Egy opera, egy este kétszer az Operaházban
Október 11-én a magyar Állami Operaházban különleges előadás keretében játsszák el a Kékszakállú Herceg Várát. Egyetlen este kétszer adják elő, két különböző, de egymással szorosan összefüggő előadásban.
A Kékszakállú herceg vára a magyar operatörténet legjelentősebb alkotása. Ez az egyetlen magyar opera, melyet az egész világon játszanak, és amelyet a világ valamennyi operaházában újra és újra látni kíván a közönség. Pedig nem könnyű darab, nem a dallamosságot középpontba állító, hagyományos, „olaszos” opera, hanem rendkívül intenzív, sokféleképpen értelmezhető allegorikus mese, amelynek lélektani mélységei komoly intellektuális kihívást jelentenek minden kor számára.
A 125 éves Magyar Állami Operaház 2009-es színrevitele rendhagyó értelmezéssel kívánja gyarapítani a darab rendkívül gazdag hazai interpretáció-történetét.
"Egyetlen este kétszer adjuk elő, két különböző, de egymással szorosan összefüggő, egymást kiegészítő előadásban. Hartmut Schörghofer rendezővel úgy gondoljuk, hogy újabb dimenzióval gazdagodhat a mű a kétszeri eljátszásnak köszönhetően: „térbelivé” válhat a megértés; mint amikor azonnal újraolvasunk egy könyvet, s ezáltal más és más részletek maradnak meg bennünk, újabb hangsúlyokkal gazdagodik a műről alkotott képünk" – magyarázza Fischer Ádám karmester.
[2009.10.07.]