Az újonc Kaiser Chiefs triplája
Szerdán este a londoni Earl’s Courtban gazdára találtak a brit zeneipar legrangosabb díjai
Ha egy díjátadó jelöltlistája a legkisebb meglepetéssel sem szolgál, akkor nyilván magától a díjkiosztótól sem várhatunk váratlan fordulatokat. Gyanítom, a 26. Brit Awards januárban nyilvánosságra hozott jelöltjei kapcsán senki sem kapta fel a fejét, és a szerdai gála is nagyjából a várt végeredményt hozta.
Nagy-Britannia zenepiacán az elmúlt évben régen tapasztalt kétsíkúság lett úrrá. De ez a látszat ellenére nem gyakorol negatív hatást, sőt, évek óta nem volt ennyire jó és minőségi a felhozatal. Pedig nincs új a nap alatt. Most a nyolcvanas évek újrahasznosítása folyik. Legalábbis az egyik oldalon, ahol az évtized zenéjéből merítő, néhány esetben arcátlanul lopó gitár- és diszkóelőadók, pontosabban inkább zenekarok vannak. Velük szemben az érzelmes, melankolikus énekesek állnak, akik iránt különösen a júliusi londoni terrortámadás óta hihetetlenül megnőtt az érdeklődés.
Jelöltek
A jelöltlista ismeretében nyilvánvaló volt, hogy ezúttal is – akárcsak tavaly – főleg újoncok lesznek a díjkiosztó sztárjai. Öt-öt jelölést gyűjtött be a Koszovót is megjárt egykori katonatiszt, a melankolikus dalok királya, James Blunt és az öttagú leedsi Kaiser Chiefs. A Coldplay négy nominációval büszkélkedhetett, Chris Martin zenekarát három-három jelöléssel a nálunk egyelőre teljesen ismeretlen skót dalszerző-énekesnő, KT Tunstall és az ugyancsak skót Franz Ferdinand nevű kvartett követte. A nemzetközi zeneélet képviselői közül Madonna és a kanadai Arcade Fire nevű zenekar kapta a legtöbb jelölést, ők is három-három kategóriában indultak.
Döntőbizottság
A győzteseket több száz szakember: újságíró, lemezlovas, zenei producer és koncertszervező választotta ki. A legjobb brit rockzenekarnak és a legjobb brit koncertzenekarnak járó trófeát a rádióhallgatók, tévénézők és a Kerrang! című rockmagazin olvasóinak szavazatai alapján ítélték oda, a legjobb brit újoncot pedig a Radio 1 hallgatói választották meg.
Győztesek
Mindenki azzal számolt, hogy James Blunt viszi haza a legtöbb elismerést, mivel az elmúlt hónapokban fenekestül felforgatta a brit zenepiacot, tavaly ő adta el a legtöbb nagylemezt a szigetországban, 2,37 milliót. A várakozással ellentétben azonban az öt jelölésből csak kettőt váltott díjra. Ugyancsak két elismerést zsebelt be a Coldplay és a Green Day. Az est legnagyobb győztese az első nagylemezét Employment címmel tavaly márciusban megjelentetett Kaiser Chiefs lett. Egy díjazott nevét, az Életműdíjban részesülőt szokás szerint már novemberben bejelentették, ezúttal Paul Weller kapta meg a több mint negyedszázados zenei tevékenységéért.
Fellépők
A gálán számos előadó és együttes fellépett: Kelly Clarkson, KT Tunstall, James Blunt, Prince, Kanye West, a Coldplay és a Kaiser Chiefs mellett a legnagyobb ováció az Életműdíjjal kitüntetett Paul Weller előadását kísérte.
Brit Awards 2006 – Díjazottak
A legjobb brit női előadó – KT Tunstall
A legjobb brit férfi előadó – James Blunt
A legjobb brit zenekar – Kaiser Chiefs
A legjobb brit album – Coldplay: X&Y
A legjobb brit kislemez – Coldplay: Speed Of Sound
A legjobb brit újonc – Arctic Monkeys
A legjobb brit popelőadó – James Blunt
A legjobb brit rockzenekar – Kaiser Chiefs
A legjobb brit koncertzenekar – Kaiser Chiefs
A legjobb brit urban előadó – Lemar
A legjobb nemzetközi női előadó – Madonna
A legjobb nemzetközi férfi előadó – Kanye West
A legjobb nemzetközi zenekar – Green Day
A legjobb nemzetközi album – Green Day: American Idiot
A legjobb nemzetközi újonc – Jack Johnson
Életműdíj – Paul Weller
Puha József (Új Szó)
[2006.02.17.]