Nem harcolnak tovább: digitális piacra dobja zenéjét a legendás együttes
Az AC/DC korábban élesen bírálta és ellene volt a digitális zenei szolgáltatóknak. Úgy gondolták ugyanis, hogy dalaik mind fontos részét képezik az egyes albumoknak, és így külön-külön nem szerették volna elérhetővé tenni. Most azonban mégis úgy döntöttek, piacra dobják zenéket az iTunes-on.
És ma már az ausztrál rockerek 16 stúdióalbuma, négy koncertlemeze és három válogatása – melyeket több mint 150 millió példányban értékesítettek világszerte – elérhető az iTunes zenei áruházában.
Az AC/DC zenei videóit – kiadójuk, a Columbia Records szerint – hatszáz ezerszer nézték meg egy héten online.
„Ez az iTunes, Isten áldja, meg fogja ölni a zenét, ha nem vigyázunk” – mondta a zenekar vezető énekese, Brian Johnson a Reuters-nek 2008-ban, legutóbbi, Black Ice című albumuk megjelenésekor.
„Aggódom miatta. És biztos vagyok benne, hogy mindezt azért csinálják, hogy annyi pénzt keressenek, amennyit csak lehetséges. Mondjuk így, ez biztosan nem a szeretetről szól” – magyarázta.
Pénz beszél…
Alice Enders az Enders Analysis nevű médiaelemző vállalattól azt mondta: a csapat döntése kereskedelmi húzás volt.
„Az AC/DC talán most értette meg, hogy a jövőbeni eladásaik az iTunes-on, ami meredeken visszaveti a CD eladásokat az Amerikai Egyesült Államokban, a legjobb piacot jelenti hosszú távon. Ha nem tudod a zenédet a kiskereskedelemben szemtől szembe eladni az embereknek, nincs más választásod, mint digitális módon értékesíteni” – mondta a szakember a BBC-nek.
A banda épp most jelentette meg 20 éve első koncertlemezét, és hamarosan, 2013-ban érkeznek 40. születésnapjukat ünneplő turnéjukkal is.
A médiaelemző ugyanakkor rámutatott, hogy a banda lemezei továbbra sem elérhetők a Spotify-on.
„Ez nem elfogadott hozzáférési szolgáltató még” – fogalmazott.
Jogdíj problémák
Az AC/DC egyike azon utolsó nagy érdeklődésre számot tartó zenekarnak, akik elérhetővé tették zenéjüket az iTunes-on. A Beatles katalógusa 2010-ben vált letölthetővé, miután évekig folyt vita a jogtulajdonosok között.
Néhány zenész jogi lépést is tett lemezkiadójuk ellen, mert szerintük nem kapnak annyi részesedést a digitális letöltések után, amennyi járna nekik. Hasonló panasszal élt mostanában James Taylor, Eminem és Sister Sledge is.
-kiko-
[2012.12.01.]