Világpremierre készül az Operaház
Margaret Mitchell Elfújta a szél című nagy sikerű regényéből készítettek színpadi változatot a Magyar Állami Operaházban. A feldolgozást Pártay Lilla (koreográfia) és Antonin Dvořák (zene) készítette.
Az érett gyümölcsA világhírű könyv nyomán készített koreográfia ötlete már több, mint 10 éve megvalósításra vár: már kész volt a zenei koncepció, a díszlet- és jelmez-tervek, sőt a koreográfia is, a bemutatásra azonban nem kértek engedélyt az örökösöktől. Most azonban minden adott egy érett, nagyszerű előadás megvalósításához.
Pártay Lilla elmondta, hogy a koreográfia készítésénél inkább a regényre támaszkodott, mivel „
abból olyan dolgokat is megkap az ember, amit a film esetleg kihagy.(...) A tánc ugyanis nem próza, itt nagyon sok érzelmi dolgot lehet kifejezni, amelyek sejtetnek valamit, ami nincs szavakban kimondva.”
Az ígéretek szerint, akik nem látták a filmet, és még a könyvet se olvasták, azok is megértik a mű lényegét. A díszletet Kézdy Lóránt készítette, a jelmeztervező pedig Schaffer Judit.
Zene: Antonin DvořákA színpadi változat zenéjét Antonin Dvořák készítette és Medveczky Ádám dolgozta át, közreműködött az Amadinda ütőegyüttes. Az összekötő zene Rácz Zoltán munkáját dicséri.
„
A szláv romantika nagyszerű mestere három évet töltött Amerikában, egy New Yorkban működő zenei intézet vezetőjeként, ahol zeneszerzést tanított. Miközben az európai zenei kultúrát oktatta, művészete magába szívta az ottani hatásokat. A néger zene ritmusa és egzotikus dallamvilága, az indián melódiák lágy, nosztalgikus hangvétele mind helyet kapott az ekkor írt művekben.” - válaszolta Medveczky Ádám arra a kérdésre, hogy miért éppen Dvorak-ot választották, majd folytatta: „
Dvořak zenéjének eleven ritmikussága - az amerikai hatásoktól függetlenül is - kiváló alap a táncra; kifejezésének sokrétűsége pedig minden jellemet és szituációt képes illusztrálni.”
A könyv és a film is hatalmas siker voltMargaret Mitchell 1900-ban született Atlantában (délen). 1926 és 1929 között írta az
Elfújta a szél-t, mihet kiadót csak hosszas keresgélés után talált: senkiben nem volt elég bátorság ahhoz, hogy az elsőkönyves szerző ezeroldalas regényét megjelentesse. Ezért az olvasók csak 1936-ban vehették kézbe a három dolláros könyvet, amely minden addigi eladási rekordot megdöntött, és a következő évben
Pulitzer-díjat kapott.
A regényhez hasonlóan a film is Scarlett reményét mutatja be, a gigantikus művet a debütálás után rögvest a szívébe zárta a közönség. A számtalan jelölés mellett az
Oscar-gálán 10 kategóriában hozta el a legjobbaknak járó elismerést
A bemutatóra március 23-án és 24-én kerül sor, de lesz még előadás márciusban (30) és áprilisban is.
-nagy-
[2007.03.19.]