Dream Theater
A Dream Theater története a nyolcvanas évek elején kezdődött, amikor a King’s Park középiskolában John Petrucci, John Myung és Kevin Moore együtt zenélt. Az érettségit követően elváltak útjaik, de a két John a Berklee School of Music-on folytatta tanulmányait, ahol Mike Portnoy dobossal együtt megalakították a Dream Theater alapját jelentő első formációt. Kevin Moore újra csatlakozott hozzájuk, és egy énekessel is, Chris Collins-szal bővült a felállás. Ők öten alkották a Majesty nevű formációt. 1986-ban vették fel első demo anyagukat, melyet a Dream Theater rajongók a mai napig másolnak, terjesztenek.
A kezdeti sikerek ellenére Chris Collins kilép az együttesből, egy év múlva találják meg helyére Charlie Dominici-t. Első lemezüket ebben a felállásban rögzítették. A megjelenés előtt nem sokkal egy másik zenekar jelezte, hogy ők birtokolják a Majesty nevet, így az utolsó pillanatban névváltoztatásra kényszerültek. Több lehetőség közül végül egy lebontott kaliforniai mozi nevét vették fel, így lett a csapat Dream Theater.
Az 1989-ben megjelent When Dream and Day Unite című albumuk pozitív visszhangja után kis visszaesés következett, mert pénzhiány miatt elmaradt a turné, és Charlie Dominici-től is megvált az együttes. 200 énekes közül 2 év alatt találták meg az utódot, James LaBrie személyében. Olyan, ma már klasszikusnak tekinthető albumok születtek ebben a felállásban, mint az 1991-es Images and Words vagy az 1994-es Awake. 1994-ben számos elismerés éri az együttest, több magazin az év együttesének választja Dream Theater-t, és John Petrucci lesz az év gitárosa.
Ebben az évben újabb tagcsere következik be, Kevin Moore úgy dönt, nem folytatja tovább az együttessel. Derek Sherinian lesz a csapat új billentyűse egészen 1999-ig, amikor Jordan Rudess csatlakozik az akkor már világhírű bandához. Ekkor alakul ki az a formáció, melyben a mai napig játszik az együttes, azaz James LaBrie – ének, John Myung – basszusgitár, John Petrucci – elektromos/akusztikus gitár, Mike Portnoy – dob, Jordan Rudess - billentyűs hangszerek.
A lassan negyed évszázada zenélő kvintett eddigi pályafutása során közel 20 lemezt adott ki. Az Octavarium korong címe arra utal, hogy ez a progresszív metál együttes nyolcadik stúdióalbuma. Ezt követte a Systematic Chaos 2007-ben, majd a Black Clouds & Silver Linings 2009-ben. James LaBrie énekes szerint utóbbival visszakanyarodtak kezdeti zenei megoldásaikhoz.
Az együttes többször lépett fel Magyarországon, 2000-ben és 2002-ben dedikálással egybekötött nagysikerű koncertet adtak a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán. 2005. június 14-én a már megszokott helyszínen hallgathatták meg a rajongók a már klasszikusnak tekinthető Dream Theater számokat. 2007-ben is tiszteletüket tették nálunk, és 2009. július 1-jén is ellátogatnak a Sportarénába.
[2005.04.06.]