2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Kapcsolatok
Clayton Joseph Chenier

Clayton Joseph Chenier

Harmónikaművész

Clayton Joseph Chenier 1957-ben, a Zydeco Király (Zydeco: louisianai feketék tánczenéje, francia-kreol-amerikai műfaj - egyfajta kreol blues, mely az ’50-es években lett népszerű Louisianában - fő hangszerei a tangóharmonika és a mosódeszka), Clifton Chenier fiaként látta meg a napvilágot. Apja volt egyébként az első kreol zenész, aki Grammy-díjat nyert.

C.J. 21 éves korában zenei ösztöndíjat nyert a Texas Southern University-re, nem sokkal ezután csatlakozott híres édesapja együtteséhez a Red Hot Louisiana Band-hez is. Korábban főleg soul, jazz, funk és pop zenével foglalkozott. Szaxofonon, fuvolán és mindenféle billentyűs instrumentumokon is játszik, a harmonika apja hatására lett a hangszere.

Az idősebb Chenier mellett első kézből tanulhatta meg mit is jelent egy világklasszis együttes vezetése és a turnék során tett szert arra a színpadi rutinra, ami ma a világ legjobb előadóművészei közé helyezi őt.

Édesapja 1987-es halála után C. J. folytatta a Red Hot Louisiana Band vezetését. Első lemezüket az Arhoolie Records adta ki, majd jött a Slash és később a chicagoi Alligator Records. Amikor Paul Simon 1990-ben felvette a 'Rhythm of the Saints' albumát, kifejezetten ragaszkodott C.J. Chenier személyéhez (mellesleg ezeken a felvételeken Ringo Starr volt a partnere).

2005-ben, amikor az új kiadója, a Harmonia Mundi számára elkezdett dolgozni a mostani lemezén arra gondolt, hogy az eddigieknél bensőségesebb anyagot hoz össze felvonultatva a kreol zene déli gyökereit.

Hasonlóan a klasszikus Rudy van Gelder féle Blue Note lemezekhez itt is az volt a koncepció, hogy bármilyen utólagos kozmetikázás nélkül egyszerre feljátszva kerüljön rögzítésre minden. A munkafolyamat közepén jöttek a hurrikánok és ezzel teljesen új irányt határoztak meg. Sokkal erőteljesebb, bluesosabb és némiképp keserűbb lett az elkészült anyag végkicsengése.

2005 őszén C.J. szülővárosát és környékét kétszer is hurrikán-csapás érte, majd azt követően áradások sújtották a területet – ekkor C.J. a korábbi zenéjétől gyökeresen eltérő hangulatú muzsikát kezdett írni.

A Katrina hurrikán louisianai rombolása miatt érthető Chenier szomorkás hangulata: ezt önti a 'Desperate Kingdom of Love'-ba, amely a tragédia utáni reménykeresésről szól.

2006-ban a legjobb világzenéi albumok közé választották C.J. Cheiner új albumát. 193 ország van ezen a bolygón, és a legtöbbnek megvan a saját zenéje is.

[2007.03.26.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még