Parno Graszt
Roma népzenei együttes a Somogy megyei Paszabban 1987-ben alakult. A zenekar hiteles cigányzenét játszik. „Parno Graszt” Romani fogalom, jelentése „Fehér ló” (a fehér szín a tisztaság jelképe a ló a szabadságé). Úgy magyarul mint Romani nyelven énekelnek, egy dalban is cserélik a nyelvet, vagy egyszerre énekelnek mind- két nyelven.
A zenekar alapfelállása szûken tíz tag, de zenélnek húszan is, a zenekar mellett néha egy tíztagú tánccso- port is szerepel. A zenekar a zenei gyökereit a közvetlen környezetben gyûjtötte. Az elsõ lemezük a megjelenés után felkapaszkodott a World Music Chart Europe hetedik helyére, ez más magyar együttesnek azóta sem sikerült. A BBC kezdeményezésére a Magyar Televízió 2003/2004-ben egy filmet forgatott a zenészekkel Parno Graszt: Ünnepek és Hétköznapok címmel amit európaszerte sugároztak A svájci zenei szakfolyóirat a Vibrations 2005-ben Parno Graszt a tíz legjobb zenekar közé sorolta.
Zenéjük 2008-ban egészen Indiáig szállt: Rajasthanban, az európai cigányság feltételezett őshazájában kutatták zenei gyökereiket, ismerős arcokat, szokásokat, dallamokat keresve, falusi zenésszekkel együtt muzsikálva. Erről az egyedülálló felfedezőútról mesélnek leplezetlen őszinteséggel a Gelem Gelem Indiában című dokumentumfilmben.
[2010.02.04.]