2024. április 19. | péntek | Emma nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Amszterdami Királyi Concertgebouw Zenekar
 

Összes program

Kapcsolódó cikkek
Királyi zenekar a Palotában
     
 
Amszterdami Királyi Concertgebouw Zenekar
 
     

Amszterdami Concertgebouw Zenekar

Az Amszterdami Concertgebouw Zenekar 1888-ban alakult, és nagyon hamar Európa egyik legjobb szimfonikus együttesévé fejlődött. „Igazi nagyszerűség, csupa fiatalos üdeség és lelkesültség” – szólt az együttesről Richard Strauss véleménye már 1897-ben.

A zenekar, amely immár 1100 lemez-, illetve CD-felvételt is a magáénak mondhat, 1988 óta viselheti hollandul a Koninklijk Concertgebouworkest nevet, vagyis a „Királyi Zenekar” címet. Mariss Jansons előtt mindössze öt vezető karmestere volt: Willem Kes, Willem Mengelberg, Eduard van Beinum, Bernard Haitink és Riccardo Chailly. Közülük Mengelberg kereken fél évszázadig állt az együttes élén. Azokban az évtizedekben nemegyszer olyan zeneszerzők vezényelték a zenekart, mint Richard Strauss, Mahler, Debussy és Stravinsky, s koncertjein saját kompozíciója szólistájaként fellépett Bartók Béla, Rahmanyinov és Prokofjev is. Az amszterdami együttes később is szoros kapcsolatokat ápolt a mindenkori kortárs szerzőkkel, többek között Bruno Madernával, Luciano Berióval és Hans Werner Henzével, s ezt a hagyományt a jövőben is töretlenül ápolni kívánják.

A Concertgebouw Zenekar a késő romantika műveinek előadásával vívta ki magának a világhírt. Mahler-tradíciójuk azokban a koncertekben gyökeredzik, amelyeken Gustav Mahler számtalan alkalommal dirigálta az együttest. Bernard Haitink értő vezényletével lemezre is vették Mahler összes szimfóniáját. Repertoárjuknak ugyancsak szerves részét képezik Bruckner művei. Szimfóniáit, valamint a francia szerzők műveit elsősorban Eduard van Beinum vezető karmesterségének köszönhetően tartják műsoron 1945 óta. Riccardo Chailly operák és modern szerzők műveinek az előadásával koncerteken és CD-felvételeken egyaránt új impulzusokat adott a zenekarnak. Mariss Jansons kinevezésével az együttes életében új korszak kezdődött, amelyben továbbra is különös figyelmet fordítanak Mahler, Bruckner és Richard Strauss alkotásaira, de például az idén száz éve született Sosztakovics munkásságára is.

A Concertgebouw Zenekar közel százhúsz éves története során számos világhírű vendégkarmesterrel dolgozott, olyan neves művészekkel, mint Arthur Nikisch, Karl Muck, Bruno Walter, Otto Klemperer, Karl Böhm, Herbert von Karajan, Solti György, Leonard Bernstein, Colin Davis, Kurt Masur, Lorin Maazel, valamint az együttes tiszteletbeli vendégkarmestere, Nikolaus Harnoncourt – és a felsorolás korántsem teljes.

A zenekar otthona, a csodás akusztikájáról híres Concertgebouw 1888. április 11-én nyitotta meg a kapuit Amszterdamban, s már régóta a hollandiai komolyzenei élet központjaként tartják számon.

(fénykép: Simon van Boxtel)

[2006.09.08.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.17.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
...

A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Ha három-négy éve valaki azt mondja...

Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
Megnéztük Majka 360°-os koncertjét az MVM Dome-ban - képekkel
Szörnyek és Valhalla harcosok szeánsza a Barba Negraban
Újra egy varázsos éj - Loreena McKennitt ismét Budapestre látogatott
beszámolók még