Honvéd Táncszínház
A Honvéd Táncszínház a bartóki-kodályi szellemiség jegyében 1982-ben született. Ahogyan Bartók Béla és Kodály Zoltán kiemelte a népzenét a maga autentikus megjelenéséből, s bevezette a koncertdobogóra, ugyanúgy tett e táncszínház létrehozója, Novák Ferenc koreográfus-rendező: a tánc mozgásanyagából szuverén színpadi drámákat teremtett.
Ehhez fiatal alkotótársakat nyert meg: tánctörténeti lépésként a Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatának szinte teljes végzős osztályát „csábította” a Honvédhez, s zenei kísérőnek megalakította a Hegedős együttest. Táncszínházi dramatikus műveivel Novák valóságos iskolát teremtett, s köré sajátos alkotóműhely is szerveződött, ahol sok fiatal, pályakezdő koreográfus kap bemutatkozási lehetőséget. A tanítványok közül többen is merész kísérletekre vállalkoznak az autentikus mozgásanyagból már expresszív formavilágot vagy akár szürreális tánckölteményeket alkotva.
A 35 fős Honvéd Táncszínház „anyanyelve” a Kárpát-medence néptánckincse, melyből a nagy-formátumú táncdrámáktól a népi vígjátékokig, a klasszikus tragédiáktól a mesedarabokig a sokféle repertoár építkezik. Valamennyi közös jellemzője – az „anyanyelv” mellett – a szinte rendkívüli dinamika, a táncosok virtuozitása, a színpadképek látványossága, s az eredeti népi viseletek színpompás gazdagsága.
A Honvéd Táncszínház az utóbbi évtizedekben világjáró együttessé vált: így a magyar kultúra reprezentánsaként a táncosok adták a sevillai és lisszaboni világkiállítás nemzeti programját.
[2007.02.28.]