KFT
A KFT zenekart 1981-ben alakította négy korábbi zenész- és iskolatárs: Laár András, Bornai Tibor, II. Lengyelfi Miklós, Márton András, és a véletlen szerencse.
A zenekar rögtön a megalakulás évében két díjat nyert Magyarország akkori legnagyobb zenei eseményén, a Magyar Televízió Tánc- és Popdal Fesztiválján. Slágerük, a Bábu vagy szokatlan hangzásával, a festett arccal, jelmezekben előadott bábu-szerű koreográfiájával egycsapásra ismertté tette őket az egész ország előtt. A fesztivált követő négy hónapban kétszáz hazai koncertmeghívásnak tettek eleget.
Eredeti hangzás- és szövegvilágukkal sajátos magyar „Új hullámot” teremtettek, e stílus első számú zenekarának számítanak. Kilenc önálló albumot és több kislemezt jelentettek meg, más népszerű előadók kértek tőlük dalokat, dalszövegeket, hívták meg őket vendégszereplésre. Bornai Tibort a szakma 2001-ben az év szövegírójának választotta.
A társaság szívesen alkalmaz színházi eszközöket, ami megnyilvánul a koncertekbe épített abszurd jelenetekben, versekben. Elmúltak az ünnepek című önálló zenés színdarabjukat a magyarországi mozgásszínház központjában, a Szkéné Színházban mutatták be. A KFT a színházi elemek mellett előszeretettel alkalmazza az éppen megjelenő legújabb technikákat is.
A nyolcvanas évek közepén már multimédia-tartalmú számítógépes programot fejlesztettek a Bál az Operában című albumuk mellé. Az internet magyarországi megjelenése hajnalán, 1996-ban – amikor az egész országban még csak egyetlen személy foglalkozott a domain nevek hivatalos bejegyzésével – Bál az Interneten címmel rendeztek nagyszabású koncertet a Budapest Sportcsarnokban, tizenötezer néző előtt.
Ezen a koncerten az internet segítségével valós időben „festett” számítógépes illusztrációt az óriás kivetítőre egy dalhoz Wahorn András festőművész Los Angelesből, és énekelt szinkronban a zenekarral Hazel O’Connor énekesnő egy dublini (Írország) stúdióból. A lebonyolításban három ország telefontársasága és több neves számítástechnikai cég vett részt.
A harmadik évezred kezdetén, 2003-ban, a Higiénikus ember című albumuk ősbemutatójára a világűrben került sor.
Az amerikai Cosmic Call program keretében Sir Arthur C. Clarke, David Bowie, Greg Lake és Sally Ride űrhajós üzenetei mellett a KFT zenekar dalai, és egy, a földönkívülieknek szóló Földönbelüli kommunikáció című, 30 másodperces videóüzenetük is útnak indultak a Naprendszeren túlra. Az adásra július 5-én került sor egy óriási, 70 méter átmérőjű rádiócsillagászati antennával az ukrajnai Jevpatorijából.
Földi idő szerint 2004. január 4-én a KFT zenekar megérkezett a Marsra is. Igaz, egyelőre nem a valóságban, hanem egy időkapszulában, a Guszev-kráterben landolt egy DVD lemezen a Spirit marsszondával.
A csapat 2010 decemberében ünnepelte a 29. születésnapját az A38 Hajón. A több mint kétórás koncerten elővett néhány ritkán hallható dalt a zenekar, és kedvelt jelmezes jeleneteikből is előadtak párat. A koncertet megelőző vacsorán a KFT-konyha és az A38 I. osztályú éttermének közös ételkölteményeiből összeállított menüt tálalták fel a vendégeknek (Makákó Saláta, Parasztos Lábujjközpálladék-leves, A Cukrász Mosolya stb.).
A fellépést követő partin meglepetésszerűen - a KFT háta mögött megszervezve - fellépett a zenekar tagjainak gyerekeiből alkalmilag összeállt A Te Apád együttes (Bornai Szilveszter - szintetizátor, Lengyelfi Eszter - basszusgitár, Bornai Emma - ének, Lengyelfi Edit - akusztikus gitár, Laár Bence - szólógitár, Bornai Kamilla - ének az utolsó dalban, Szurok Ádám tiszteletbeli Bornai családtag - szintetizátor). Márton Áron igazoltan hiányzott, mert még csak 5 és fél éves.
[2006.11.01.]