Jótékonyság és zene - interjú Várkonyi Attilával
Várkonyi Attila egy személyiség. Ez a jó és a kényelmesebb kifejezés is, mert ha megpróbálnánk valamivel aposztrofálni, mint például rádiós műsorvezető, akkor biztosan melléfognánk, hiányt szenvedne a neve. Megtudhatjuk tőle, mennyi mindenben van benne a keze, és hogy miben látja a zene jótékonyságát.
- Meg tudja számolni, mennyi mindent csinál jelenleg?- Nagyon nehéz ezt összefogni. A fő tevékenységem, hogy docens vagyok a Kodolányi János Főiskolán, illetve a Művészetek Palotájában tervezem meg a könnyűzenei programokat, színpadra teszem őket, plusz még a gyerekműsorokat is én koordinálom. Emellett nagyon fontos a szívemnek a Juventus Rádió, hiszen a csatorna újkorától kezdve itt dolgozom. A Sport Televíziónál is van egy integrált sportműsorom és lemezlovas is vagyok mindemellett. Mondhatni sok tevékenységem van, de örömömet lelem mindezekben.
- Van hierarchia a teendői között? Ha igen, akkor hányadik helyen áll a zene?- A zene mindig első, és nem azért, mert a zene.hu-nak nyilatkozom, hanem mert a muzsika mindenhova elkísér. Gyerekkorom óta része az életemnek, már a szüleim is vittek komoly- és könnyűzenei koncertekre egyaránt. Szerintem nincs ilyen vagy olyan zene, csak jó és rossz. Andragógia tanszéken tanítok, ott is gyakran előkerülnek a dallamok. A zene a sportnak és a jótékonysági eseményeknek is szerves része, és természetesen a Juventusban magától értetődően van jelen.
- Ön a karitatív tevékenységeit egyértelműen őszintén csinálja, míg egyesek csak reklámcélokkal, mégis sokszor egy lapon szerepel azokkal az emberekkel. Ez nem esik rosszul?- Igazából én magammal vagyok elszámolásban, így nem foglalkozom sokat ezzel. Néha furcsa, mert én húsz éve véradó vagyok, és tudom valamelyik plakáton szereplő valamelyik művészekről, hogy sohasem adtak még. Ilyen helyzet is van, de ezért érezze ő rosszul magát. Ez pontosan olyan, hogy mindenki főz, még az is, aki nem tud. Engem is hívtak ilyen műsorba, de oda az menjen, aki valóban tud.
- Ha úgy vesszük, a zene is egy jótékony dolog az életünkben. Mégis, miért születnek szomorú számok?- Erre a legeklatánsabb példa a ’Szomorú vasárnap’, ami évtizedeken keresztül szedte, és szedi mai napig az áldozatait, rengeteg öngyilkosságot csatolnak ehhez a dalhoz. Ez Seres Rezső nótája, amit a világon Frank Sinatrától kezdve Robbie Williamsig mindenki elénekelt. Tipikusan az az eset, ami a szomorúságról szól, de szerintem így, ezzel együtt kerek a történetünk. A dal az életünk tükre, így mindenről írunk számokat, hiszen minden megesik velünk.
- DJ Dominique (VA művészneve) már nagyon régóta a zeneiparban tevékenykedik. Vannak még ebben a szférában céljai? - Minél több jó rendezvényt szeretnék csinálni. Nem panaszkodom, mert heti három-öt fellépésem is van, rengeteget utazom, de szeretem az embereket és a zenét. Ezt kívánom sokáig megtartani.
-Fábián Tamás-
[2008.10.22.]