Az amerikai zongoristapáros különleges estje a MüPában
Ma este 19 órától a Művészetek Palotájában fellép Michael Jamamis & Frances Veri, amerikai zongoristapáros, akik Gershwin-etűdöket adnak elő. A ma esti jótékonysági koncert az áprilisi, Carnegie Hall-ban megrendezendő New York-i koncertjük előzetese.
Frances Veri és Michael Jamanis pennszilvániai művészek, a PAM, a pennszilvániai zenei iskola alapítói, oktatói. Közérdekű feladataik, érdemeik mellett közel negyven éve világhírű zongoristaduóként, a legismertebb Gershwin interpretátorokként tartja számon a párost a szakma. 2009 február 4-én 19 órától a Művészetek Palotájában találkozhatnak az érdemes művészekkel, az Egy Est George Gershwinnel című jótékonysági koncerten.
Veri és Michael Jamanis 1991-ben kezdték „összerakni” az akadémiát (a PAM-et), mellyel gyerekek, fiatalok zenei képzését, zene iránti fogékonyságát szerették volna felkelteni egy olyan régióban, ami távol esik a nagyvárosok központjaitól. A PAM 2006 óta (főleg donációkból épített) egy igazi XXI. századi korszerű multifunkcionális intézménnyé nőtte ki magát, mely szó szerint ontja a tehetségeket. Budapesti koncertjük pedig éppen kapóra jött, hogy megismerhessék a magyar zeneoktatási iskolákat, metodikát. Pár nap alatt bejártak több budapesti gimnáziumot, főiskolát, egyetemet. Lenyűgözve mesélik az itt tapasztaltakat.
- A Kodály módszertan nem volt ismeretlen számomra, ám vágytam rá, hogy lássam, hogyan is ültetik ezt gyakorlatba ott, ahol ezt kifejlesztették. Ám amit ezekben az iskolákban tapasztaltam, túlszárnyalja legmerészebb elképzeléseim. Az oktatók példanélküli elkötelezettségéről és hivatástudatáról győződtünk meg! A gyerekek meg úgy és olyan szeretettel tanulják a zenét, mint nálunk az oly népszerű kosárlabdát a mieink. Igazából nem is tanulják, gyakorolva sajátítják el a zene, az éneklés alapjait. És míg nálunk szinte elképzelhetetlen egy hangszerkíséret nélküli zeneóra, itt a gyerekek énekelnek, vokáloznak, kórusoznak - mondta Frances.
Nem ez az első európai útja a zongorapárosnak. Évente nyári zenei táborokat, szabad egyetemet szerveznek Olaszországban, ahol bekapcsolják a helyi művészeti élet képviselőit is a programokba. Szándékuk, hogy ez a tábor, Magyarország és más államok részvételével, egy nemzetközi szellemi, zenei műhellyé nője ki magát, ahol a diákok szünidős tevékenységek mellett énekelnek, zenélnek.
-Datki Szabolcs, zene.hu-
[2009.02.04.]