2024. május 2. | csütörtök | Zsigmond nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Következő programok ugyanitt
Nagyzenekari koncert: Brahms – 2
[2024. május 10.
péntek 19:45]
Nagyzenekari koncert: Brahms – 2
[2024. május 11.
szombat 15:30]
Molnár Tamás - Lemezbemutató koncert
[2024. május 12.
vasárnap 20:00]
Nagyzenekari koncert: Brahms – 2
[2024. május 14.
kedd 19:45]
Whiplash in Concert
[2024. május 17.
péntek 20:00]
A fellépők következő programjai
Savaria Szimfonikus Zenekar
[2024. május 22.
szerda 19:00]
Cikkek a fellépőkről
Elsőre félelmetes, majd lenyűgöző! A magyar zenekart szakadék fölött érte a hajnal
Vásáry Tamás Szombathelyen folytatja
Döbbenet! Koncert közben mondott le a karnagy
Szalai Mária: "Már nem számolom az időt"
Belekezdett a Savaria Szimfonikus Zenekar - elindult a meglepetések évadja
     
 
Bartók- Lajta ősbemutató
Dátum: 2008. április 14.
hétfő 19:30
Helyszín: Művészetek Palotája (MÜPA)
Kapcsolat: Balog József, Jandó Jenő, Savaria Szimfonikus Zenekar
 
     

Szenzációs komolyzenei premier a jazz kedvelőinek is!

Előkerült egy Bartók mű korabeli átirata. A Lajtha László féle átirat eddig egy fiók mélyén pihent az ismeretlenség homályában.

Egy magángyűjtemény rejtette ez idáig Bartók Béla első zenekari szvitjének Lajtha László által készített négykezes zongora-átiratának eredeti kéziratát. A zenemű eddig ismeretlen volt a zenetudomány és a két zeneszerző jogutódjainak számára is, ezért megtalálásának bejelentése hatalmas szakmai érdeklődést váltott ki. Az MTA Zenetudományi Intézetének Bartók Archívumában jelenleg is folyik az átirat keletkezésének feltárása.

A kéziratot Kocsis Zoltán is véleményezte, és elismerő szavakkal méltatta. Állást foglalt a darab bemutatásának fontossága mellett.
Az átirat előkerülése feltétlen szenzációnak számít nem csak a magyar zenei életben de nemzetközi szinten is, hiszen a viszonylag alaposan feldolgozott zeneszerzői életművek ismeretében rendkívül ritka, hogy addig ismeretlen zenemű illetve átirat komplett kottájára bukkannak.

A Lajtha féle átirat esetében ráadásul egy rendkívül komoly művészi felkészültséget és hangszeres tudást igénylő műről beszélhetünk, hiszen a virtuozitás mindkét szerző életművében jelen van és a zenekari változat zongorán történő megjelenítésében is jelentős szerepet játszik.

A koncert már-már jazzy élményeket és érzéseket is hoz majd a publikumnak, hiszen maga a feladat, hogy egy nagyzenekari művet zongora-négykezessé formáljanak, már önmagában az, és nem csak zeneszerzői de hangszeres virtuozitást is igényel. Mind emellett maga a bartóki életmű is – messze megelőzve saját korát – a mai, modern jazz filozófiájával és törekvéseivel is összeilleszthető bizonyos kapcsolódási pontokon.

Bartók zenéje, gondolkodás módja jazzy vonásokat hordoz

Amint ezt Chick Corea is vallja, hogy pedig Bartók zenéje, gondolkodás módja jazzy vonásokat hordoz. Kijelenthető tehát – de részemről feltétlen vállalom – hogy Bartók zenéje jazzy, azaz a modern jazz bizonyos vonulatainak filozófiája mára utol érte az ő géniuszának gondolat világát.

Az előadó művészek, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémia zongora tanszékének tanára, Jandó Jenő, döbbenetes méretű repertoárral és tapasztalattal a háta mögött, akinek hatalmas művészi kvalitása és szakmai tudása nem szorul bemutatásra, és egyik kiemelkedő tehetségű fiatal, volt növendéke aki 2004-ben, Utrechben, az Oxana Yablonskaya nagyszabású Liszt mesterkurzusának különdíjazottja, Balog József lesznek.

A koncerten elhangzik majd egy Lajtha nyitány és a Bartók mű eredeti, nagyzenekari változata is, a szombathelyi Savaria-Szimfonikus-Zenekar tolmácsolásában, Ertüngealp Alpaslan karnagy vezényletével. Az 1905-ben keletkezett Bartók-mű zongora-négykezes változatát a Syncopa Music kiadó szervezésében április 14-én a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében tartandó ősbemutatón hallhatjuk először.

A Lajtha féle négykezes kiadója és a koncert szervezője a Syncopa Music számára maga az esemény is premier, hiszen ezzel a rendezvénnyel debütál a zenei piacon. Terveik szerint a jövőben kiemelten foglalkoznának tehetségkutatással, új és kevésbé játszott művek színpadra vitelével és kiadásával, a kortárs, klasszikus és jazz zene területein.

Az Április 14-e este egészen különleges élményeket jelenthet, igazi unikumot a zenei színpadon a közönség számára, hiszen elsőnek hallhatunk majd egy régi-új művet, melynek eredetije is ráadásul a bartóki életmű talán legdallamosabb, és könnyedén befogadható nagy ívű darabja, még a nem rendszeres koncertlátogatók számára is. Aki megteheti, ne hagyja ki a Lajtha féle bartóki világzenét!

- endre -

[2008.04.06.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük a Honeybeast koncertjét a Budapest Parkban - képekkel
Megújult Park, új dalok a...

Az elveszett fejedelmek visszatértek a Barba Negrába  - ilyen volt a Lord of the Lost koncert
Ápri...

Koncz Zsuzsa 78 évesen is rocksztár Avagy pár gondolat a múlt heti arénás buliról
A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
beszámolók még