhasználó muzsikájukkal, van ambíciójuk együttműködni angol, belga, francia, német, illetve szlovák szervezőkkel, művészekkel, és önállóan is képesek kapcsolatokat építeni jövőbeni külföldi megjelenésük számára.
Az intézetek heteken át tartó alapos munkával választották ki a számos tehetséget felsorakoztató zenekarok közül a nyolc legjobbat. A legtöbb együttes szerencsét próbált már több nagyváros felhívásán is, így a külföldi kulturális képviseletek összehangoltan és egymásra tekintettel hozták meg döntésüket.
Párizsba kilencvennyolc,
Pozsonyba kilencvenhét,
Berlinbe kilencvenegy,
Brüsszelbe hetvennyolc,
Londonba hetvenhét pályázat érkezett.
A helyi zenei adottságok figyelembevételével
Berlini Collegium Hungaricum az
Etnoromot, valamint a
Bágyi Balázs Quartet és
Salamon Beáta formációt ítélte a legjobbnak. A program súlyára való tekintettel az esti órákban a berlini fesztivál kiemelt helyszínén a Pfefferberg komplexumban mutatkoznak be a magyar tehetségek.
Brüsszelben a Zene Ünnepe négy napos lesz, a magyar előadó, a Debrecenben alakult
Ninjahelikopter június 22-én lép színpadra. Az együttes zenéje egyformán építkezik improvizációkból, filmes hangulatokból, a különböző népek dallamvilágából. A hattagú zenekart 2007 márciusában hívta életre
Mészáros Ádám gitáros-zeneszerző.
Londonba Ferenczi György és a Rackajam együttes utazhat, ők a
Hyde Parkban felállított színpadokon az
Exhibition Road Parade keretében léphet fel. A zenekarvezető művész-énekes,
Ferenczi György korábban már szájharmonika világbajnokságot is nyert. Egyedi formációjában a népzene és a drum’n’bass keveredik a blues-zal.
A
pozsonyi magyar intézet célja az volt, hogy olyan érdekes hangzású bandákat válasszon, akik játéka az utcán véletlenül arra sétálókat is ott marasztalja. Ezért döntött a
Hétrét és az
Úzgin Űver zenekarok mellett.
A
Párizsi Magyar Intézet kilencvennyolc jelentkezőjéből a
Folktronika és a
Goulasch Exotica zenekarokat várja a PMI épületével szemközti sétányon, az Allée du Séminaire-en felállított szabadtéri színpadára. A Folktronika hangzásvilágbeli különlegessége abból fakad, hogy egy rockzenekar dolgozza át a népdalokat és a népzenei motívumokat elektronikus hangszerekre. Míg a Goulasch Exotica-ban három magyar DJ állt össze és népdalainkat vidám, jól táncolható, zeneileg eklektikus alappal (swing-dub-hip-hop-ska-bootleg-balkán) bolondították meg.
-ej/balassi intézet-
[2008.06.05.]