Egy hét Bartók Béla munkássága jegyében
Az idén indult az interneten is hallgatható budapesti nonprofit, kulturális, kisközösségi rádió egy héten keresztül, naponta több órában, neves meghívott zenészvendégek részvételével, intejúkkal, elemzésekkel, zenei anyagok gazdag bemutatásával tiszteleg Bartók Béla életműve és máig élő hatása előtt.
Az egyhetes programsorozat (november 6-12.) adásaiban a rádió munkatársai megpróbálják feltérképezni, hogyan él tovább a különböző zenei (és más művészeti) műfajokban Bartók művészi koncepciója, zenei gondolatvilága, hagyománytisztelete és erkölcsisége, humánuma.
A programokból: - beszélgetés Oláh Kálmán nemzetközi hírű magyar dzsesszzongoristával, Kiss Ferenc ős-Kolindás és -Vízöntős etnozenésszel, Agócs Gergely népzenekutatóval, Cziránku Sándor gitárossal és Selmeczi Jánossal, a Camerata Transsylvanica hegedűsével és művészeti vezetőjével
-
Bartók hatása a jazz-ben - Benny Goodmann-től Chick Coreáig és Herbie Hancock-ig (Vendég: Márkus Tibor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének adjunktusa, az Equinox Jazzquartet vezetője) (nov. 6. 19h)
-
Bartók hatása a rockzenében és a progresszív rockban (ELP, Collegium Musicum, King Crimson, Focus, Ekseption, Gentle Giant, East of Eden stb. Műsorvezetők a rádió munkatársai: Muka László, Tóth Zoltán, Fóth Miklós, Kenéz István) (nov. 12. 10h)
-
Bartók és a film (Bartók hatása a XX. sz. második felének filmművészetére és filmzenéjére. Beszélgetés Székelyi Péter filmesztétával, műsorvezető: D. Kiss Gábor) (nov. 9. 15h)
-
A Bartók Emlékház (Beszélgetés Szirányi Jánossal, a Ház igazgatójával, műsorvezető: D. Kiss Gábor) (nov. 9. 16.30 h)
-
Bartók hatása a kísérleti és komolyzenére (Bethlenfalvy Bálint, fiatal zeneszerzővel beszélget Matykó Károly)
-
Bartók ismert és ismeretlen kórusművei (Vendég: Tóth Árpád karnagy, a Zeneakadémia doktorandusza) (nov. 7. 20h)
- Bartók a hajón (felidézzük Bartók Béla életének sorsfordulóit, megpróbáljuk rekonstruálni, milyen gondolatok járhattak a fejében az Amerikába tartó hajó fedélzetén, egyedül a korlátnak támaszkodva. Műsorvezető: Kádár György és Ódor Gabriella, a rádió munkatársai) (nov. 10. 18h)
-
Lehetséges-e Bartók és az india zene társítása? (Bakaja Zoltán hegedűművésszel beszélget Mátyus Attila)
- Mit gondolt Bartók korának könnyűzenéjéről?
- Kékszakállú (Hogyan látjuk az operát 30 évvel a szexuális forradalom kifulladása után? Stúdióbeszélgetés, melynek során lejátsszuk az opera teljes zenei anyagát, elmeséljük a sztoriját és a mű befogadása közben szerzett élményeinket. Műsorvezető: Kádár György és Ódor Gabriella) (nov. 11. 18h)
- Mindeközben végig folyamatosan játszanak ismert és kevésbé ismert Bartók műveket.
- Hullámvadász-összeállítás -[2006.11.02.]