AC/DC
Az AC/DC alakulásának éve 1973-ra tehető. Malcolm Young első együttese (Velvet Underground), melyhez még 1971-ben csatlakozott, feloszlott. A gitáros elhatározta, hogy létrehoz egy olyan csapatot, amely egyfajta keményebb, feszesebb hangzású, boogie alapokon nyugvó rockot játszik majd. Az ötlet megvalósításába bevonta öcsét, Angus-t is, aki szólógitáron játszott. Az új banda basszusgitáros posztját Larry Van Kriedt, a dobosét Colin Burgess, és énekesét Dave Evans töltötte be. Ez a felállás – a lánytestvér Margaret Young ötletére, immár AC/DC néven – az év december 31-én, Sydney-ben, egy Chequers nevű klubban adta első koncertjét.
1974-ben számtalan koncert várta az ígéretesnek mutatkozó korai heavy metal bandát, mely a tagcserék sorozatát vonta maga után.
Az 1975. február 17-én megjelenő első nagylemezüket, a High Voltage-t, a Young-fivéreken kívül, már Bon Scott énekes, Mark Evans basszusgitáros és Phil Rudd dobos jegyezte. Ezt követően, 1975 júliusában, a T.N.T. című albumuk borzolta fel a rock-rajongók kedélyeit. A világsikert az ugyancsak High Voltage néven kiadott LP hozta meg, melyet az előző két anyag legjobb számaiból állítottak össze.
Az 1977-es év Londonban találja a sikert sikerre halmozó AC/DC-t. Gyors tagcsere: Mark Evans helyét a Bandit-ből átigazolt basszusgitáros, Clifff Williams foglalja el. Ekkorra - a banda arculatát nagyban meghatározó Bon Scott énekesnek és Angus Young szólógitárosnak köszönhetően -, elévülhetetlen érdemeket szereztek a rock rajongói körében.
Ilyen körülmények között, már-már szupercsapatként érte őket az énekes Bon Scott 1980. április 19-én, alkoholmérgezésben bekövetkezett halála. Szerencsés fordulattal azonban leszerződtették a Geordie hasonló adottságokkal rendelkező frontemberét, Brian Johnsont. Az elhunyt énekes emléke előtt tiszteleg a Back in Black album, mely ékes bizonyítékát adja az együttes folytatódó, töretlen sikerszériájának. Az 1980 júliusában megjelent LP, a statisztikák szerint, minden idők egyik legtöbbet eladott rock-lemezét produkálta, a maga 42 milliós példányszámával.
1983-ban újabb tagcsere; ezúttal Simon Wright ült be Phil Rudd helyére a dobok mögé. Az ezt követő évek (leszámítva a Flick Of The The Switch; a ’74 Jailbreak; a Fly On The Wall; a Who Made Who, valamint a Blow Up Your Video c. LP-k megjelenését) nem tartogattak különösebb meglepetést, eseményt az AC/DC (no és a közönség) számára; egészen addig, míg 1988-ban a Heatseeker című kislemezük nem landolt a brit 20-as lista 12. helyén. További személyi változásként Malcolm Young gitáros helyére unokatestvére Stevie került, majd 1990-ben Wrightot (Gary Moore és a Firm egykori ütőse) Chris Slade váltotta fel. Az új dobos a The Razor’s Edge c. lemezen mutatkozott be a közönségnek, mely egyszerre került fel az USA és a brit TOP 10-re. Ebben az évben egy nagyszabású amerikai koncertturnén vettek részt, melyet 1992- ben dupla LP-n is kiadtak.
1991-ben Salt Lake Cityben három rajongójuk halt meg erőszakos körülmények között a megvadult tömegben. A turné másik különleges eseménye, hogy Williamstől Paul Gregg vette át basszusgitárt. Az 1991-es év magyar szempontból is jelentősnek bizonyult; a neves rock & roll csapat a Népstadionban adott fantasztikus koncertet.
1995-ben az egykori dobos, Phil Rudd váratlanul visszatért a bandába, így a Ballbreaker címre hallgató (bocsánat: zúzó) korongot már vele vették fel. Ezt követően 1997-ben a Volts, majd pontosan az ezredforduló évében, a Stiff Upper Lip albumok láttak napvilágot az együttestől.
2008 őszén kerül boltokba a vadonatúj stúdióalbum, a Black Ice.
[2008.11.08.]