Piramis
Som Lajos egy külföldi útja során eljutott egy Black Sabbath koncertre. Ez a koncertélmény arra sarkallta, hogy saját elképzelései alapján itthon keményebb rockzenét játsszon, és a korábbi szokásával ellentétben teljesen saját dalokra építse programját. Ezt az elképzelést (a Tűzkerék és a Taurusz után) a Piramisban valósította meg.
1975. januárjában alakult az együttes Som Lajos basszusgitáros vezetésével, a Neoton- és a Taurus évek után; a dobos Köves Miklós a Non -Stopból jött. Az első elgondolás szerint a zenei érdekességet két billentyűs játékos szerepeltetése adhatja. Így itt szerepel Gallai Péter és Lévay Tibor szabadkai muzsikus, aki a Münchenben élő, a Silver Convention és más együttesek szerzőjének és menedzserének Lévay Sylvester-nek öccse. Ö rövid idő után visszatér Jugoszláviába, katonai szolgálatának letöltésére. A szólógitáros Závodi János szintén a Non- Stopból jött. Októberben csatlakozik a zenekarhoz Révész Sándor énekes aki a Generál tagja volt azelőtt. Az első rádiófelvétel a "Ne bántsd a madarakat" volt, amelyet követett a zenekar máig is ismert slágere, a "Szállj fel magasra!" A nyári, Minivel közös lengyelországi koncertsorozatot egy őszi követi, ahol az angol Mud együttessel lépnek fel közösen, és a turnéról szóló tévéfilmriport alapozza meg tulajdonképpen a zenekar hazai népszerűségét.
1976 karácsonyán jelenik meg az első kislemez, amelyről a "Becsület" a sláger.
1977-ben az "Égni kell annak, aki gyújtani akar" c. dallal szerepeltek a Metronom'77 fesztiválon. Májusban megjelenik az I. számú Piramis LP. Az évi koncert turné befejező akkordja a Szolidaritási Rock Fesztivál, ahol az együttes vendége az angol Liar. Novemberben nyugat-európai turné, a Steppenwolf társaságában. Ebből is kiderült, hogy a rég megszűntnek hitt világhírű együttes létezik.
1978-ban megjelenik a Piramis II. December 23-án, eredeti ötlet színhelye a népszerű Budai Ifjúsági Park: tízezer fiatal melegszik át az e téli napon adott koncerten.
1979-ben a harmadik album jelenik meg, azon a "Kóbor angyal" a legnépszerűbb dal. Szeptemberben ismét a Budai Ifjúsági Park a színhely, ahol a következő koncertfelvételekből álló lemez anyagát rögzítik: "A nagy buli" címmel az év végére jelenik meg.
1980: szovjet turné és az V. album felvétele. Ez régebbi szerzeményeik angol nyelvű összesítése volt. Az együttes évente 60-70 ezer levelet kap és válaszol rajongóinak, akiknek nem csak a szövegek mondják ki az igaznak érzett dolgokat, hanem a kitűnő zene is. Som mozdony-erősségű basszusjátéka, Révész perfekt színpadi mozgása és felső hangregisztere, Gallai bravúros billentyűsjátéka, és a Révésztől eltérő énekhangszíne, szerzeményeinek külön világa, Závodi mesteri rock gitározása és Köves elegáns, és kemény dobolása.
1981-ben a hatodik nagylemez került a boltokba, "Erotika" címmel. A felvételek között mini-párbeszédek, egy kaland, egy szakítás a régi partnerrel és a végén egy újabb kaland, amelynek fejleményeit már nem tudhatjuk meg, mert a lemez előbb befejeződik. Zeneileg ez a lemez az ismert Piramis-hang folytatása, több instrumentális szólóval, a szövegíró Horváth Attila a kamaszkorát méltán követő felnőtt hangot üti meg. Május 14-én Nyugat Berlin mellett gyakorlatilag vége lett a Piramisnak. Ez volt Révész Sándor utolsó koncertje, kilépett. A zenekar folytatta nélküle, de a meglékelt hajó megállíthatatlanul süllyedt. Gallai énekelt tovább, kijött a Piramis Plusz, elkezdtek koncertezni is, de nem ment. A klasszikus rockzenének időlegesen bealkonyult 1980 végétől, az állami monopólum tótumfaktumai is levették a kezüket a zenekarról, és végül az aranyügy megadta a kegyelemdöfést a Piramisnak. Hosszú agónia után kimúlt a zenekar.
Révész 1985-ben jelentkezett szólóprojecttel, Som a Senatorral ugyanekkor, de igazából egyik próbálkozás sem lett tartós. Závodi a Hobo Blues Bandbe, Gallai a Bikinibe távozott. Révész csak 1986-ban tért vissza önálló szólólemezzel.
1992-ben végre Révész hosszas győzködés után kötélnek állt, összeállhatott újra a magyar rock egyik emblematikus zenekara. December 27, 28, 29, 30 és január 2 napokon 5 alkalommal újra megszólalt a banda. Gyakorlatilag beköltöztek egy hétre a BS-be. A koncertek szetlistája megegyező volt, tehát akinek megvan a 30-i TV felvétel, annak a többi 4 nap nem mondhat újat. A koncerteket onnan lehet megkülönböztetni, hogy A "Másnap" után Révész bemond egy számot, itt a 4214-est. Ennyi nap telt el, hogy utoljára a többiekkel egy színpadon állt. Ez értelemszerűen minden este változott.
2005 decemberében a 30. évfordulóra már terveztek koncertet de nem jött össze.
(piramis.hu alapján)
[2006.05.13.]